24.4.2014

Nominace XII. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2013

Kategorie Muzejní výstava roku 2013
Kategorie byla vyhlášena pro stálé expozice či výstavy, které využívají sbírek muzejní povahy, byly veřejnosti zpřístupněny od 1. ledna 2013 do 28. února 2014 a trvaly minimálně jeden měsíc. V této kategorii soutěžilo 39 přihlášených projektů.
Nominovány byly tyto instituce:
•    Muzeum východních Čech v Hradci Králové („Kotěra. Po stopách moderny…“)
•    Galerie Středočeského kraje, p. o. („Images for Images. Artists for Tichy – Tichy for Artists“)
•    Západočeská galerie v Plzni, p. o. („Palmy na Vltavě. Primitivismus, mimoevropské kultury a české výtvarné umění 1850–1950“)
•    Západočeské muzeum v Plzni, p. o. („Džungle za plotem“)
•    Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, p. o. („Princip Baťa. Dnes fantazie, zítra skutečnost“)

Kategorie Muzejní publikace roku 2013
Do soutěže mohly být přihlášeny publikace, včetně těch, které byly vydány na elektronickém médiu, tematicky čerpající ze sbírek muzejní povahy nebo z vědeckovýzkumné činnosti muzea, pokud byly vydány v období od 1. ledna 2013 do 28. února 2014. Do této kategorie bylo přihlášeno 29 soutěžních projektů.
Nominovány byly tyto instituce:
•    Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích („Červená kniha květeny jižní části Čech“)
•    Muzeum Beskyd Frýdek-Místek, p. o. („Plicní sanatorium v Jablunkově“)
•    Oblastní galerie v Liberci, p. o. („Mladí lvi v kleci. Umělecké skupiny německy hovořících výtvarníků z Čech, Moravy a Slezska v meziválečném období“)
•    Regionální muzeum v Litomyšli („Václav Boštík (1913–2005)“)

Kategorie Muzejní počin roku 2013

Předmětem této kategorie byly takové aktivity muzeí, jejichž výsledkem bylo významné či dlouhodobé zkvalitnění sbírkotvorné činnosti, péče o sbírky, zvláště významné obohacení sbírek nebo záchrana lokality významné pro ochranu přírody a krajiny nebo kulturního dědictví a její následné zpřístupnění veřejnosti, kterou muzeum završilo v období od 1. ledna 2013 do 28. února 2014. Soutěže se účastnilo 22 soutěžních projektů.
Nominovány byly tyto instituce:
•    Petr Koudelka („Museum fara Křenov“)
•    Národní technické muzeum („Národní technické muzeum dokončeno“)
•    Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou („Sýpka – Muzeum Orlických hor“)
•    Muzeum Vysočiny Třebíč, p. o. („Zámek Třebíč – modernizace zámku a zpřístupnění nových expozic“)
•    Zlínský kraj a jeho příspěvkové organizace – 14|15 Baťův institut, Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně („14|15 Baťův institut“)

Nominace XII. ročníku (41 kB)

Tisková zpráva k XII. ročníku soutěže (36 kB)

Slavností vyhlášení vítězů soutěže proběhne 15. května 2014 od 17.00 hodin ve Sladkovského sále Obecního domu v Praze.

Vyjádření podpory slovenským kulturním institucím

Přehled přihlášených projektů

Uzávěrka přihlášek byla prodloužena do max. 31. března 2024

15.–16. října 2024 / Ostrava / Národní zemědělské muzeum Ostrava – Muzeum potravin a zemědělských strojů

Přihlášky do 22. ročníku je možné podávat do 28. února 2024

13. března 2024 od 10.00 hodin (hybridní forma)

Chcete se stát členem Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s.? Potřebujete získat podrobnější informace o činnosti AMG, formách a možnostech členství, nebo výši členských příspěvků? Prostudujte si naše webové stránky a neváhejte nás kontaktovat!