Asociace muzeí a galerií ČR - Dění v oboru
12.6.2017

The Future of Tourism in Europe: Promoting Competitiveness Through Sustainability and Digitisation

4th July 2017, Brussels

This symposium will provide delegates with an invaluable opportunity to analyse the strategic role for the tourism sector in supporting economic and employment growth in Europe, and consider how opportunities offered by cultural tourism can be capitalised upon. Attendees will also scrutinise the challenges and prospects associated with the digitalisation of the sector and explore how ICTs can be better integrated into tourism and travel related services. The symposium will promote the exchange of ideas and encourage delegates to engage in thought-provoking debate.

For further details, please refer to the enclosed event brochure. Do feel free to circulate this information to relevant colleagues within your organisation.

Registration (31 kB)

9. listopadu 2017, Ministerstvo kultury, Maltézské nám. 1, Praha 1, zasedací místnost „Konírna“

16.–18. října 2017

20. 9.–6. 12.2017, Praha a Brno

28.–30. září 2017, Dubrovník

31. ledna – 2. února 2018, Rožnov pod Radhoštěm

Jak zjistit nejaktuálnější novinky z oboru muzejnictví?

Chtěli byste se dozvědět, ve kterém muzeu nebo galerii hledají nové zaměstnance, jaké nové publikace v oboru právě vyšly anebo jaké putovní výstavy nabízejí muzea či galerie k zapůjčení? Navštivte naše Muzejní aktuality!

Muzejní aktuality Kontaktujte nás