ČR / Karlovarský kraj / Karlovy Vary / Jáchymov /

Muzeum Karlovy Vary, příspěvková organizace Karlovarského kraje – Královská mincovna v Jáchymově

Pobočka instituce: Muzeum Karlovy Vary, příspěvková organizace Karlovarského kraje

nám. Republiky 37, Jáchymov, 362 51
Mobil:
E-mail: mincovna@kvmuz.cz
Poslední aktualizace: 2022
Je členem AMG: ano
Zřizovatel obecně: Kraj
Zřizovatel název: Karlovarský kraj
Expozice: Objekt bývalé Královské mincovny, kolébky tolaru, pocházející ze 16. století. Technické provozy a historické sklepy. Návštěvníci mohou zhlédnout historické prostory někdejší Královské mincovny a výměnné výstavy. Stálá expozice nazvaná Jáchymovské peklo, uspořádaná Konfederací politických vězňů ČR. Jáchymov v zrcadle času - geologie a mineralogie Krušných hor, archeologické nálezy z Královské mincovny, rudné hornictví v 16. století, pohyblivý model důlních prací v 16. století, latinská knihovna z 15.–17. století, renesanční a barokní epitafní obrazy špitálního kostela v Jáchymově, národopisná krušnohorská lidová jizba. Pořádání vědomostních historických soutěží pro mládež, koncerty, přednášky, folklórní festival.
Obory: Dokumentace vědy, techniky a práce – obecně, osobnosti, Hornictví, těžba nerostů, III. odboj, Numismatika, medailérství, mincovnictví, Podzemní chodby, historická sklepení, štoly, jeskyně
Otevřeno: celoročně
Zavřeno: pondělí
Měsíce Dny Hodiny
I.–IV., X.–XII.St–Ne9–17
V.–IX.Út–Ne9–18
Vstupné základní: 100 Kč
Vstupné snížené: 60 Kč (děti, studenti, důchodci)
Vstupné speciální: 240 Kč rodinné, skupiny dospělých od 10 osob 75 Kč, školní skupiny 40 Kč
Vstupné volné: děti do 6 let, ZTP, ZTP/P, ICOM, ICOMOS, AMG
Poplatky: 10 Kč odborný výklad skupině od 10 osob
Pouze s průvodcem: ne
Možnost odborného výkladu: ano
Nutné výklad objednat: ne
Výklad v jiném jazyce: Němčina, tištěný průvodce v ruštině, angličtině.
Popisky v jiném jazyce: ano
Jazyk popisků: Němčina.
Poslední návštěva: 15.30 hod.
Doba prohlídky: 90 min.
Počet návštěvníků pro průvodce: 10
Počet návštěvníků pro vstup: 1
Suvenýry: ano
Občerstvení: ano
Bezbariérový přístup: ne
Šatna: ano
WC: ano
Služby:
Umístění: Vedle Městského úřadu.
Budova: Jednopatrový renesanční dům s věžovitým arkýřem a pravoúhlým dvorem. Budova pochází z let 1534-36.
Památkově chráněná budova: Ano. Památka I. kategorie.
Rok založení: 1924
Charakter muzea: Vlastivědné se specializací
Specializace: Mincovnictví, rudné hornictví. Tábory politických vězňů po roce 1950.
Specifická sbírka:
Je sbírka vystavena? ne
Evidenční číslo sbírky zapsané v CES: KVM/002-02-22/048002
Instalace stálé expozice z roku: 2005
Poslední změny z roku: 2008, 2015
Katalog k expozici? ne
Pořádá muzeum výstavy? ano
Tématika výstav: Geologie a mineralogie, národopis, umělecká řemesla, numismatika, regionální historie.
Tip pro návštěvníky: Historické sklepení mincovny s lapidariem cenných kamenných prvků z Jáchymova a okolí, dymník, model důlních prací, krušnohorská jizba.
Zajímavost: Přednášky pro veřejnost na různé téma, odpolední koncerty, soutěž O pohár královské mincovny - pro ZŠ a SŠ.
Periodika: Ne.
Online katalog sbírky: Ne.
Poslední změna: 7.6.2022 8:25

Na Adresář muzeí a galerií ČR – databázi a její elektronickou verzi – se vztahuje právo pořizovatele, tj. Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. (AMG). Údaje o jednotlivých institucích jsou chráněny autorským zákonem. Jakékoliv jejich kopírování či zneužití je nezákonné a ochrana práv vlastníka dat bude důsledně prosazována právní cestou.

Za aktuálnost údajů uvedených v Adresáři muzeí a galerií ČR odpovídají samotné instituce. Data jsou pravidelně aktualizována na základě jejich zaslaných podkladů.