9.11.2015

23. mezinárodní výroční konference NEMO – záznam setkání

Ve dnech 5.–8. listopadu 2015 měla Plzeň tu čest stát se hostujícím městem pro 23. mezinárodní výroční konferenci NEMO. Zasedání se zúčastnilo 140 muzejníků z 30 zemí, na které čekal bohatý program sestavený první den z přednášek, druhý den se zájemci mohli zapojit do několika workshopů či pracovních skupin.
Součástí akce bylo také interview s významnou osobností evropského muzejnictví, tentokrát se stal hostem ředitel Rijksmuseum Wim Pijbes.

Ze záznamu prvního dne konference můžete načerpat přátelskou atmosféru, která ovládla celé setkání a podporovala v navazování a prohlubování mezinárodních kontaktů.

Program (2 256 kB)

Videogalerie:

Část první

Uvítání:
David Vuillaume, předseda NEMO
Vlastislav Ouroda, náměstek pro řízení sekce kulturního dědictví MK ČR (5:05)
Ondřej Dostál, nový předseda AMG, ředitel Mendelova muzea Masarykovy Univerzity (7:05)
Jiří Sulženko, programový ředitel Plzně 2015 (9:36)
Zaměřeno na Českou republiku:
Pavel Douša – Dotkni se 20. století (13:30)
Re-visiting the Educational Value of Museums – Connecting to Audiences:
Margherita Sani (Istituto Beni Culturali, Itálie) – Introduction and Moderation (42:50)
Kalle Kallio (Finnish Labour Museum, Finsko) – Opening Lecture (48:55)

Část druhá

Different Projects and Initiatives from the Educational Sector and Engaging with Audiences:
Henrik Zipsane (Jamtli Foundation, Švédsko) – Nordic and Baltic Regions: Learning at Museums – where do we stand? (2:45)
Tine Seligmann (Museum of Contemporary Art, Roskilde) – Denmark: The Learning Museum Project (26:05)
Lezsek Karczewski (Muzeum Sztuki, ᴌódź) – Poland: Kulturanek – Contemporary Art TV for Children (48:30)
Maria Vlachou (Acceso Cultura) – Are we failing: Considerations on the role museums may currently have in education (1:09:55)
Michel Magnier (Unit "Culture and Creativity", DG Education and Culture, European Commission) – The position of th EU: potential and opportunities for museums in the education sector (1:24:18)

Část třetí

Audiences and Education beyond Europe:
Siebe Weide (Netherlands Museums Association) –Introduction and Moderation
Madeline Vadkerty (American Alliance of Museums, USA) – The role of education in US museums and the " Magnetic Museums Initiative " (3:26, 54:55)
Clara Camacho (Ibermuseos) – Pioneering museums in the educational sector in Ibero-America: Premio Educación (23:45, 54:55)
Fionnuala Croke (ASEMUS – Asia Europe Museum Network) – Training museum educators in Asia and Europe (38:40, 54:55)
Wrap-up:
David Vuillaume
, předseda NEMO (1:01:35)

Část čtvrtá

Interview s významnou osobností evropského muzejnictví :
Wim Pijbes (ředitel Rijksmuseum, Nizozemí)

Chcete se stát členem Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s.? Potřebujete získat podrobnější informace o činnosti AMG, formách a možnostech členství, nebo výši členských příspěvků? Prostudujte si naše webové stránky a neváhejte nás kontaktovat!