ČR / Moravskoslezský kraj / Frýdek-Místek / Frýdek-Místek /

Kalendář akcí nahoru

Datum konáníAkceDruh
14. 3. 2024 – 9. 6. 2024Smalt v PobeskydíVýstavy
22. 3. 2024 – 2. 6. 2024Amatér života. Cesta obrazy, smalty a člověčí fantazií Petra BednářeVýstavy
Hluboká 66, Frýdek-Místek, 738 01
GPS: 49°41'13.226"N, 18°20'48.722"E
Mobil:
E-mail: info@muzeumbeskyd.com
Poslední aktualizace: 2022
Je členem AMG: ano
Zřizovatel obecně: Kraj
Zřizovatel název: Moravskoslezský kraj
Expozice: V květnu 2002 byla otevřena prohlídková trasa frýdeckého zámku, která nabízí zrekonstruovaný Rytířský sál s 35 erbovními obrazy slezské šlechty, zámecké interiéry instalované v reprezentačních prostorách zámku, vyhlídkovou věž gloriet, kapli sv. Barbory a další zajímavosti. Součástí Zámeckého okruhu je expozice Frýdek - Mariánské poutní místo, expozice Frýdek a Místek a v letních měsících návštěva ledovny v zámeckém parku. V roce 2019 byla otevřena nová expozice Beskydy - příroda a lidé. Záměrem expozice je ukázat propojenost přírody a lidské činnosti. Jak příroda utvářela lidský život a způsob obživy, ale také jak lidská činnost ovlivňovala a ovlivňuje beskydskou přírodu. Expozice provází návštěvníka tak, jak lidé do přírody a do hor míří – od města a městského života až po nejčistší přírodu a její ochranu. Cestou ho seznamuje s důležitými momenty z historie, etnografie, geologie, botaniky, zoologie, mineralogie a dalších oborů, které dohromady utvářejí celkovou mozaiku Beskyd.
Obory: Betlémy, Botanika, Domácnost – vybavení, nářadí, bytová kultura, Etnografie, Geologie a mineralogie, drahé kameny, Historie, regionální historie, osobnosti, Keramika, Malířství, kresba, grafika, Mykologie, Přírodověda – obecně, osobnosti, Sklo a porcelán, Sochařství, Staré tisky, kroniky, privilegia, Vlastivěda regionu, Zoologie

Ředitelka: Mgr. Karin Vitásková

E-mail: karin.vitaskova@muzeumbeskyd.com
Otevřeno: celoročně
Zavřeno: pondělí
Měsíce Dny Hodiny
I.–XII.Út, St, Čt, Pá9–12, 12.30–17
I.–IV., XI.–XII.So–Ne, svátky13–17
V.–X.So–Ne, svátky10–17
Vstupné základní: Stálé expozice 100 Kč / Výstavy 30 Kč
Vstupné snížené: Stálé expozice 50 Kč (děti 4–14 let), 70 Kč (osoby nad 65 let, studenti) / Výstavy 15 Kč (děti 4–14 let)
Vstupné speciální: 40 Kč
Vstupné volné: Děti do 3 let; držizelé průkazu AMG, ICOM, ICOMOS; držitelé průkazu ZTP, ZTP/P (děti 4–14 let, studenti 15–26 let); držitelé novinářského průkazu; držitelé průkazu Seniorgymnázia a Seniorklubu Muzea Beskyd Frýdek-Místek; držitelé členského průkazu Zväzu múzeí na Slovensku; držitelé zaměstnanecké karty Moravskoslezského kraje.
Poplatky: Fotografování ve stálých expozicích 30 Kč
Pouze s průvodcem: ne
Možnost odborného výkladu: ano
Nutné výklad objednat: ne
Výklad v jiném jazyce: Angličtina
Popisky v jiném jazyce: ne
Jazyk popisků:
Poslední návštěva: 30 min. před uzavřením
Doba prohlídky: 60 min.
Počet návštěvníků pro průvodce: 1
Počet návštěvníků pro vstup: 1
Suvenýry: ano
Občerstvení: ano
Bezbariérový přístup: ano
Šatna: ano
WC: ano
Služby: Bezbariérový přístup pouze přízemí.
Umístění: Objekt frýdeckého zámku na zámeckém náměstí ve Frýdku-Místku
Budova: Budova frýdeckého zámku, objekt postupně budován od 2. čtvrtiny 14. století.
Památkově chráněná budova: Ano. Kulturní památka.
Rok založení: 1958
Charakter muzea: Vlastivědné
Specializace: Regionální.
Specifická sbírka: Frýdlantská litina, obrazy malované na skle.
Je sbírka vystavena? ano
Evidenční číslo sbírky zapsané v CES: MFM/001-12-05/038001
Instalace stálé expozice z roku: 1982
Poslední změny z roku: 1991
Katalog k expozici? ne
Pořádá muzeum výstavy? ano
Tématika výstav: Vlastivědné, přírodovědné, umělecké, výtvarné, modelářské, regionální.
Tip pro návštěvníky: Zámecký okruh frýdeckého zámku, bohatá nabídka poutavých výstav ve výstavních síních zámku.
Zajímavost: Exponát losa evropského, zkamenělina cykasovité rostliny z období druhohor. Večerní prohlídky při svíčkách v kostýmech – říjen, Velikonoční a vánoční jarmarky, Muzejní noc a Mezinárodní den muzeí – květen.
Periodika: Práce a studie Muzea Beskyd, Acta Musei Beskidensis (1x ročně).
Online katalog sbírky:
Název: Studijní knihovna Muzea Beskyd Frýdek-Místek
Zaměření: Naučná literatura se vztahem k regionu Frýdku-Místku.
Adresa: Zámecké náměstí 1264
Město: Frýdek-Místek
PSČ: 738 01
Telefon: +420 558 630 051, kl. 118
E-mail: knihovna@muzeumbeskyd.com
Web: https://www.muzeumbeskyd.com/uvod/studijni-knihovna/
Online katalog: https://muzeum.tritius.cz/library/muzeumbeskyd/
Sigla: FME301
Evidenční číslo knihovny na MK ČR:
Počet svazků: 39213
Speciální sbírky:

Otevírací doba knihovny

MěsíceDnyHodiny
I.–XII.Po, Čt9–12, 13–17
I.–XII.9–12

Kontakty knihovny

Vedoucí: Lucie Pundová

Poslední změna: 9.6.2023 13:56

Na Adresář muzeí a galerií ČR – databázi a její elektronickou verzi – se vztahuje právo pořizovatele, tj. Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. (AMG). Údaje o jednotlivých institucích jsou chráněny autorským zákonem. Jakékoliv jejich kopírování či zneužití je nezákonné a ochrana práv vlastníka dat bude důsledně prosazována právní cestou.

Za aktuálnost údajů uvedených v Adresáři muzeí a galerií ČR odpovídají samotné instituce. Data jsou pravidelně aktualizována na základě jejich zaslaných podkladů.