ČR / Liberecký kraj / Semily / Dolánky u Turnova /

Je členem AMG: ano
Zřizovatel obecně:
Zřizovatel název:
Expozice: Architektonicky zajímavý komplex budov pojizerského roubeného domu, jedna z nejvýznamnějších staveb středního Pojizeří. Do povědomí odborné i laické veřejnosti se zapsal poprvé v době příprav na Jubilejní výstavu (Praha, 1891) a Českoslovanskou národopisnou výstavu (Praha, 1895). Dnes označovaný jménem Dlaskův po svém majiteli, sedláku a doláneckém rychtáři Josefu Dlaskovi (autor známých Dlaskových pamětí). Obytná část ukazuje lidový interiér 19. století, v hospodářských budovách soubor zemědělského a řemeslnického nářadí. Soubor modelů lidových staveb středního Pojizeří. od 30. března 2024: Ze dřeva a proutí: Podomácké zpracování dřeva a proutí v selské usedlosti – Nová stálá expozice přiblíží návštěvníkům této významné národní kulturní památky tradiční technologie rukodělného zpracování přírodních materiálů – dřeva a proutí. V zalesněné krajině Českého ráje a Pojizeří bylo dřevo po staletí nejdůležitější surovinou pro hotovení nářadí a náčiní, nádobí, nábytku a v neposlední řadě i ke stavbě obytného domu a hospodářských staveb. Stálá expozice seznámí návštěvníky s dílem výrobců, pro které bylo dřevo snadno opracovatelným materiálem. K vidění jsou nejen hotové výrobky s jejich funkční i estetickou hodnotou, ale i ukázka dovedností a řemeslného umu, díky kterým venkovští tvůrci vytvářeli z přírodních materiálů předměty denní potřeby. Na návštěvníky objektu tak čeká zařízená truhlářská dílna, ukázka práce malířky dřevěných hraček či řezbáře, pletení proutěného zboží i práce sekerníků, šindelářů a výrobců hrábí. Část expozice dozná v průběhu roku změny v návaznosti na tvorbu zvykoslovných předmětů, jejichž výroba souvisela s obyčeji obřadního roku.
Obory: Etnografie, Muzeum v přírodě, skanzen, lidová architektura, Potravinářství, zemědělství, pěstitelství, chovatelství, Šlechtické, měšťanské, lidové interiéry, nábytek
Otevřeno: sezónně
Zavřeno: pondělí
Měsíce Dny Hodiny
18.II.–III.So–Ne9–16
IV.–IX.Út–Ne9–17
X.So–Ne9–16
XII.Út–Ne9–16
Vstupné základní: 30 Kč
Vstupné snížené: 20 Kč důchodci, 10 Kč děti, studenti, ZTP
Vstupné speciální:
Vstupné volné: děti do 6 let, AMG
Poplatky:
Pouze s průvodcem: ano
Možnost odborného výkladu: ano
Nutné výklad objednat: ne
Výklad v jiném jazyce:
Popisky v jiném jazyce: ano
Jazyk popisků: Němčina, angličtina.
Poslední návštěva: 60 min. před uzavřením
Doba prohlídky: 40 min.
Počet návštěvníků pro průvodce: 1
Počet návštěvníků pro vstup: 1
Suvenýry: ano
Občerstvení: ano
Bezbariérový přístup: ano
Šatna: ne
WC: ano
Služby:
Umístění: V údolí Jizery, 2 km od středu města ve směru na Železný Brod, 5 min. od zastávky ČD.
Budova: Komplex domů lidové pojizerské architektury.
Památkově chráněná budova: Ano.
Rok založení: 1968
Charakter muzea:
Specializace: Lidová kultura středního Pojizeří.
Specifická sbírka: Zemědělské a řemeslnické nářadí, sbírka modelů.
Je sbírka vystavena? ano
Evidenční číslo sbírky zapsané v CES:
Instalace stálé expozice z roku: 1987
Poslední změny z roku: 2006
Katalog k expozici? ne
Pořádá muzeum výstavy? ano
Tématika výstav: Lidová kultura.
Tip pro návštěvníky: Zajímavé jako komplex staveb. Expozice podomácké výroby.
Zajímavost: Svatojánská pouť (červen), folklorní slavnosti (červenec), svatováclavské slavnosti (září).
Periodika:
Online katalog sbírky:
Poslední změna: 21.2.2024 10:13

Na Adresář muzeí a galerií ČR – databázi a její elektronickou verzi – se vztahuje právo pořizovatele, tj. Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. (AMG). Údaje o jednotlivých institucích jsou chráněny autorským zákonem. Jakékoliv jejich kopírování či zneužití je nezákonné a ochrana práv vlastníka dat bude důsledně prosazována právní cestou.

Za aktuálnost údajů uvedených v Adresáři muzeí a galerií ČR odpovídají samotné instituce. Data jsou pravidelně aktualizována na základě jejich zaslaných podkladů.