Muzejní publikace roku

Příběh Erlebachovy boudy – Geschichte der Erlebachbaude
Krkonošské muzeum ve Vrchlabí uchovává ve svých sbírkách unikátní soubor 173 skleněných negativů, zachycujících každodenní život na dnes již zaniklé Erlebachově boudě nad Špindlerovým Mlýnem kolem roku 1912. Fotografie Reinharda Erbena, syna majitelů boudy, a osobní výpovědi pamětníků zasadil historik Miloslav Bartoš do dějinných souvislostí východních Krkonoš. Vznikl tak ucelený a neobyčejně mnohovrstevnatý pohled do historie jedné z nejznámějších krkonošských bud. S ohledem na dějinný kontext byla publikace vydána také v německé jazykové mutaci.
78/2011
Správa KRNAP – Krkonošské muzeum Vrchlabí
Dobrovského 3, 543 01 Vrchlabí
+420 499 456 710
+420 499 422 095
ohajkova@krnap.cz
http://www.krnap.cz
00088455
Ministerstvo životního prostředí

Povinné přílohy

Kniha přináší prostřednictvím velmi osobního příběhu Erlebachovy boudy neotřelý pohled na každodenní život a dějiny východních Krkonoš od počátků osídlení alpskými dřevaři, přes budní hospodářství, rozvoj turistiky, události 2. světové války a následné vysídlení německého obyvatelstva, éru znárodnění a odborové rekreace až po události po roce 1989. Publikace má 120 stran opatřených poznámkovým aparátem a proložených autentickými vzpomínkami majitelů a návštěvníků boudy z české i slezské strany Krkonoš. Úvodní kapitoly jsou věnovány osídlování horního toku Labe, každodennímu životu horalů a jejich vztahu k vrchnosti. Poprvé jsou zde zmiňováni Hollmanové – první hospodáři na Erlebachově boudě, nejstarší na enklávě dnešních Špindlerových Bud. Roku 1885 vstupuje do příběhu rod Erlebachů, počínaje Franzem Erlebachem, který začal nabízet turistům možnost přenocování a pohoštění „v prostorách nesoucích ještě nefalšovaný charakter pravého života budařů“. Ten si Erlebachova bouda, nikdy nepřestavěná na moderní horský hotel, zachovala až do svého zániku r. 1979. Ve světnici s původním vybavením dokonce její majitelka Karolina Erbenová demonstrovala tradiční život a zvyky horalů. Erlebachova bouda tak sloužila jako svého druhu skanzen, což přispívalo k její výlučnosti a oblíbenosti. Všední život na boudě i nevšední zážitky spojené s návštěvníky zachytil fotoaparátem syn majitelky Reinhard Erben kol. r. 1912. Tento soubor fotografií, zachráněný ze zanikající boudy a dochovaný ve sbírkách Krkonošského muzea, je dnes cenným etnografickým materiálem a obrovskou přidanou hodnotou publikace, díky níž vystupují na fotografiích zachycené objekty a postavy alespoň částečně z anonymity. Jako velmi přínosné se ukázalo vydání knihy v německé jazykové mutaci, které bylo kladně přijato především krajany sdruženými v Heimatkreis Hohenelbe, zřizujícím sesterské Krkonošské muzeum v Marktoberdorfu.
Miloslav Bartoš, Hans J. Warsow (překlad)
Reinhard Erben, Miloslav Bartoš, SOKA Trutnov, soukromé archivy
ak. mal. Renata Oppeltová
Leoš Erben
195 Kč
3 000 ks
Prodej v muzeích a informačních centrech zřizovaných Správou KRNAP, prostřednictvím jejího e-shopu a na Erlebachově boudě.

Nepovinné přílohy

978-80-86148-82-7
Obsah přiloženého CD: 1. Tisková zpráva o publikaci ze dne 7. 12. 2011. 2. Zpráva o publikaci v časopisu Krkonoše-Jizerského hory č. 11/2011. 3. Fotografie z autogramiády na nové Erlebachově boudě 9. 12. 2011, na níž se sešli tvůrci publikace se současnými majiteli boudy a potomky majitelů předchozích. 4. Děkovný dopis Heimatkreis Hohenelbe-Riesengebirgsmuseum in Marktoberdorf ze dne 26. 1. 2012.

Fotogalerie

nahoru