ČR / Olomoucký kraj / Olomouc / Příkazy /

Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace – Hanácké muzeum v přírodě

Pobočka instituce: Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace – Valašské muzeum v přírodě

Kalendář akcí nahoru

Datum konáníAkceDruh
17. 6. 2023 – 30. 9. 2024Zranitelné stavební dědictvíVýstavy
Příkazy č. p. 54, Příkazy, 783 33
GPS: 49°38'41.691"N, 17°8'21.189"E
Telefon: +420 585 967 310, +420 776 576 598
E-mail: hanackemuzeum@nmvp.cz
Poslední aktualizace: 2023
Je členem AMG: ano
Zřizovatel obecně: Ministerstvo kultury ČR
Zřizovatel název:
Expozice: Soubor staveb lidové architektury v Příkazích (obecně nazývaný „Hanácké skanzen“) tvoří památkově chráněná usedlost č. p. 54 s tzv. špaletovou stodolou v zahradě a několik přilehlých zahrad, v nichž jsou umístěny další tři stodoly, rovněž památkově chráněné. Všechny stavby pocházejí z 19. století a dokládají místní tradiční architekturu a péči o ni.
Obory: Architektura, urbanismus, Etnografie

Vedoucí: PhDr. Petr Vodešil, Ph.D.

Otevřeno: sezónně; mimo sezónu po domluvě
Zavřeno: pondělí; dle období
Měsíce Dny Hodiny
V.So–Ne, svátky10–16
VI.–VIII.Út–Ne10–17
IX.Út–Ne10–16
Vstupné základní: 120 Kč
Vstupné snížené: 100 Kč studenti, senioři (nad 65 let), držitelé průkazu ZTP, držitelé Evropské karty mládeže EYCA, držitelé karet ISIC, ITIC, IYTC, ALIVE; 60 Kč děti 6–15 let
Vstupné speciální: 240 Kč rodinné (2 dospělí a až 4 děti do 15 let)
Vstupné volné: děti do 6 let, držitelé průkazu ZTP/P včetně doprovodu, držitelé novinářského průkazu, karty AMG, ICOM, ČSMP, ZMS, ÚMPS, SMWP, zaměstnanci příspěvkových organizací Ministerstva kultury ČR po prokázání příslušnou zaměstnaneckou kartou včetně max. tří osob doprovodu
Poplatky: 30 Kč zvíře; 300 Kč cizojazyčný výklad po předchozí domluvě; 100% přirážka k ceně vstupného v době mimo sezónu
Pouze s průvodcem: ne
Možnost odborného výkladu: ano
Nutné výklad objednat: ne
Výklad v jiném jazyce: ano
Popisky v jiném jazyce: ne
Jazyk popisků:
Poslední návštěva: 16.00 hod.
Doba prohlídky: 60 min.
Počet návštěvníků pro průvodce: 1
Počet návštěvníků pro vstup: 1
Suvenýry: ano
Občerstvení: ano
Bezbariérový přístup: ano
Šatna: ano
WC: ano
Služby: prodej publikací, posezení na dvoře, vstup s jízdním kolem, možnost pořádat soukromé akce, tábory, řemeslné kurzy, výstavy.
Umístění: Střed obce, fasáda z režného zdiva.
Budova: Č. p. 54.
Památkově chráněná budova: Kulturní památka.
Rok založení: 1990
Charakter muzea:
Specializace: Lidová architektura a historie hanácké vesnice.
Specifická sbírka: Lidové, zemědělské a řemeslnické potřeby, pomůcky, nářadí, stroje.
Je sbírka vystavena? ano
Evidenční číslo sbírky zapsané v CES:
Instalace stálé expozice z roku: 1990
Poslední změny z roku: 2014
Katalog k expozici? ano
Pořádá muzeum výstavy? ano
Tématika výstav: Etnografie, lidové umění, současné umění.
Tip pro návštěvníky: Různé tradiční kulturní a řemeslné akce, např. dny hliněného stavitelství (výroba nepálených cihel), interaktivní ukázky tradiční sklizně a výmlatu, kdy si sami návštěvníci mohou vyzkoušet tyto dříve běžné práce venkovanů. Nechybí ani gastronomicky zaměřené akce, jako jsou např. tvarůžkové hody nebo vaření piva. Slaví se zde také velikonoční a vánoční svátky, konají se řemeslné jarmárky, koncerty lidové hudby a podobně.
Zajímavost: Lidové stavitelství a život hanáckého venkova.
Periodika:
Online katalog sbírky:
Poslední změna: 15.5.2023 7:59

Na Adresář muzeí a galerií ČR – databázi a její elektronickou verzi – se vztahuje právo pořizovatele, tj. Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. (AMG). Údaje o jednotlivých institucích jsou chráněny autorským zákonem. Jakékoliv jejich kopírování či zneužití je nezákonné a ochrana práv vlastníka dat bude důsledně prosazována právní cestou.

Za aktuálnost údajů uvedených v Adresáři muzeí a galerií ČR odpovídají samotné instituce. Data jsou pravidelně aktualizována na základě jejich zaslaných podkladů.