Muzejní výstava roku

Umění australských domorodců – za posledními lidmi doby kamenné
Výstava byla uspořádána k 50. výročí otevření Pavilonu Anthropos v brněnském Pisáreckém parku (1961). Muzeum připravilo instalaci ze svých sbírek, získaných zakladatelem Anthroposu Janem Jelínkem při vědecké expedici do Arnhemské země v Severní Austrálii v roce 1969. Vrcholem expedice jsou exponáty získané při setkání se skupinou domorodců kmene Rembarranga vedenou stařešinou Mandargem, která si uchovala znalost technik i myšlenkového světa tradiční společnosti lovců a sběračů nedotčených moderní civilizací. Tyto předměty dnes tvoří jednu z nejcennějších sbírkových kolekcí Moravského zemského muzea. Součástí výstavy je vedle bohaté dobové fotodokumentace i rozsáhlá kopie známé skalní obrazárny Oenpelli, pravěkých skalních maleb, originální archeologické nálezy nebo rekonstrukce unikátní malované chýše.
42/2011
Moravské zemské muzeum
Zelný trh 6, 659 37 Brno
+420 533 435 201
+420 533 435 313
mzm@mzm.cz
http://www.mzm.cz
00094862
Ministerstvo kultury ČR

Povinné přílohy

K 50. letému výročí otevření Pavilonu Anthropos v brněnském Pisáreckém parku (1961) Moravské zemské muzeum připravilo rozsáhlou výstavu ze svých sbírek, získaných zakladatelem Anthroposu Janem Jelínkem při vědecké expedici MZM do Arnhemské země v severní Austrálii v roce 1969. Expedice v oblasti Arnhemské země prováděla archeologické, antropologické a zoologické výzkumy, při nichž bylo získáno velké množství sbírkových předmětů, kterým bylo díky vstřícnosti australských úřadu po období „Pražského jara“ uděleno povolení k vývozu do ČSSR. Vrcholem expedice i připravené výstavy jsou exponáty, získané při setkání se skupinou domorodců kmene Rembarranga, vedenou stařešinou Mandargem. Tato skupina si uchovala znalost technik i myšlenkového světa tradiční společnosti lovců a sběračů nedotčených moderní civilizací, byly od nich získány zcela autentické umělecké předměty, malby na kůře v „tzv.rentgenovém stylu“ i jedinečné informace sloužící k výkladu původního domorodého australského umění a duchovního života. Na výstavě je k vidění i řada jiných předmětů zdobených tradičními malbami – schránky na uložení kosterních pozůstatků, hudební nástroje (didgeridoo), rituální vesla... Tyto předměty dnes tvoří jednu z nejcennějších sbírkových kolekcí Moravského zemského muzea. Austrálie je také kontinentem s nejbohatší tradicí pravěkého i tradičního domorodého skalního umění. Součástí výstavy jsou tak kopie jednotlivých zobrazení mýtických duchů i zvířat, v čele s rozsáhlou kopií (12x6m) známé skalní obrazárny Oenpelli. Instalace je doplněna získanými loveckými zbraněmi, předměty denní potřeby kmene Rembarranga a archeologickými nálezy – kamennými nástroji. Velmi cenná je rovněž rekonstrukce chaty s originálními malbami na kůře. Ve výstavě diváky provází tradiční australská hudba i televizní dokument ČT natočený účastníky expedice v roce 1969, stejně jako množství reprodukovaných autentických fotografií. K výstavě je připravena doprovodná publikace s texty přinášející jak vzpomínky na expedici samou a její osudy po návratu do ČSSR (Jan Jelínek, Oldřich Neužil), tak i úvahy nad antropologií australského umění (Stanislav Novotný) či analýzy vystavených archeologických nálezů (Karel Valoch).
Oldřich Neužil
5.12.2011
30.11.2012
prosinec-listopad
úterý-neděle
ut-pá 9.00-18-00; so-ne 10.00-18.00
Petr Kostrhun
pkostrhun@mzm.cz

Nepovinné přílohy

Radmila Jarešová
Radmila Jarešová
Publikace „Umění australských domorodců – Za posledními lidmi doby kamenné“
- „Výprava za posledními lidmi doby kamenné“ – v rámci „Jarních prázdnin v MZM“ – dne 8.2.2012 -Happening pro veřejnost na téma malba, hudba a tanec australských domorodců v rámci „Týdne výtvarné kultury“ v Brně dne 14. 3. 2012. - Připravovaný přednáškový cyklus na téma Austrálie říjen-listopad 2012.
Právo, 7.12.2011, Rovnost, 7.12.2011, MF Dnes, 7.12.2011, KAM v Brně, leden 2012, Šalina, 01/2012

Fotogalerie

nahoru