ČR / Liberecký kraj / Liberec / Liberec – Vratislavice nad Nisou /

Je členem AMG: ano
Zřizovatel obecně:
Zřizovatel název:
Expozice: Rodný dům Ferdinanda Porscheho v Liberci – Vratislavicích je místem, kde se počátky individuální mobility setkávají s trendy budoucnosti. Připomínáme si zde české průmyslové tradice, místní inženýrské umění a nadšení pro techniku. Budova rodného domu je od roku 2011 ve vlastnictví společnosti Škoda Auto, v roce 2016 byla dokončena její rozsáhlá rekonstrukce s cílem vrátit jí proporce a vzhled z roku 1875, kdy se právě zde narodil věhlasný konstruktér Ferdinand Porsche. Moderně pojatá expozice interaktivně zapojí návštěvníky do poznávání světa techniky, technologií, bohaté historie i budoucnosti mobility. Součástí areálu je i nová servisní budova, kde návštěvníci najdou pokladnu, prodejnu suvenýrů i nabídku občerstvení.
Obory: Historické motocykly, automobily a velocipédy, Historie, regionální historie, osobnosti, Strojírenství

Vedoucí Škoda Muzeum: Mgr. Andrea Frydlová

E-mail: andrea.frydlova@skoda-auto.cz
Otevřeno: celoročně / 31. prosince 9–14 hodin
Zavřeno: 24.–26. prosince, 1. ledna
Měsíce Dny Hodiny
I.–XII.Pá–Ne9–17
Vstupné základní: 50 Kč
Vstupné snížené: 30 Kč
Vstupné speciální: Rodinné vstupné 120 Kč
Vstupné volné: ZTP, ZTP/P a 1 osoba jako doprovod, děti do 6 let, novináři, odborní pracovníci muzeí, galerií a památkových institucí (po předložení průkazu AMG), u skupin řidič autobusu, 1 doprovodná osoba od cestovní kanceláře, 2 doprovodné osoby u školních skupin
Poplatky: přípatek 50 Kč za osobu za prohlídku mimo pracovní / otevírací dobu
Pouze s průvodcem: ne
Možnost odborného výkladu: ano
Nutné výklad objednat: ano
Výklad v jiném jazyce: Ne.
Popisky v jiném jazyce: ano
Jazyk popisků: Angličtina, němčina.
Poslední návštěva:
Doba prohlídky:
Počet návštěvníků pro průvodce:
Počet návštěvníků pro vstup: 1
Suvenýry: ano
Občerstvení: ano
Bezbariérový přístup: ano
Šatna: ano
WC: ano
Služby: Individuální interaktivní prohlídka s iPadem.
Umístění: U hlavní Tanvaldské ulice, za světelnou křižovatkou s ulicí Rochlická.
Budova: Rodným dům F. Porscheho ve Vratislavicích nad Nisou
Památkově chráněná budova: Ne.
Rok založení: 2016
Charakter muzea: Technické
Specializace: Inženýrské umění, Mobilita, Rodina Porscheových.
Specifická sbírka:
Je sbírka vystavena? ne
Evidenční číslo sbírky zapsané v CES:
Instalace stálé expozice z roku: 2016
Poslední změny z roku: 2016
Katalog k expozici? ne
Pořádá muzeum výstavy? ne
Tip pro návštěvníky: V tomto domě žil Ferdinand Porsche až do roku 1893, kdy se přestěhoval do Vídně. Ferdinand Porsche se do Vratislavic ale vracel za rodiči — v roce 1903 jim přivezl představit svou vyvolenou — Aloisii Kaesovou. Cestu z Vídně do Vratislavic absolvoval mladý pár ve voze Lohner-Porsche Mixte s benzino-elektrickým pohonem, který Ferdinand Porsche zkonstruoval.
Zajímavost: Návštěvníci muzea se mohou před či po prohlídce expozice občerstvit v kavárně. Obchod nabízí suvenýry pro malé i velké: odznaky, modely aut, knihy a další vybrané produkty.
Periodika:
Online katalog sbírky:
Poslední změna: 3.4.2023 8:55

Na Adresář muzeí a galerií ČR – databázi a její elektronickou verzi – se vztahuje právo pořizovatele, tj. Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. (AMG). Údaje o jednotlivých institucích jsou chráněny autorským zákonem. Jakékoliv jejich kopírování či zneužití je nezákonné a ochrana práv vlastníka dat bude důsledně prosazována právní cestou.

Za aktuálnost údajů uvedených v Adresáři muzeí a galerií ČR odpovídají samotné instituce. Data jsou pravidelně aktualizována na základě jejich zaslaných podkladů.