20.4.2015

Slavnostní vyhlášení vítězů XIII. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2014

Slavnostní vyhlášení vítězů XIII. ročníku soutěže a předání Cen Gloria musaealis proběhne 14. května 2015 od 14 hodin ve Smetanově síni Obecního domu.

Slavnostní předávání Cen Gloria musaeails za rok 2014 je tentokrát díky kapacitě Smetanovy síně Obecního domu v Praze otevřeno všem zájemcům z řad široké muzejní veřejnosti!!!
Soutěž vznikla s úmyslem popularizovat obor mezi nejširší veřejností představením toho nejlepšího, co v muzeích a galeriích všech velikostí a zaměření vzniká. Aby mohla uspět, museli ji nejprve přijmout sami muzejníci jako prestižní ocenění a značku kvality. Cítili jsme, že aby se stala přitažlivou i pro veřejnost, musí získat novou podobu. Změnili jsme proto podobu slavnostního vyhlášení i prostor.

V roce 2014 vstoupila  Národní soutěž muzeí Gloria musaealis do XIII. ročníku, do kterého se přihlásilo celkem 62 muzeí a galerií z celé republiky s 87 soutěžními projekty.

Soutěž je již od roku 2002 vyhlašována ve třech hlavních kategoriích – Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku a Muzejní počin roku.
Zvláštní kategorií soutěže je Cena Českého výboru ICOM udělovaná projektům, které významně přispěly k mezinárodní spolupráci, rozvoji edukační činnosti muzeí či zpřístupnění kulturního dědictví handicapovaným občanům.
Čestný výbor soutěže také navrhl vyhlašovatelům udělení zvláštní ceny jednomu z projektů.

Výroční zpráva – katalog, který zahrnuje všechny projekty přihlášené do soutěže, bude dostupná od 18. května 2015 na sekretariátu soutěže a získají ji také účastníci slavnostního vyhlášení.

Nominace XIII. ročníku (45 kB)

Tisková zpráva k XIII. ročníku soutěže (38 kB)

Tisková zpráva k XIII. ročníku soutěže – novinky
(102 kB)

Tisková zpráva k I. ročníku soutěže Muzeum roku (91 kB)

Kontakt pro tiskové zpravodajství:
Sekretariát Národní soutěže muzeí Gloria musaealis
Asociace muzeí a galerií České republiky, Jindřišská 901/5, II. schodiště, 110 00  Praha 1
Anna Komárková, BBus (Hons), výkonná ředitelka AMG
Mgr. Jana Jebavá, tajemnice Národní soutěže muzeí Gloria musaealis

tel.: +420 224 210 037–9
e-mail: amg@cz-museums.cz; vestnik@cz-museums.cz
http://www.gloriamusaealis.cz; http://www.cz-museums.cz

Muzea pro vzdělávání a výzkum

Školení je zdarma a probíhá v Praze a v Brně

Vyjádření podpory slovenským kulturním institucím

Přehled přihlášených projektů

Uzávěrka přihlášek byla prodloužena do max. 31. března 2024

15.–16. října 2024 / Ostrava / Národní zemědělské muzeum Ostrava – Muzeum potravin a zemědělských strojů

Chcete se stát členem Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s.? Potřebujete získat podrobnější informace o činnosti AMG, formách a možnostech členství, nebo výši členských příspěvků? Prostudujte si naše webové stránky a neváhejte nás kontaktovat!