ČR / Hlavní město Praha / Praha / Praha 2 /

Je členem AMG: ano
Zřizovatel obecně:
Zřizovatel název: Národní lékařská knihovna
Expozice: Malá stálá expozice v nádvorním domku v Sokolské 54 představuje průřez sbírkami muzea. Vedle chirurgických nástrojů od 17. století po současnost ukazuje vývoj léčebných a diagnostických přístrojů, plastiky nebo numismatiku.
Obory: Dokumentace vědy, techniky a práce – obecně, osobnosti, Historie, regionální historie, osobnosti, Knihovny, knižní kultura, Literatura – dějiny, osobnosti, Numismatika, medailérství, mincovnictví, Výtvarné umění – dějiny, umělecké sbírky, osobnosti, Zdravotnictví, lékařství, lázeňství, balneologie
Otevřeno:
Zavřeno: so–ne
Měsíce Dny Hodiny
I.–XII.Čt14–16
I.–XII.Po–PáPo telefonické nebo e-mailové dohodě
Vstupné základní: Zdarma
Vstupné snížené:
Vstupné speciální:
Vstupné volné:
Poplatky:
Pouze s průvodcem: ano
Možnost odborného výkladu: ano
Nutné výklad objednat: ano
Výklad v jiném jazyce: angličtina
Popisky v jiném jazyce: ne
Jazyk popisků: čeština
Poslední návštěva: 15:45
Doba prohlídky: 30–45 minut
Počet návštěvníků pro průvodce: 1–10
Počet návštěvníků pro vstup: 1–10
Suvenýry: ne
Občerstvení: ne
Bezbariérový přístup: ne
Šatna: ne
WC: ano
Služby: Pracovníci muzea jsou v pracovních dnech (8:00–16:00 hodin), případně e-mailem, k dispozici pro odborné konzultace.
Umístění: Nádvorní domek v Sokolské 54, budově Národní lékařské knihovny, proti Lékařskému domu
Budova: Národní lékařská knihovna, Sokolská 54
Památkově chráněná budova: Ne
Rok založení: 1934
Charakter muzea: Specializované
Specializace: Dějiny lékařství a chirurgie, lékařství v numismatice a výtvarném umění, staré tisky.
Specifická sbírka: Základem muzejního fondu je sbírka lékařských a chirurgických nástrojů od 17. století po současnost. Tzv. akologický kabinet byl zřízen při Pražské lékařské fakultě roku 1809 k výuce nauky o nástrojích a obvazech. Kabinet dokládá vývoj chirurgického instrumentária – amputačních, trepanačních, gynekologických i zubních nástrojů – před nástupem asepse.
Je sbírka vystavena? ano
Evidenční číslo sbírky zapsané v CES: NLK/002-04-26/096002
Instalace stálé expozice z roku: 2000
Poslední změny z roku: 2018
Katalog k expozici? ne
Pořádá muzeum výstavy? ano
Tématika výstav: Dějiny lékařství a zdravotnictví v českých zemích.
Tip pro návštěvníky: Každý měsíc zobrazujeme jako "předmět měsíce" na webových stránkách muzea ukázky exponátů z různých podsbírek muzea, zajímavých svou povahou či historií.
Zajímavost: Würtzova sbírka, soubor 170 sošek s motivem tělesného postižení a nemoci z porcelánu, kovu, dřeva i slonové kosti, doplněný grafickými listy, již sestavil ve 20. letech 20. století německý speciální pedagog Hans Würtz, ukazuje všudypřítomnost fyzického handicapu a jeho překonávání v dějinách i dějinách umění.
Periodika:
Online katalog sbírky:
Název: Národní lékařská knihovna, resp. badatelna a knihovna Zdravotnického muzea NLK
Zaměření: Dějiny lékařství a zdravotnictví
Adresa: Sokolská 54
Město: Praha 2
PSČ: 121 32
Mobil:
Web: http://www.nlk.cz
Online katalog: http://www.medvik.cz
Sigla: ABA008
Evidenční číslo knihovny na MK ČR: 3415/2003
Počet svazků: 386540
Speciální sbírky: Sbírka vzácných tisků a Fritzova chirurgická knihovna.
Poslední změna: 14.8.2019 7:15

Na Adresář muzeí a galerií ČR – databázi a její elektronickou verzi – se vztahuje právo pořizovatele, tj. Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. (AMG). Údaje o jednotlivých institucích jsou chráněny autorským zákonem. Jakékoliv jejich kopírování či zneužití je nezákonné a ochrana práv vlastníka dat bude důsledně prosazována právní cestou.

Za aktuálnost údajů uvedených v Adresáři muzeí a galerií ČR odpovídají samotné instituce. Data jsou pravidelně aktualizována na základě jejich zaslaných podkladů.