ČR / Pardubický kraj / Chrudim / Chrudim /

Je členem AMG: ano
Zřizovatel obecně: Ministerstvo kultury ČR
Zřizovatel název: Ministerstvo kultury ČR
Expozice: Stálá expozice nazvaná Magický svět loutek postupně návštěvníky seznamuje s loutkami kočovných loutkářů, varietními loutkami, rodinnými loutkovými divadly a dekoracemi českých umělců. Nechybí ani Spejbl a Hurvínek, tvorba Jiřího Trnky nebo Josefa Váchala. V zahraniční části expozice jsou k vidění stínové loutky z Indonésie, výběr loutek z Indie, Japonska, Číny nebo Barmy a také vietnamská vodní loutka.
Obory: Divadlo – dějiny, osobnosti, scénografie, Hračky, loutky

Ředitelka: Mgr. Simona Chalupová

E-mail: simona.chalupova@puppets.cz
Otevřeno: celoročně
Zavřeno: pondělí, 1. ledna, 24.–25. prosince
Měsíce Dny Hodiny
I.–XIIPo–Ne8.30–17
Vstupné základní: 100 Kč
Vstupné snížené: 60 Kč
Vstupné speciální: 240Kč rodinné (2 dospělí + max. 5 dětí do 15 let) , 50Kč / osoba skupinové (min. 5 osob), 20Kč/osoba organizované skupiny dětí do 6 let (např. MŠ)
Vstupné volné: Děti do 6 let (mimo organizované skupiny), členové AMG, 18.5., 1.6., 28.9., 28.10., Den otevřených dveří památek, Muzejní noc a Světový den loutkového divadla 21.3.
Poplatky: Komentovaná prohlídka (v ČJ) - pro skupinu pro 5–25 osob 200 Kč; komentovaná prohlídka (v AJ) pro skupinu nad 5 - 25 osob 350 Kč; vstup na věž 20Kč/os., speciální programy a doprovodné akce
Pouze s průvodcem: ne
Možnost odborného výkladu: ano
Nutné výklad objednat: ano
Výklad v jiném jazyce: Angličtina (na objednávku).
Popisky v jiném jazyce: ano
Jazyk popisků: Angličtina.
Poslední návštěva: v 17.00 hod.
Doba prohlídky: 60 min.
Počet návštěvníků pro průvodce: 5
Počet návštěvníků pro vstup:
Suvenýry: ano
Občerstvení: ano
Bezbariérový přístup: ano
Šatna: ano
WC: ano
Služby: Bezbariérový přístup částečně. Doprovodné programy k expozicícm, přednášky, workshopy, divadelní představení.
Umístění: 20 m za náměstím, ulice vpravo od kostela.
Budova: Mydlářovský dům – renesanční budova postavena v letech 1573–1577 + 2 sousední domy.
Památkově chráněná budova: Kulturní památka.
Rok založení: 1972
Charakter muzea: Specializované
Specializace: České a zahraniční loutkářství, doklady o něm písemného charakteru, loutky, scénografie, fotografie, zvukové záznamy.
Specifická sbírka: Loutky a artefakty vietnamského vodního loutkového divadla.
Je sbírka vystavena? ano
Evidenční číslo sbírky zapsané v CES: MLK/002-05-06/142002
Instalace stálé expozice z roku: 2013
Poslední změny z roku: 2013
Katalog k expozici? ano
Pořádá muzeum výstavy? ano
Tématika výstav: Současná loutkářská scénografie, (roční výstavy), krátkodobé výstavy speciálního zaměření.
Tip pro návštěvníky: Stínové loutky orientu; v expozici Magický svět loutek – Loutka a moderna – Vodník – dekorativní nepolychromovaná marioneta, která dekorovala pracovnu T. G. Masaryka, Alois Šroif, Praha, 1930, dřevořezba, 36 cm.
Zajímavost: Krátkodobé výstavy v prostorách i mimo prostory muzea, workshopy pro veřejnost, loutková představení, Velikonoce v muzeu, Muzejní noc, Den dětí, doprovodné akce k Loutkářské Chrudimi, příměstský tábor, Den otevřených dveří památek, Duchůplné muzeum – halloweenská akce, vánoční představení.
Periodika:
Online katalog sbírky:
Název: Knihovna Muzea loutkářských kultur v Chrudimi
Zaměření: Odborné publikace o českém a zahraničním loutkářství
Adresa: Břetislavova 75
Město: Chrudim
PSČ: 537 60
Mobil:
E-mail: hana.sulajova@puppets.cz
Web: http://www.puppets.cz
Sigla: CRE303
Evidenční číslo knihovny na MK ČR: 5335/2003
Počet svazků: 20000
Speciální sbírky:

Otevírací doba knihovny

MěsíceDnyHodiny
I.–XII.pro veřejnost uzavřena

Kontakty knihovny

Vedoucí: Hana Šulajová

E-mail: hana.sulajova@puppets.cz
Poslední změna: 3.8.2020 14:29

Na Adresář muzeí a galerií ČR – databázi a její elektronickou verzi – se vztahuje právo pořizovatele, tj. Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. (AMG). Údaje o jednotlivých institucích jsou chráněny autorským zákonem. Jakékoliv jejich kopírování či zneužití je nezákonné a ochrana práv vlastníka dat bude důsledně prosazována právní cestou.

Za aktuálnost údajů uvedených v Adresáři muzeí a galerií ČR odpovídají samotné instituce. Data jsou pravidelně aktualizována na základě jejich zaslaných podkladů.