ČR / Liberecký kraj / Česká Lípa / Kravaře u České Lípy /

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, příspěvková organizace Libereckého kraje – Vísecká rychta – Expozice lidového bydlení

Pobočka instituce: Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, příspěvková organizace Libereckého kraje

Z důvodu rozsáhlé výměny střešní krytiny a oprav krovu bude objekt a areál Vísecké rychty od 1. 4. 2024 po celou sezonu 2024 uzavřen pro veřejnost.

Kalendář akcí nahoru

Datum konáníAkceDruh
6. 4. 2024 – 28. 10. 2024Chalupy herců, muzikantů a zpěváků na Českolipsku a jeho širokém okolíVýstavy
23. 4. 2024Velikonoce na rychtěDalší akce
25. 6. 2024Den otevřeného podstávkového domuDalší akce
Víska č. p. 3, Kravaře u České Lípy, 471 03
Telefon: +420 487 868 296, +420 774 825 090
Mobil:
E-mail: muzeum@muzeumcl.cz
Poslední aktualizace: 2013
Je členem AMG: ano
Zřizovatel obecně:
Zřizovatel název:
Expozice: Dům víseckého rychtáře Václava Kerna z roku 1797. Jedinečná ukázka lidové architektury severních Čech zachovaná in situ, s expozicí lidového bydlení, umění a architektury. Interiéry ukazují vybavení bohaté selské domácnosti a způsoby obživy (chmelařství, chov dobytka, tesařství, obilní hospodářství ad.) obyvatel na Českolipsku v 19. století. Dále expozice lidové výtvarné kultury s ukázkami malovaného nábytku, lidových plastik, podmaleb na skle a dalších artefaktů.
Obory: Etnografie, Historie, regionální historie, osobnosti, Muzeum v přírodě, skanzen, lidová architektura, Potravinářství, zemědělství, pěstitelství, chovatelství, Šlechtické, měšťanské, lidové interiéry, nábytek
Otevřeno: sezónně
Zavřeno: dle období
Měsíce Dny Hodiny
IV., X.So–Ne9–12, 13–17
V.–IX.Út–Ne9–12, 13–17
Vstupné základní: 40 Kč
Vstupné snížené: 20 Kč
Vstupné speciální: 90 Kč rodinné, 10 Kč školní skupiny do 15 let, 15 Kč školní skupiny starší 15 let
Vstupné volné: děti do 6 let, AMG, ICOM, NPÚ, ICOMOS, důchodci nad 80 let
Poplatky: 40 Kč fotografování
Pouze s průvodcem: ne
Možnost odborného výkladu: ano
Nutné výklad objednat: ne
Výklad v jiném jazyce: Angličtina, němčina, francouzština – textový průvodce k zapůjčení, výklad třeba objednat.
Popisky v jiném jazyce: ne
Jazyk popisků:
Poslední návštěva: 11.30 a 16.30 hod.
Doba prohlídky: 40 min.
Počet návštěvníků pro průvodce: 1
Počet návštěvníků pro vstup: 1
Suvenýry: ano
Občerstvení: ne
Bezbariérový přístup: ne
Šatna: ne
WC: ano
Služby: Prodej publikací, průvodců a odborné literatury, svatební obřady.
Umístění: Silnice 15 (Litoměřice – Česká Lípa) za mostem přes Bobří potok na výjezdu z obce směrem na Českou Lípu.
Budova: Vísecká rychta, roubené obytné stavení z roku 1797.
Památkově chráněná budova: Kulturní památka.
Rok založení: 1986
Charakter muzea:
Specializace: Lidová kultura severních Čech.
Specifická sbírka: Lidový nábytek, lidová výtvarná kultura.
Je sbírka vystavena? ano
Evidenční číslo sbírky zapsané v CES:
Instalace stálé expozice z roku: 1986
Poslední změny z roku: 2011
Katalog k expozici? ne
Pořádá muzeum výstavy? ano
Tématika výstav: Etnografické výstavy, lidová kultura.
Tip pro návštěvníky: Největší obytný roubený dům v Čechách, expozice z historie praní prádla. Jediné místo, kde lze zakoupit pečící formu ve tvaru štítu Vísecké rychty.
Zajímavost: Masopust (únor–březen), Velikonoce (březen–duben), Den otevřeného podstávkového domu (květen), Kravařská paličkyáda (září), ukázky řemesel. V obci kostel Narození Panny Marie, zřícenina hradu Ronov, Infocentrum Kravaře.
Periodika:
Online katalog sbírky:
Poslední změna: 9.4.2024 13:15

Na Adresář muzeí a galerií ČR – databázi a její elektronickou verzi – se vztahuje právo pořizovatele, tj. Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. (AMG). Údaje o jednotlivých institucích jsou chráněny autorským zákonem. Jakékoliv jejich kopírování či zneužití je nezákonné a ochrana práv vlastníka dat bude důsledně prosazována právní cestou.

Za aktuálnost údajů uvedených v Adresáři muzeí a galerií ČR odpovídají samotné instituce. Data jsou pravidelně aktualizována na základě jejich zaslaných podkladů.