Muzejní publikace roku

Výjimečný most na výjimečném místě – Tyršův most v Přerově
Katalog vydaný ke stejnojmenné výstavě prezentuje vůbec první železobetonový most na území tehdejšího Rakouska-Uherska vytvořený technologií Hennebique. Jedná se o výstup obsáhlého výzkumu pozoruhodné technické památky s nadregionálním významem. Secesní most z roku 1903 byl sice v roce 1945 vyhozen do povětří, ale stavba zůstala v povědomí občanů. V roce 2010 v souvislosti se zahájením výstavby nového mostu podle projektu prof. Ing. arch. Aleny Šrámkové byly spolu s chátrající lávkou odstraněny i poslední pozůstatky starého mostu – pilíře a pylony. Katalog z výstavy tak nejen zachytil pro budoucí generace podrobnou historii a ikonografii zaniklé památky, ale přispěl také k aktuální diskusi o stavbě mostu nového, o urbanismu města i o přístupu k rekonstrukci památek.
28/2010
Muzeum Komenského v Přerově, p. o.
Horní náměstí 7, Přerov 750 11
+420 581 215 052
info@prerovmuzeum.cz
http://www.prerovmuzeum.cz
097969
Olomoucký kraj

Povinné přílohy

Předkládaná publikace je výstupem obsáhlé výstavy konané v Muzeu Komenského v Přerově od 16. září do 31. prosince 2010 a věnované pozoruhodnému fenoménu tzv. Tyršova mostu v Přerově, postaveného v roce 1903. Publikace má 68 stran. První část vychází z členění výstavy a využívá bohatého obrazového materiálu (dobových pohlednic, fotografií i plánové dokumentace) se shrnujícími výstižnými popiskami. Druhá část obsahuje podrobnou historickou studii o přerovských mostech, zvláště pak Tyršova mostu. Grafické pojetí publikace se uměřeně inspirovalo ornamentikou secesního stylu. Inspirací pro logo výstavy i publikace se stal „lyrovitý“ motiv zábradlí přerovského mostu. Výjimečnost Tyršova mostu spočívá v tom, že se jedná o první železobetonový most s použitím moderní technologie „Hennebique - Béton Armé systém“ na území bývalého rakousko-uherského soustátí. Publikace také připomíná pozapomenuté osudy zakladatelů stavební společnosti „Podnikatelství betonových staven Herzán – Uhlíř“, která dokázala postavit most v rekordním čase 5 měsíců a 10 dnů a která realizovala i řadu dalších železobetonový staveb v českých zemích. Publikace je i připomínkou 75. výročí od úmrtí Ing. Karla Herzána, docenta české techniky v Praze a autora Encyklopedie stavebního inženýrství. Regionální výjimečnost přerovského železobetonového mostu spočívá v tom, že byl po 32 let jediným silničním mostem spojujícím pravý a levý břeh řeky Bečvy v Přerově. Most stal dominantou a chloubou města i symbolem lokálního patriotismu. Tematika Tyršova mostu je navíc aktuální i v současnosti. V roce 65. výročí od destrukce mostu na konci 2. světové války byly zahájeny přípravné práce na výstavbu nového mostu, navrženého v architektonicko-urbanistické soutěži z roku 2004 jednou z nejvýraznějších osobností soudobé české architektury prof. Ing. arch. Alenou Šrámkovou. Výstava a publikace tak připomínají výjimečnou stavbu, jejíž poslední zbytky zmizely z očí obyvatel Přerova na podzim roku 2010. Publikace tak zřejmě znamená první a současně asi i poslední monografii této již neexistující památky.
Jiří Lapáček, Radim Zapletal, Zdeněk Schenk, Jan Mikulík
kolektiv autorů
Petr Topolánek, Alexej Hambálek
100 Kč
500 ks
Prodej prostřednictvím Muzea Komenského v Přerově (pokladna výstavních prostor na zámku) a Kulturních a informačních služeb města Přerova (Městské informační centrum)

Nepovinné přílohy

978-80-87190-09-8
http://prerov.nejlepsi-adresa.cz/fotogalerie/index.php?uname=Vernisaz-vystavy-vyjimecny-most-na-vyjimecnem-miste-255 http://prerovsky.denik.cz/zpravy_region/tyrsuv-most-stavitele-dechovka-korzovani-a-balon.html http://prerovsky.denik.cz/zpravy_region/kocar-balon-i-elegani-v-cylindrech-na-namesti-zaca.html Šafránková, E.:Výjimečný most na výjimečném místě. Výstava v Muzeu Komenského. Přerovské listy, září 2010, s. 13 Sláva Tyršova mostu ožije. Sedmička Přerov a Hranice 9.9. 2010, s. 19 Výstava připomene zničený most. Přerovský deník 23. 8. 2010, s. 7 Tyršův most bude jen vzpomínkou. Přerovský deník 17. 9. 2010, s. 3

Fotogalerie

nahoru