Muzejní publikace roku

Loos – Plzeň – Souvislosti
O unikátním souboru bytových interiérů, navržených v Plzni slavným architektem Adolfem Loosem, se v poslední době hodně mluví a píše. Zatím se však velmi málo vědělo o tom, kdo vlastně byli Loosovi zákazníci v Plzni, proč právě zde vzniklo tolik jeho prací a z jakého důvodu jsou tyto práce soustředěny právě v blízkosti dnešní Klatovské třídy. Na tyto otázky se snaží odpovědět výše uvedená kniha, kterou připravila Západočeská galerie v Plzni ve spolupráci s domácími i zahraničními institucemi, pamětníky a potomky rodin, které vznik interiérů navržených Adolfem Loosem iniciovaly. Publikaci vydala galerie u příležitosti konání stejnojmenné výstavy. Kniha, vycházející v česko-anglickém provedení, obsahuje na čtyři sta archivních snímků i současných fotografií.
70/2011
Západočeská galerie v Plzni
Pražská 13, 301 00 Plzeň
+420 377 908 511
+420 377 908 510
info@zpc-galerie.cz
http://www.zpc-galerie.cz
00263338
Krajský úřad Plzeňského kraje

Povinné přílohy

O unikátním souboru bytových interiérů, navržených v Plzni slavným architektem Adolfem Loosem, se v poslední době hodně mluví a píše. Zatím se však velmi málo vědělo o tom, kdo vlastně byli Loosovi zákazníci v Plzni, proč právě zde vzniklo tolik jeho prací a z jakého důvodu jsou tyto práce soustředěny právě v blízkosti dnešní Klatovské třídy. Na tyto otázky se snaží odpovědět výše uvedená kniha, kterou připravila Západočeská galerie v Plzni ve spolupráci s domácími i zahraničními institucemi, pamětníky a potomky rodin, které vznik interiérů navržených Adolfem Loosem iniciovaly. Publikaci vydala Západočeská galerie v Plzni v roce 2011 u příležitosti konání stejnojmenné výstavy (ve výstavní síni „13“ od 9. listopadu 2011 do 12. února 2012). Součástí publikace je rozsáhlá stať Petra Domanického o souvislostech Loosova působení v Plzni a esej Petra Jindry k portrétům prvních Loosových investorů v Plzni, Wilhelma a Marthy Hirschových, které vytvořil v roce 1909 Oskar Kokoschka na popud Adolfa Loose. První část hlavního textu knihy věnuje pozornost dnešní Klatovské třídě v Plzni, která v meziválečné době představovala nejlepší adresu ve městě. Druhá část se zabývá osobnostmi významných zadavatelů Loosových zakázek v Plzni, především z řad továrníků, obchodníků, lékařů apod. Zajímá se také o Loosovy spolupracovníky v Plzni, především o architekty Karla Lhotu a Norberta Kriegera. Zmíněna jsou rovněž jména významných řemeslníků, kteří se na vzniku Loosových prací v Plzni podíleli, a veřejnosti dosud neznámé bytové interiéry, které Loosovy práce připomínají. Publikace, vycházející v česko-anglickém provedení ve vynikající grafické úpravě Jana Dienstbiera, obsahuje na čtyři sta archivních snímků i současných fotografií.
Petr Domanický, Petr Jindra
Radovan Kodera, Karel Kocourek a historické snímky
Jan Dienstbier, Helena Dienstbierová Šimicová, Martin Bušek
650 Kč
800 ks
Prodej ve výstavních síních Západočeské galerie v Plzni (Masné krámy – Pražská 18, Plzeň; „13“ – Pražská 13, Plzeň).

Nepovinné přílohy

978-80-86415-79-6
fotografie: 1-3 Vernisáž výstavy, kdy byla veřejnosti představena i publikace, a to za účasti příbuzných (z USA a Velké Británie) prvních Loosových investorů v Plzni a příbuzných Loosovy třetí ženy Claire. 4 Slavnostní přijetí příbuzných (z USA a Velké Británie) prvních Loosových investorů v Plzni a příbuzných Loosovy třetí ženy Claire na plzeňské radnici za účasti primátora a zástupců Západočeské galerie v Plzni recenze: Ivan Matějka, Loosova Plzeň, Literární noviny, 2011, č. 49, 8.12., s. 10-11 Jan H. Vitvar, Záhada Loosovy Plzně vyřešena, Respekt XXII, 2011, č. 50, 12.-18.12., s. 74 Petr Krajči, Adolf Loos v Plzni, Ateliér, 2012, č. 1, s. 16 Tomáš Pospiszyl, Skrytý Adolf Loos a jeho zmizelí Plzeňané, Lidové noviny, 18.11.2011, s. 8 Jindřich, Rosendorf, Plzeň ukrývá poklad, Xantypa, 2012, č. 1, s. 62-67

Fotogalerie

nahoru