ČR / Pardubický kraj / Ústí nad Orlicí / Žamberk /

Muzeum starých strojů a technologií, z. s.

Betlém 506, Žamberk, 564 01
Mobil:
E-mail: muzeum@starestroje.eu
Poslední aktualizace: 2024
Je členem AMG: ano
Zřizovatel obecně: Nevládní nezisková organizace
Zřizovatel název:
Expozice: Nezisková organizace Muzeum Starých Strojů a Technologií, byla založena roku 2008 s cílem zachraňovat a pečovat o technické a industriální památky na území bývalého Rakouska Uherska. Od roku 2010 budujeme expozice muzea v areálu bývalé textilní továrny Vonwiller a spol. (později Mosilana) v Žamberku, kde je také od roku 2015 sídlo organizace. Našim dlouhodobým cílem je vybudovat multikulturní centrum, kde návštěvníci naleznou plně funkční technické exponáty, získají možnost si je osahat, pochopit jejich fungování z hlediska technologie, ale také významu pro společnost. V současné době vlastníme cca 350 exponátů od parních strojů (lokomobily, oraček, válce, aj.), stabilních motorů po generátory pro výrobu elektrické energie. Můžeme se pochlubit i rozsáhlou sbírkou automobilů a motocyklů mapujícíc vývoj motorizmu od počátku do dnešních let, která je doplněna reprodukcemi obrazů Václava Zapadlíka.
Obory: Doprava, letectvo, Strojírenství

Předseda: Michal Bednář

E-mail: mbednar@starestroje.cz
Otevřeno: celoročně (po dohodě)
Zavřeno:
Vstupné základní: vstupné volné
Vstupné snížené:
Vstupné speciální:
Vstupné volné:
Poplatky:
Pouze s průvodcem: ano
Možnost odborného výkladu: ano
Nutné výklad objednat: ano
Výklad v jiném jazyce: Angličtina, němčina.
Popisky v jiném jazyce: ne
Jazyk popisků:
Poslední návštěva: dle domluvy
Doba prohlídky: 90 min
Počet návštěvníků pro průvodce: dle domluvy
Počet návštěvníků pro vstup: 2
Suvenýry: ne
Občerstvení: ne
Bezbariérový přístup: ano
Šatna: ne
WC: ano
Služby: Muzeum je otevřeno po předchozí telefonické, či jiné domluvě. Pro větší skupiny lze zajistit občerstvení a funkční provoz parních strojů.
Umístění: Budova leží v městské části Betlém, na soutoku Divoké Orlice a Rokytenky. Příjezd k muzeu je po místní komunikaci ze státní silnice 11 (ve směru od Hradce Králové za mostem v obci Helvíkovice – odbočka k domu Prokopa Diviše, ze Žamberka pak z náměstí ulicí Hluboká dolů a přes most).
Budova: V areélu bývalé textilní továrny Vonwiller a spol. (později Mosilana).
Památkově chráněná budova: Ne.
Rok založení: 2008
Charakter muzea: Technické
Specializace: Parní stroje, industriální dědictví.
Specifická sbírka: Rozsáhlá sbírka parních strojů, které jsou z velké části funkční s možností předvedení v chodu. Klíčová sbírka muzea je doplněna expozicí univerzálních hnacích motorů, zemědělské techniky, automobilismu a motorismu.
Je sbírka vystavena? ano
Evidenční číslo sbírky zapsané v CES:
Instalace stálé expozice z roku: 2012
Poslední změny z roku: 2016
Katalog k expozici? ne
Pořádá muzeum výstavy? ano
Tématika výstav: Automibily, motocykly, parní stroje (lokomobily, oračky, válce), stabilní motory, generátory pro výrobu elektrické energie.
Tip pro návštěvníky: Po domluvě pro větší skupiny a v rámci celodenních výstav je možno zhlédnout unikátní historické exponáty v běhu.
Zajímavost: V muzeu mohou návštěvníci vidět rozsáhlou sbírku parních strojů, z nichž mnohé jsou provozní. Kromě dvou výstavních akcí v Žamberku (květen a září) jsou tyto exponáty k vidění na výstavách v ČR i v zahraničí. Muzeum je ideální zastávkou pro veteránské jízdy, srazy příznivců historické techniky i pro rodiny s dětmi.
Periodika:
Online katalog sbírky:
Poslední změna: 7.3.2024 9:49

Na Adresář muzeí a galerií ČR – databázi a její elektronickou verzi – se vztahuje právo pořizovatele, tj. Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. (AMG). Údaje o jednotlivých institucích jsou chráněny autorským zákonem. Jakékoliv jejich kopírování či zneužití je nezákonné a ochrana práv vlastníka dat bude důsledně prosazována právní cestou.

Za aktuálnost údajů uvedených v Adresáři muzeí a galerií ČR odpovídají samotné instituce. Data jsou pravidelně aktualizována na základě jejich zaslaných podkladů.