15.2.2018

Muzeum historických nočníků a toalet

Nabídka zapůjčení sbírky cca 2000 předmětů, kterou tvoří nočníky, toalety, další hygienické potřeby, jako jsou bidety, mycí soupravy, splachovadla, dále kuriozity, pohlednice, obrazy, katalogy… K nejvýznamnějším exponátům patří například nočníky vyrobené pro Napoleona Bonaparte, Titanic, čínského císaře Čchien-Lunga, nebo nočník z Lincolnovy ložnice v Bílém domě. Předměty ze své domácnosti muzeu darovala hraběnka Mathilda Nostitzová, novinář Josef Klíma a zpěvák Ladislav Kerndl. Ve sbírce je nočník z ryzího stříbra, z vojenské helmy Wehrmachtu i hliněná středověká vykopávka z Nizozemí, urinály, dámské nočníky bourdaloue, nočníky hrající melodii, svatební francouzské nočníky a čínské nočníky, asijská sekce, figurky Caganerů (kakánků) ze španělských betlémů i barokní pasti na blechy.

Majitelé jsou připraveni nabídnout pomoc s tvorbou nové expozice včetně popisek, dodat zpracované pracovní listy pro školy, dle domluvy osobně realizovat komentované prohlídky a v rámci reklamy na webové stránce E-muzea historických nočníků a toalet propagovat nové místo výstavy. Celá sbírka vyžaduje prostor nebo vzájemně propojené prostory cca 300–400 m². Lze zapůjčit i vitríny a regály, ve kterých jsou exponáty v současné době v kamenném muzeu v Michalské ulici v Praze umístěny. Z důvodu lepšího zabezpečení je vhodné doplnit krycí skla minimálně po celé čelní ploše dle nového uspořádání a potřeb po rozmístění v novém prostoru. K dispozici je i elektroakustický zabezpečovací systém exponátů. Uvažovaná doba zápůjčky je přibližně 3–5 let. Vyjma menší části toalet a posledních získaných předmětů do sbírky si lze veškeré vystavené exponáty prohlédnout ve virtuální prohlídce.