Asociace muzeí a galerií ČR - Dění v oboru
5.9.2017

The Best in Heritage

28.–30. září 2017, Dubrovník

Conference registrations are open for the 16th Edition of the annual, global survey of award-winning museum, heritage and conservation projects. In addition to showcasing the best practices, the conference features rich social and cultural content organised with help of Dubrovnik Museums, - all taking place in the Renaissance city centre of Dubrovnik, a UNESCO World Heritage Site. The dinner-receptions, all located in the historic palaces, will provide an inspiring and relaxed atmosphere, ideal for networking, discussing potential collaborations and getting to know prize-winning professionals in person. The gathering will consist of two events: IMAGINES, a one day event where multimedia and new technology achievements will be presented (featured in our previous Newsletter) and the core event, with its packed two-day schedule.

More information:

Full Programme and Registration
All Featured Laureates
Organise your Visit

9. listopadu 2017, Ministerstvo kultury, Maltézské nám. 1, Praha 1, zasedací místnost „Konírna“

16.–18. října 2017

20. 9.–6. 12.2017, Praha a Brno

28.–30. září 2017, Dubrovník

31. ledna – 2. února 2018, Rožnov pod Radhoštěm

Jak zjistit nejaktuálnější novinky z oboru muzejnictví?

Chtěli byste se dozvědět, ve kterém muzeu nebo galerii hledají nové zaměstnance, jaké nové publikace v oboru právě vyšly anebo jaké putovní výstavy nabízejí muzea či galerie k zapůjčení? Navštivte naše Muzejní aktuality!

Muzejní aktuality Kontaktujte nás