Muzejní výstava roku

Antonín Kybal
Výstavní projekt poukazoval nejen na v evropském kontextu plně doceněná ohniska díla autora, ale poskytoval příležitost nahlédnout osobnost Antonína Kybala komplexně, v celé šíři tvůrčích projevů. Vedle klíčových děl – autorských tapiserií a reprezentativního výběru bytových a módních textilií, byl představen rozsáhlý soubor návrhů, dokládající Kybalův cit pro barevnou skladbu, mimořádné kompoziční schopnosti a smysl pro ornamentální výraz. Část vystavených děl byla veřejnosti představena vůbec poprvé.
6/2011
Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích, p. o. Ústeckého kraje
Michalská 7, 412 01 Litoměřice
+420 416 732 382
sekretariat@galerie-ltm.cz
http://www.galerie-ltm.cz
083 259
Krajský úřad Ústeckého kraje

Povinné přílohy

V době boomu nových médií se SGVU rozhodla ohlédnout se za zcela zapomenutým tradičním tkalcovským řemeslem, kdysi v Čechách (v severních a východních) znamenající výjimečný fenomén… Antonín Kybal (1901—1971) byl nejvýraznější osobností českého designu bytového textilu 20. století, kterou pozvedl ze sféry upadajícího řemesla ve zcela svébytný umělecký výrazový prostředek, odpovídající jazyku modernismu. Hlavním Kybalovým přínosem byla schopnost prosadit vysoké estetické, řemeslné a materiálové nároky. Jeho snahy, zohledňující funkcionalistickou estetiku dosáhly vrcholu ve spolupráci s Družstevní prací, nejvýznamnější kulturní institucí meziválečného Československa. Neméně významnou úlohu Kybal sehrál v poválečném období při reorganizaci průmyslu, kdy požadavek na uplatnění výtvarníka ve výrobě poskytoval novou výzvu. Současně se projevuje Kybalův zájem o individuálně řešené realizací v podobě náročně zpracovaných originálů. Tyto paralelně se rozvíjející přístupy dospěly k syntéze reprezentované především úspěšnou účastí na Expo ´58 v Bruselu. Svým pedagogickým působením (VŠUP 1945–1970) zásadně určil směřování české textilní tvorby 2. poloviny 20. století. Poněkud zapomenuté dílo A. Kybala bylo v domácím prostředí představeno naposledy v roce 1972. Výstava je doprovázena 200 str. publikací (autor textů L. Vlčková, graf. úprava J. Brodský) poskytující komplexní pohled na osobnost A. Kybala v evropském kontextu. Vedle klíčových děl je představen ponejprv rozsáhlý soubor návrhů, dokládající cit pro barevnou skladbu, kompoziční schopnosti a ornamentální výraz. Expozici doplňují dokumentační i reklamní fotografie a tiskoviny, nábytek, šátky, šaty. SGVU touto výstavou pokračuje v představování nejen žijících členů Umělecké besedy, poukazující na historický význam spolku. V roce 2013 SGVU chystá druhou část projektu – Kybalovu školu.
PhDr. Lucie Vlčková, Ph.D. (UPM), PhDr. Ludmila Hartmannová-Kybalová (konzultant), MgA. Jan Brodský (SGVU), ak. mal. Klára Brodská (externí spolupráce)
Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích, p. o. Ústeckého kraje ve spolupráci s UPM Praha
(Lucie Petrasová, Jan Brodský, Josef Skoupý, Alena Beránková) + Klára Brodská
15.7.2011
25.9.2011
červenec-září
úterý-neděle
9-12,13-18
PhDr. Helena Koenigsmarková
director@upm.cz

Nepovinné přílohy

MgA. Jan Brodský, PhDr. Lucie Vlčková, Ph.D., Lucie Petrasová
MgA. Jan Brodský, PhDr. Lucie Vlčková, Ph.D., Lucie Petrasová
MgA. Jan Brodský, PhDr. Lucie Vlčková, Ph.D., Lucie Petrasová
Pozvánka, plakát, transparent, katalog: Antonín Kybal (viz CD + katalog, pozvánka)
Beseda s Dr. L. Hartmannovou-Kybalovou 15. 9. 2011 Chystaná výtvarná dílna v rámci dne otevřených dveří 17. 9. 2011 ve spolupráci s Pedagogickým lyceem J. J. Pestalozziho v Litoměřicích (ak. mal. Klára Brodská), PhDr. Olga Kubelková (SGVU) Animace pro škoní děti v týdnech od 2.–23. 9. 2011, Klára Brodská, Olga Kubelková
Elle decoration, jaro 2011 N8 - anotace výstavy Ateliér 14-15, anotace výstavy Dnes-severní Čechy, 8.8.2011-recenze Ateliér - chystaná recenze (PhDr. Lucie Zadražilová) Rozhovor Karla Oujezdského s Dr. Vlčkovou – viz archiv Čro 3 Vltava

Fotogalerie

nahoru