ČR / Zlínský kraj / Vsetín / Rožnov pod Radhoštěm /

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Kalendář akcí nahoru

Datum konáníAkceDruh
25. 10. 2018 – 26. 10. 2018Výchovně-vzdělávací program – Podzimní prázdniny v muzeuAkce pro školy
5. 12. 2018Mikulášský podvečerAkce pro děti
6. 12. 2018 – 7. 12. 2018Výchovně-vzdělávací program – Vánoce na dědiněAkce pro školy
Palackého 147, Rožnov pod Radhoštěm, 756 61
Fax:
E-mail: muzeum@vmp.cz
Poslední aktualizace: 2013
Je členem AMG: ano
Zřizovatel obecně:
Zřizovatel název: Ministerstvo kultury ČR
Expozice: Nová stálá expozice od prosince 2016: Jak jde kroj, tak se stroj. Dřevěné městečko: Je nejstarším a nejnavštěvovanějším areálem muzea. Bylo otevřeno roku 1925 a prezentuje způsob života v malém podhorském městečku v období od poloviny 19. století až po první čtvrtinu století dvacátého. Celkový obraz je vytvořen pomocí originálních budov přenesených z rožnovského náměstí, které jsou doplňovány o další stavby (originály i kopie roubených objektů). Mlýnská dolina: Je nejmladším areálem Valašského muzea v přírodě, ve kterém jsou umístěny valcha, mlýn a pila (kopie objektů z Velkých Karlovic), lisovna oleje, hamr. V objektu Vozovny z Ostravice je instalována expozice „Dopravní prostředky na Valašsku“. Valašská dědina: Je nejrozsáhlejším areálem, tvoří jej hospodářské usedlosti, větrný mlýn, kovárna, studny, zvonice a zahrádky. Probíhá zde chov ovcí, skotu, drůbeže a pěstování krajových odrůd zemědělských plodin. Pustevny: Stavby na Pustevnách byly postaveny v letech 1897–1899 podle návrhu architekta Dušana Samo Jurkoviče a stavitele Michala Urbánka.
Obory: Architektura, urbanismus, Dokumentace vědy, techniky a práce – obecně, osobnosti, Etnografie, Kovářství, Mlynářství, Muzeum v přírodě, skanzen, lidová architektura, Potravinářství, zemědělství, pěstitelství, chovatelství, Řemeslná výroba, cechy, družstva, Sakrální stavby a interiér, Secese, Šlechtické, měšťanské, lidové interiéry, nábytek

Ředitel: Ing. Jindřich Ondruš

E-mail: ondrus@vmp.cz
Otevřeno: sezónně
Zavřeno: dle období
Měsíce Dny Hodiny
I.–III.Út–Ne10–16
IV.–VI.Po–Ne9–17
VII.–VIII.Po–Ne9–18
IX.Po–Ne9–17
X.Po–Ne9–16
XII.nepravidelně
Vstupné základní: Dřevěné městečko 70 Kč, Mlýnská dolina 80 Kč, Valašská dědina 100 Kč, všechny areály 200 Kč, výstavy 40 Kč
Vstupné snížené: Dřevěné městečko 50 Kč, Mlýnská dolina 60 Kč, Valašská dědina 70 Kč, všechny areály 150 Kč, výstavy 30 Kč
Vstupné speciální: dětské (6–15 let): Dřevěné městečko 30 Kč, Mlýnská dolina 40 Kč, Valašská dědina 50 Kč, všechny areály 90 Kč, výstavy 20 Kč; rodinné (rodiče + 2 děti): Dřevěné městečko 140 Kč, Mlýnská dolina 160 Kč, Valašská dědina 200 Kč, všechny areály 400 Kč, výstavy 80 Kč
Vstupné volné: děti do 6 let, ZTP/P včetně doprovodu, AMG, ICOM; na vybrané pořady Valašského roku a Dní muzeí
Poplatky:
Pouze s průvodcem: ne
Možnost odborného výkladu: ano
Nutné výklad objednat: ano
Výklad v jiném jazyce: Angličtina, němčina, ruština.
Popisky v jiném jazyce: ne
Jazyk popisků:
Poslední návštěva: 30 min. před uzavřením.
Doba prohlídky: 45–120 min.
Počet návštěvníků pro průvodce: 5
Počet návštěvníků pro vstup:
Suvenýry: ano
Občerstvení: ano
Bezbariérový přístup: ano
Šatna: ano
WC: ano
Služby:
Umístění: Rožnov pod Radhoštěm – městský park.
Budova: Ředitelství – lázeňská vila z 19. století.
Památkově chráněná budova: Ano. Národní kulturní památka.
Rok založení: 1925
Charakter muzea:
Specializace: Lidová kultura, tradiční zemědělství, řemesla, architektura a bydlení v regionu Moravské Valašsko.
Specifická sbírka: Archiv technické dokumentace objektů lidové architektury z území beskydského masivu, dokumentární archiv ÚLUV, genealogická dokumentace, sbírky biologické povahy – rostliny, ovocné stromy, hospodářská zvířata.
Je sbírka vystavena? ano
Evidenční číslo sbírky zapsané v CES:
Instalace stálé expozice z roku: 2010
Poslední změny z roku:
Katalog k expozici? ne
Pořádá muzeum výstavy? ano
Tématika výstav: Stavitelství, řemesla, umění, zemědělství, duchovní a sociální kultura.
Tip pro návštěvníky: Městečko pod Radhoštěm – stálá historicko-etnografická expozice přibližuje na modelových situacích z dějin Rožnova pod Radhoštěm historii i běžný život východomoravského městečka v průběhu více než sedmi staletí.
Zajímavost:
Periodika: Museum vivum: vědecký sborník – 1x ročně.
Online katalog sbírky:
Název: Odborná knihovna Valašského muzea v přírodě
Zaměření: Kulturně historická dokumentace a etnografická dokumentace sběrné oblasti Moravského Valašska, Těšínska a Kopanic (stavitelství, řemesla, umění, zemědělství, duch. a soc. kultura, příroda)
Adresa: Palackého 147
Město: Rožnov pod Radhoštěm
PSČ: 756 61
FAX:
E-mail: muzeum@vmp.cz
Web: http://www.vmp.cz
Sigla:
Evidenční číslo knihovny na MK ČR:
Počet svazků:
Speciální sbírky:

Otevírací doba knihovny

MěsíceDnyHodiny
I.–XII.St10–16, dle dohody

Kontakty knihovny

Vedoucí: Anna Borová

E-mail: borova@vmp.cz
Poslední změna: 5.12.2016 13:36

Na Adresář muzeí a galerií České republiky – databázi a její elektronickou verzi – se vztahuje právo pořizovatele, tj. Asociace muzeí a galerií ČR (AMG) ve smyslu autorského zákona. Údaje o jednotlivých institucích v Adresáři jsou chráněny autorským zákonem. Jakékoliv jejich kopírování a zneužití je nezákonné a ochrana práv vlastníka dat bude důsledně prosazována právní cestou.

Za aktuálnost údajů v Adresáři odpovídají sama muzea a galerie. Údaje jsou pravidelně aktualizovány na základě zaslaných podkladů od jednotlivých institucí.