Asociace muzeí a galerií ČR - Dění v oboru
24.1.2017

Cyklus numismatických přednášek

6. února 2017, 6. března 2017, 3. dubna 2017 a 5. června 2017

Cyklus numismatických přednášek spolupořádají Numismatická komise AMG, Česká numismatická společnost a Národní muzeu.

Přednášky se konají vždy od 17.30 hodin v Národním muzeu (Vinohradská 1, 110 00 Praha 1).

První přednáška na téma Svatováclavské dukáty se uskuteční dne 6. února 2017. Přednášející, Radek Havel, shrne nejnovější poznatky předního českého badatele v oboru ražeb Československé republiky.

Druhá přednáška na téma Období a mincovnictví prvních tetrarchů se uskuteční dne 6. března 2017. Milan Borůvka provede krátký exkurz do období vlády jednoho z nejslavnějších římských císařů – Diocletiana. Seznámení s jeho změnou vlády, jeho spoluvládci, systémem dvou augustů a dvou caesarů a hlavně jednou z největších mincovních reforem antické římské numismatiky.

Třetí přednáška na téma Mexický císař Maxmilián a jeho mince se uskuteční dne 3. dubna 2017. Přednášející Jiří Chvojka připomene 150. výročí Maxmiliánovy popravy a historické shrnutí významu jeho osoby.

Čtvrtá přednáška na téma Raně středověké moravsko-slezské mincovní nálezy s islámským stříbrem: Polská stopa se uskuteční dne 5. června 2017. Přednáška Vlastimila Nováka je spojena s prezentací knihy NOVÁK V., VIDEMAN J., KOUŘIL P., RICHTERA L., ZMRZLÝ M.: Depot mincí a zlomkového stříbra z konce 10. století nalezený v Kojetíně-Popůvkách/ Hacksilver Hoard dating back to the end of the 10th century and found in Kojetín-Popůvky, Czech Republic. Praha 2016.

Informace o přednáškách naleznete také na webu Numismatické komise AMG v sekci Semináře, přednášky.

Náměty posílejte nejpozději do 27. listopadu 2023

Termín pro podání žádostí je do 31. března 2023

1.–3. listopad 2022 v Multifunkční kulturní centrum v Hlinsku

4. listopadu 2021 v Muzeu jižního Plzeňska v Blovicích, p. o.

Jak zjistit novinky z oblasti muzejnictví?

Chcete se dozvědět, ve kterém muzeu nebo galerii hledají nové zaměstnance, jaké zajímavé publikace v oboru právě vyšly, anebo jaké putovní výstavy nabízejí české muzejní instituce k zapůjčení? Prostudujte si naše webové stránky a neváhejte nás kontaktovat!

Muzejní aktuality Kontaktujte nás