ČR / Moravskoslezský kraj / Opava / Opava / Slezské zemské muzeum /

Je členem AMG: ano
Zřizovatel obecně:
Zřizovatel název:
Expozice: Expozice Slezsko je zaměřena na přírodní a kulturně-historické fenomény v současnosti nejmenší historické země České republiky – Slezska. Je rozdělena do tří částí. První část nese název Příroda Slezska a její hlavní úlohou je přiblížení přírodních podmínek a biodiverzity našeho regionu s přesahy do dalších evropských a světových oblastí. Nejrozsáhlejší část expozice nese název Encyklopedie Slezska, jejíž myšlenkou je přiblížit české Slezsko od pravěku do 21. století a představit zemi Slezsko – její dějiny, kulturu a obyvatelstvo v příkladech. Závěrečná část expozice Slezsko – Historie Slezska – vyplňuje prostor vloženého ochozu v prvním patře a je věnována stručnému nástinu dějin celého historického Slezska, ne tedy pouze jeho dnešní české části. Textové, obrazové a grafické informace jsou obohaceny výběrem předmětů stejného typu, opakujících se od pravěku po současnost.
Obory: Archeologie, Botanika, Divadlo – dějiny, osobnosti, scénografie, Entomologie, Etnografie, Geologie a mineralogie, drahé kameny, Historie, regionální historie, osobnosti, Hudba – dějiny, hudební nástroje, osobnosti, Literatura – dějiny, osobnosti, Numismatika, medailérství, mincovnictví, Paleontologie, Umělecké řemeslo, užité umění, design, Vojenství – dějiny, zbraně, fortifikace, Výtvarné umění – dějiny, umělecké sbírky, osobnosti, Zoologie
Otevřeno: celoročně
Zavřeno: 24.–25. prosince, 1. ledna
Měsíce Dny Hodiny
I.–XII.Po–Ne8–18
Vstupné základní: expozice, výstavy, expozice + výstavy: 50 Kč, 25 Kč, 60 Kč
Vstupné snížené: expozice, výstavy, expozice + výstavy: 25 Kč, 15 Kč, 30 Kč
Vstupné speciální: rodinné vstupné – expozice, výstavy, expozice + výstavy: 110 Kč, 60 Kč, 140 Kč,
Vstupné volné: členové dětského klubu Čtyřlístek, Členové Fondu ohrožených dětí, děti do 6 let věku, držitelé čestné nebo volné vstupneky SZM, držitelé průkazů – Asociace muzeí a galerií ČR, Mezinárdní rady muzeí ICOM, rodinného příslušníka zaměstnance SZM, ZTP, ZTP-P vč průvodce, pedagogický doprovod školních tříd, zaměstnanci NPÚ, každé první pondělí v měsíci (u skupin pouze při rezervaci předem)
Poplatky: fotografování v expozicích bez blesku a stativu: 30 Kč; vstupné pro předškolní děti na edukační programy v HVB: 10 Kč; fotografování a filmování pro komerční účely: dle předem uzavřené smlouvy
Pouze s průvodcem: ne
Možnost odborného výkladu: ano
Nutné výklad objednat: ne
Výklad v jiném jazyce: Tištěné průvodce v polském, anglickém a německém jazyce, audioprůvodce a výklad odborných lektorů.
Popisky v jiném jazyce: ne
Jazyk popisků:
Poslední návštěva: 18 hod.
Doba prohlídky: 60 min.
Počet návštěvníků pro průvodce: 1
Počet návštěvníků pro vstup: 1
Suvenýry: ano
Občerstvení: ne
Bezbariérový přístup: ano
Šatna: ano
WC: ano
Služby: Úschovna kol a kočárků, místnost pro rodiče s dětmi, výuková místnost.
Umístění: Naproti Mendelova gymnázia v Opavě, v sadech u muzea.
Budova: Volně stojící neorenesanční objekt, vybudovaný pro účely Muzea císaře Františka Josefa. Budova byla postavena podle návrhu vídeňských architektů Johanna Scheiringera a Franze Kachlera v letech 1893-1895.
Památkově chráněná budova: Kulturní památka.
Rok založení:
Charakter muzea:
Specializace:
Specifická sbírka: Zemská expozice Slezsko nabízí kulturněhistorická a přírodovědná specifika této nejmenší části České republiky.
Je sbírka vystavena? ano
Evidenční číslo sbírky zapsané v CES:
Instalace stálé expozice z roku: 2012
Poslední změny z roku: 2012
Katalog k expozici? ne
Pořádá muzeum výstavy? ano
Tématika výstav: Kulturněhistorické, přírodovědné, fotografické.
Tip pro návštěvníky: Unikátní Medvěd hnědý v sekci Příroda Slezska, úlomek meteoritu v sekci Historie Slezska.
Zajímavost: Každoročně pořádané akce – Muzejní noc, Den dětí, Evropská noc pro netopýry, Malování baněk se Slezskou Tvorbou. Edukační programy, doprovodné akce k výstavám.
Periodika:
Online katalog sbírky:
Poslední změna: 3.1.2017 15:52

Na Adresář muzeí a galerií České republiky – databázi a její elektronickou verzi – se vztahuje právo pořizovatele, tj. Asociace muzeí a galerií ČR (AMG) ve smyslu autorského zákona. Údaje o jednotlivých institucích v Adresáři jsou chráněny autorským zákonem. Jakékoliv jejich kopírování a zneužití je nezákonné a ochrana práv vlastníka dat bude důsledně prosazována právní cestou.

Za aktuálnost údajů v Adresáři odpovídají sama muzea a galerie. Údaje jsou pravidelně aktualizovány na základě zaslaných podkladů od jednotlivých institucí.