Muzejní publikace roku

Jablonecké výstavy 1959–1987. Nečekejte na motýla…
V roce 2011 bylo Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou pořadatelem Mezinárodního trienále Jablonec 2011 „Oděv a jeho doplněk". Touto akcí se muzeum snažilo napomoci k záchraně bižuterní výroby v České republice. Propojením s módní tvorbou a propagací bižuterie navazovalo trienále na tradici mezinárodních výstav pořádaných v Jablonci nad Nisou v 60.–80. letech 20. století. V rámci akce vznikla rovněž publikace shrnující historii fenoménu jabloneckých výstav, které byly ve své době významnými kulturními i hospodářskými počiny.
13/2011
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou
U Muzea 398/4, 466 01 Jablonec nad Nisou
+420 483 369 011
+420 483 369 012
msbjbc@quick.cz
http://www.msb-jablonec.cz
00079-481
Ministerstvo kultury České republiky

Povinné přílohy

V roce 2011 bylo Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou pořadatelem Mezinárodního trienále Jablonec 2011 Oděv a jeho doplněk. Touto akcí se muzeum snažilo napomoci k záchraně bižuterní výroby v ČR. Propojením s módní tvorbou a propagací bižuterie navazovalo trienále na tradici mezinárodních výstav, které byly v Jablonci pořádány v 60.–80. letech 20. století. Proto v rámci akce vznikla rovněž publikace shrnující historii fenoménu jabloneckých výstav. Obsah je uspořádán chronologicky. Začíná průmyslovými výstavami 19. století. Hlavní část knihy se však zabývá poválečnou tradicí jabloneckého výstavnictví, které dostalo výrazný impulz díky Světové výstavě EXPO 58', vyvrcholilo pořádáním mezinárodních výstav bižuterie v polovině let šedesátých a doznívalo na konci let osmdesátých. Kniha však není pouhým výčtem výstavních akcí. Snaží se především o postižení dobové atmosféry. Popisuje, jak se tato atmosféra a její proměny odrážely nejen v organizaci výstav, ale i celého odvětví průmyslu jablonecké bižuterie, jak se měnil dobový vkus, který se projevoval ve výtvarné podobě výstav, a zachycuje i módní vlny, na něž citlivě reagovala samotná bižuterní výroba. Každá ze tří hlavních kapitol je rozdělena na dvě části. První se zabývá výstavami jako společenským jevem, jak je vnímala veřejnost a sleduje rovněž reakce tisku. Druhá část je věnována výstavnické problematice, scénářům a způsobům instalace. Čerpá i z teoretických článků, které vycházely v odborných časopisech. Na jablonecké výstavy bižuterie obyvatelé regionu s nostalgií vzpomínají. Byly jednou z novodobých tradic, které se ujaly a měly velký ohlas. Prosperita jabloneckého regionu je již nejméně 200 let založena na výrobě a exportu bižuterie. Vystavování zboží k ní vždy neoddělitelně patřilo.
Jana Nová
Tomáš Hilger, Aleš Kosina
Kazi Štelzigová
300 Kč
800 ks
Prodej v prostorách Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Nepovinné přílohy

978-80-86397-13-9
Fotografie z křestu publikace spojeného s přednáškou a prezentací dne 21. 7. 2011. Články ze sdělovacích prostředků. Série článků uveřejňovaných v průběhu roku 2011 v Jabloneckém měsíčníku krátce rekapitulující obsah publikace a propagující její vydání. Fotografie z přednáškového cyklu, který probíhal v průběhu roku 2011 Městské knihovně v Jablonci nad Nisou.

Fotogalerie

nahoru