ČR / Jihočeský kraj / Prachatice / Vimperk /

Poslední aktualizace: 2022
Je členem AMG: ano
Zřizovatel obecně:
Zřizovatel název: Národní památkový ústav, územní památková správa v Českých Budějovicích
Expozice: Stálá expozice muzea byla do konce roku 2017 věnována třem tématům – šumavské přírodě, vimperskému knihtisku a sklářství. V letech 2018–2020 prošlo Muzeum Vimperska rozsáhlou obnovou financovanou z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Od června 2021 je stálá expozice Muzea Vimperska rozšířena o nová témata (např. Zlatá stezka, umění na Šumavě, ztracená Šumava a další) a muzeum tak nyní nabízí 18 různorodých témat spojených s Vimperskem a Šumavou, doplněných o interaktivní prvky. Rozšířen byl také prostor pro krátkodobé a sezónní výstavy.
Obory: Archeologie, Archivy, archiválie, Dějiny 20. století, Didaktické a interaktivní expozice, Domácnost – vybavení, nářadí, bytová kultura, Etnografie, Fotografie, fotografická technika, Historie, regionální historie, osobnosti, Knihovny, knižní kultura, Lidové umění, Numismatika, medailérství, mincovnictví, Poštovnictví – dějiny, Restaurování, konzervování a preparování, Řemeslná výroba, cechy, družstva, Sklo a porcelán, Společnosti, spolky a sdružení, Staré tisky, kroniky, privilegia, Vlastivěda regionu, Výroba skla, porcelánu a keramiky

Kastelán SZ Vimperk: Mgr. Vojtěch Brož

E-mail: broz.vojtech@npu.cz
Otevřeno: sezónně
Zavřeno: Pondělí, dle období
Měsíce Dny Hodiny
I.–IV., X., XII.Pá–Ne10–17
V.–VI., IX.Út–Ne10–17
VII.–VIII.Út–Ne10–17:30
Vstupné základní: 120 Kč
Vstupné snížené: 100 Kč (mládež 18–25 let, senioři 65+, ZTP, ZTP/P)
Vstupné speciální: 50 Kč (děti 6–17 let)
Vstupné volné: děti do 5 let, průvodce ZTP/P, držitelé karty AMG, ICOMOS, NPÚ karta zaměstnance
Poplatky:
Pouze s průvodcem: ne
Možnost odborného výkladu: ne
Nutné výklad objednat: ne
Výklad v jiném jazyce:
Popisky v jiném jazyce: ano
Jazyk popisků: Angličtina, němčina
Poslední návštěva: 60 minut před koncem otevírací doby
Doba prohlídky: 60 minut
Počet návštěvníků pro průvodce:
Počet návštěvníků pro vstup: 1
Suvenýry: ano
Občerstvení: ne
Bezbariérový přístup: ne
Šatna: ne
WC: ano
Služby: Kromě Muzea Vimperska poskytujeme také dva komentované prohlídkové okruhy Horním a Dolním zámkem.
Umístění: Horní zámek, Státní zámek nad městem Vimperk.
Budova: Zámecká budova. Příčný trakt, rizalit a jižní palácové křídlo Horního zámku.
Památkově chráněná budova: Ano. Národní kulturní památka.
Rok založení: 1950
Charakter muzea: Vlastivědné
Specializace: Vimperk – jeho historie, řemesla a průmysl. Historie, život a řemesla v bývalém schwarzenberském panství, kulturní krajina Šumavy 19. a 20. století (zmizelá Šumava). Šumavská příroda. Lokální archeologické nálezy. Šumava jako umělecká inspirace.
Specifická sbírka: Vimperské sklo a sklářství, knihtisk.
Je sbírka vystavena? ano
Evidenční číslo sbírky zapsané v CES: MVI/002-05-14/256002
Instalace stálé expozice z roku: 1960, 2000
Poslední změny z roku: 2005, 2014
Katalog k expozici? ne
Pořádá muzeum výstavy? ano
Tématika výstav: Různorodá.
Tip pro návštěvníky: Návštěva muzea je vhodná také pro rodiny s dětmi. Součástí expozic jsou dětské popisky a edukační pomůcky. Děti si mohou například sestavit mapu města z dřevěných domečků, složit řemeslnou magnetickou mapu nebo zkusit rozpoznat různé druhy dřeva používané řemeslníky na Šumavě. Nejen pro děti nabízíme v rámci vstupu do muzea také simulátor sjezdu na dřevařských saních.
Zajímavost: Muzeum je od počátku 60. let 20. století umístěno na zámku. Ostatní zámecké prostory ve druhé polovině 20. století sloužily zejména jako kanceláře a byty, muzeum tak bylo jedinou veřejnosti přístupnou částí zámku. Od převzetí zámku Národním památkovým ústavem v roce 2015 se začala plánovat a realizovat obnova zámku, provoz muzea v prostorách zámku přesto zůstal zachován.
Periodika:
Online katalog sbírky:
Poslední změna: 1.2.2022 9:43

Na Adresář muzeí a galerií ČR – databázi a její elektronickou verzi – se vztahuje právo pořizovatele, tj. Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. (AMG). Údaje o jednotlivých institucích jsou chráněny autorským zákonem. Jakékoliv jejich kopírování či zneužití je nezákonné a ochrana práv vlastníka dat bude důsledně prosazována právní cestou.

Za aktuálnost údajů uvedených v Adresáři muzeí a galerií ČR odpovídají samotné instituce. Data jsou pravidelně aktualizována na základě jejich zaslaných podkladů.