ČR / Jihomoravský kraj / Brno – venkov / Prace /

Muzeum Brněnska, příspěvková organizace – Památník Mohyla míru

Pobočka instituce: Muzeum Brněnska, příspěvková organizace

Vážení návštěvníci, vzhledem k probíhající rekonstrukci muzea jsou expozice a kavárna Památníku Mohyla míru uzavřeny od 24. 10. 2022 do 28. 02. 2023.

K Mohyle míru 200, Prace, 664 58
E-mail: mohyla-miru@muzeumbrnenska.cz
Poslední aktualizace: 2017
Je členem AMG: ano
Zřizovatel obecně: Kraj
Zřizovatel název: Jihomoravský kraj
Expozice: Netradičně pojatá multimediální expozice Bitva tří císařů. Slavkov/Austerlitz 1805, která využívá moderních audiovizuálních prostředků, včetně volby komentáře v některém z pěti jazyků (ČJ, AJ, NJ, FJ, RJ). Roku 2010 byl otevřen nový víceúčelový pavilon s novou částí expozice, nazvanou Fenomén Austerlitz (bitva u Slavkova, bitva a historická paměť, ohlas a tradice bitvy).
Obory: Historie, regionální historie, osobnosti, Sakrální stavby a interiér

Vedoucí pobočky: Mgr. Miroslav Jireček, Ph.D.

E-mail: m.jirecek@muzeumbrnenska.cz
Otevřeno: celoročně
Zavřeno: dle období
Měsíce Dny Hodiny
I.–III., X.–XII.Út–Ne9–16.30
IV.Út–Ne9–17
V.–VI., IX.Po–Ne9–17
VII.–VIII.Po–Ne9–18
Vstupné základní: areál 86 Kč, expozice 70 Kč, kaple 25 Kč
Vstupné snížené: senioři: areál 65 Kč, expozice 53 Kč, kaple 19 Kč, Slevy pro držitele průkazů Rodinný pas/Familienpass, Seniorpas, Sphere Card, Erlebniskarte (Mycentrope) a Pálava Card.
Vstupné speciální: žáci, studenti, držitelé průkazu ISIC, ITIC, IYTC: areál 43 Kč, expozice 35 Kč, kaple 13 Kč
Vstupné volné: osoby s průkazem ZTP, ZTP/P, AMG, ICOM, ICOMOS, NPÚ, Zväz můzeí na Slovensku, držitele průkazu Senior Pas ve dnech 4. 1., 1. 2., 1. 3., 4. 10., 1. 11., 6. 12. 2017
Poplatky: kaple: 20 Kč jazykový příplatek, programy pro školy (pracovní listy, dětské dílny) - 20 kč/ žák, expozice: video+foto – zákaz, kaple: video 60 Kč, foto 30 Kč
Pouze s průvodcem: ano
Možnost odborného výkladu: ano
Nutné výklad objednat: ne
Výklad v jiném jazyce: Odborný výklad v němčině, francouzštině, ruštině, angličtině (pro skupiny nutno objenat); audio a videoprojekce na požádání v němčině, francouzštině, ruštině a angličtině, bez příplatku.
Popisky v jiném jazyce: ne
Jazyk popisků:
Poslední návštěva: 60 min. před uzavřením
Doba prohlídky: expozice 60 min., kaple 20 min.
Počet návštěvníků pro průvodce: 1
Počet návštěvníků pro vstup: 1
Suvenýry: ano
Občerstvení: ano
Bezbariérový přístup: ano
Šatna: ne
WC: ano
Služby: Parkoviště (placené hlídání od 1.5.–30.10.), kavárna, informační kiosk s napoleonskou tematikou, panoramatický dalekohled na severní část bojiště.
Umístění: Pratecký kopec u obce Prace.
Budova: Přízemní budova z r. 1923, poslední rozsáhlá oprava objektu v r. 2000. Od r. 2010 nově vybudovaný pavilon.
Památkově chráněná budova: Kaple – kulturní památka.
Rok založení: 1923
Charakter muzea: Památník
Specializace: Slavkovská bitva „tří císařů – 2.12.1805", památková zóna slavkovského bojiště.
Specifická sbírka: Napoleonská tématika.
Je sbírka vystavena? ano
Evidenční číslo sbírky zapsané v CES: PMM/002-05-06/140002
Instalace stálé expozice z roku: 2005, 2010
Poslední změny z roku: 2011, 2014
Katalog k expozici? ano
Pořádá muzeum výstavy? ano
Tématika výstav: S napoleonskou tématikou k bitvě „tří císařů - 2.12.1805", ohlas, tradice a inspirace bitvou u Slavkova.
Tip pro návštěvníky: Prohlídka památkové zóny Slavkovské bojiště (Slavkov, návrší Žuráň, kopec Santon, zámek Sokolnice, apod.) – pol. května Brněnská muzejní noc - přelom listopadu a prosince vzpomínkové akce k výročí bitvy u Slavkova. Aktuálně na webových stránkách Muzea Brněnska. Po domluvě programy pro školy (dětské dílny, pracovní listy).
Zajímavost: Interiér secesní kaple.
Periodika: Sborník Muzea Brněnska.
Online katalog sbírky:
Poslední změna: 15.11.2022 21:53

Na Adresář muzeí a galerií ČR – databázi a její elektronickou verzi – se vztahuje právo pořizovatele, tj. Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. (AMG). Údaje o jednotlivých institucích jsou chráněny autorským zákonem. Jakékoliv jejich kopírování či zneužití je nezákonné a ochrana práv vlastníka dat bude důsledně prosazována právní cestou.

Za aktuálnost údajů uvedených v Adresáři muzeí a galerií ČR odpovídají samotné instituce. Data jsou pravidelně aktualizována na základě jejich zaslaných podkladů.