ČR / Jihomoravský kraj / Brno – město / Brno /

Muzeum romské kultury, státní příspěvková organizace

Kalendář akcí nahoru

Datum konáníAkceDruh
30. 3. 2020 – 31. 12. 2020Virtuální prohlídka Muzea romské kulturyOnline aktivity
30. 3. 2020 – 31. 12. 2020Muzeum romské kultury z pohodlí domovaOnline aktivity
Bratislavská 67, Brno, 602 00
Telefon: +420 545 581 206 (recepce)
E-mail: sekretariat@rommuz.cz
Poslední aktualizace: 2015
Je členem AMG: ano
Zřizovatel obecně:
Zřizovatel název: Ministerstvo kultury ČR
Expozice: Příběh Romů (1939–2005) – expozice mapující historii Romů od počátků v Indii do r. 2005. 1. sál – počátky historie Romů v Indii; 2. sál – příchod Romů do Evropy, tradiční řemesla, magie; 3. sál – usazování Romů v 19. století, historie první republiky; 4. sál – tragický osud Romů v době II. světové války; 5. sál – hlavní historické mezníky poválečného období, především éra komunismu (1945–1989), prezentace přístupu státu k Romům, jejich kultura a zvyky; 6. sál – nekomentovaná mozaika trendů ve vývoji vztahu mezi romskou minoritou a majoritou (1989–2005).
Obory:

Ředitelka: PhDr. Jana Horváthová

E-mail: horvathova@rommuz.cz
Otevřeno: celoročně
Zavřeno: pondělí, sobota
Měsíce Dny Hodiny
I.–XII.Út–Pá, Ne10–18
Vstupné základní: 80 Kč
Vstupné snížené: 40 Kč - (děti 6 - 15 let; držitelé průkazů ZTP a ZTP-P nad 15 let s průvodcem; senioři, po předložení průkazu či OP, ženy nad 60 let, muži nad 62 let; studenti do 26 let po předložení průkazu, průkazu ISIC; držitelé průkazu EUROBEDS; držitelé průkazu Rodinné pasy)
Vstupné speciální: 180 Kč rodinné (2 dospělí a 1 a více dětí do 15 let)
Vstupné volné: děti do 6 let v doprovodu rodičů; držitelé průkazů ZTP a ZTP-P do 15 let s průvodcem; držitelé průkazů AMG; držitelé karty BRNOCARD; držitelé průkazu Fondu ohrožených dětí anebo celá rodina; pracovníci sdělovacích prostředků; držitelé čestné vstupenky Muzea romské kultury
Poplatky: 50 Kč výklad v cizím jazyce, 50 Kč fotografování
Pouze s průvodcem: ano
Možnost odborného výkladu: ano
Nutné výklad objednat: ano
Výklad v jiném jazyce: Angličtina.
Popisky v jiném jazyce: ano
Jazyk popisků: Angličtina, romština.
Poslední návštěva: 17.15 hod.
Doba prohlídky: 60 min.
Počet návštěvníků pro průvodce: 1
Počet návštěvníků pro vstup: 1
Suvenýry: ano
Občerstvení: ano
Bezbariérový přístup: ano
Šatna: ano
WC: ano
Služby: Školám, vzdělávacím či volnočasovým organizacím nabízíme výchovně vzdělávací programy, které seznamují veřejnost s kulturou, historií a součnastností Romů.
Umístění: Širší centrum města Brna. Z hlavního vlakového nádraží tramvají číslo 2 směr Židenice s tramvají číslo 4 směr Obřany. Vystoupit na zastávce Tkalcovská. V bezprostřední blízkosti začíná ulice Bratislavská.
Budova: Třípatrová, zrekonstruovaná budova, která slouží pouze účelům Muzea romské kultury.
Památkově chráněná budova: Ne.
Rok založení: 1991
Charakter muzea:
Specializace: Romská historie a kultura, multikulturní vztahy.
Specifická sbírka: Dokumentace historie a kultury Romů.
Je sbírka vystavena? ano
Evidenční číslo sbírky zapsané v CES:
Instalace stálé expozice z roku: 2005, 2007, 2011
Poslední změny z roku: 2011
Katalog k expozici? ano
Pořádá muzeum výstavy? ano
Tématika výstav: Historie a kultura Romů, multikulturní a národnostní tématika, umělecká tvorba.
Tip pro návštěvníky: Stálá expozice nabízí mnoho interaktivních prvků, které zaujmou i malé návštěvníky. Pestrobarevný svět bezpochyby zaujme i ty nejmenší. Muzeum také nabízí doprovodné pracovní listy ke stálé expozici; Velkého průvodce pro malé návštěvníky a Malého průvodce pro velké návštěvníky.
Zajímavost: Muzeum romské kultury je jedinečnou organizací svého druhu v Evropě. Každou první neděli v měsíci, umožňuje návštěvníkům vstup do muzea zcela ZDARMA.
Periodika: Ročenka – Bulletin Muzea romské kultury.
Online katalog sbírky:
Název: Knihovna Muzea romské kultury
Zaměření: Romská literární tvorba, romistická literatura, romská periodika.
Adresa: Bratislavská 67
Město: Brno
PSČ: 602 00
FAX:
E-mail: knihovna@rommuz.cz
Web: http://www.rommuz.cz
Online katalog: http://knihovna.rommuz.cz
Sigla:
Evidenční číslo knihovny na MK ČR:
Počet svazků:
Speciální sbírky:

Otevírací doba knihovny

MěsíceDnyHodiny
I.–XII.Po–Út10–13
I.–XII.St–Čt13–18

Kontakty knihovny

Vedoucí: Mgr. Milada Závodská

E-mail: knihovna@rommuz.cz
Poslední změna: 18.12.2015 15:49

Na Adresář muzeí a galerií České republiky – databázi a její elektronickou verzi – se vztahuje právo pořizovatele, tj. Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. (AMG), ve smyslu autorského zákona. Údaje o jednotlivých institucích v Adresáři jsou chráněny autorským zákonem. Jakékoliv jejich kopírování a zneužití je nezákonné a ochrana práv vlastníka dat bude důsledně prosazována právní cestou.

Za aktuálnost údajů v Adresáři odpovídají samy muzea a galerie. Údaje jsou pravidelně aktualizovány na základě zaslaných podkladů od jednotlivých institucí.