16.12.2015

Časopis Ateliér po 28 letech existence už v roce 2016 nebude vycházet

Časopis Ateliér, čtrnáctideník současného výtvarného umění, po 28 letech existence už v roce 2016 nebude vycházet.

Po 28 letech existence přestane vycházet časopis Ateliér, čtrnáctideník současného výtvarného umění, jenž je kontinuálně vydáván od 7. 1. 1988. Od 15. 5. 1990 ho vede šéfredaktorka Blanka Jiráčková. Ateliér reflektuje dění nejen na české výtvarné scéně, ale má významný přesah i do zahraničí. Coby důležitý zdroj oboru a dokument pro budoucí generace tvoří otevřenou platformu pro dialog nejen v oblasti živého umění a aktuálních trendů, ale i kulturního dědictví mezi odbornou a širokou kulturní veřejností, podporuje aktivní vztah k současné tvorbě, podílí se na formování estetických i etických postojů. Přestože Ateliér má na oborový časopis silnou čtenářskou základnu, nemůže se obejít bez další finanční podpory. Vzhledem k dramatickému poklesu dotace udělované v grantovém řízení Ministerstva kultury ČR (z 32 % na 11 % z celkových nákladů), s tím, že se nepodařilo nalézt další zdroje financování, sponzory či jiného vydavatele a zisky z reklamy neustále klesají, je Společnost časopisu Ateliér, zapsaná ve spolkovém rejstříku vedeném MS v Praze pod L 3612, nucena ke dni 1. 1. 2016 vstoupit do likvidace pro nedostatečné finanční zajištění. Dne 17. 12. vychází poslední číslo Ateliéru, v roce 2016 tento nejstarší časopis o výtvarném umění u nás už nebude vycházet.

Tisková zpráva (36 kB)
Ateliér 25-26/2015 (5 MB)