ČR / Olomoucký kraj / Šumperk / Rapotín /

Zemědělský skanzen - Veteran muzeum, Zoopark, Dětský zábavní koutek „U Havlíčků“

U lávky 34, p. Vikýřovice, Rapotín, 788 13
Telefon: +420 583 216 197, +420 603 870 921
Mobil:
Poslední aktualizace: 2000
Je členem AMG: ne
Zřizovatel obecně:
Zřizovatel název:
Expozice: Zemědělský skanzen - Veteran muzeum (kola, motokola, motocykly, automobily, koňské vozy, drožky, parní stroje aj.), lesopark (miniarboretum), ZOO - minisafari. Dětský zábavní koutek. Hippoterapie. Areál je bezbariérový s venkovním ohništěm a posezením a je vhodný pro všechny druhy a stupně škol v rámci výletů a vyučování - celoročně. Stálá expozice je průběžně doplňována.
Obory: Historické motocykly, automobily a velocipédy, Kovářství, Muzeum v přírodě, skanzen, lidová architektura, Potravinářství, zemědělství, pěstitelství, chovatelství, Sport – dějiny, osobnosti, spolky
Otevřeno: celoročně (včetně o svátcích)
Zavřeno:
Měsíce Dny Hodiny
I.–III., XI.–XII.Po–Ne8–17
IV.–X.Po–Ne8–20
Jindy po dohodě.
Vstupné základní: 25 Kč (do celého areálu)
Vstupné snížené: 20 Kč
Vstupné speciální: 5 Kč (odborný výklad), dále dle speciální objednávky (vč. provozních nákladů)
Vstupné volné:
Poplatky: dobrovolný příspěvek na výživu zvířat
Pouze s průvodcem: ano
Možnost odborného výkladu: ano
Nutné výklad objednat: ano
Výklad v jiném jazyce: na objednávku
Popisky v jiném jazyce: ne
Jazyk popisků:
Poslední návštěva: dle potřeby
Doba prohlídky: 90 min.
Počet návštěvníků pro průvodce:
Počet návštěvníků pro vstup:
Suvenýry: ano
Občerstvení: ano
Bezbariérový přístup: ano
Šatna: ne
WC: ano
Služby: Volně přístupné venkovní ohniště s posezením, Jízda na koni a oslících (hippoterapie). Na objednávku možnost předvádění a zapůjčení exponátů pro různé společenské a propagační příležitosti.
Umístění: Dolní část obce Rapotín, předmětí okresního města Šumperka. Vlaková zastávka Vikýřovice II.
Budova: Bývalá zemědělská usedlost - nyní Zemědělský skanzen.
Památkově chráněná budova:
Rok založení: 1994
Charakter muzea:
Specializace: Hlavním pojetím a zaměřením je zachránit a uchovat celou širokou vývojovu tradici nám vlastní s pojetím české identity rukodělného umu a odkazu našich předků pro další generace.
Specifická sbírka:
Je sbírka vystavena? ano
Evidenční číslo sbírky zapsané v CES:
Instalace stálé expozice z roku:
Poslední změny z roku:
Katalog k expozici? ne
Pořádá muzeum výstavy? ano
Tématika výstav: Vývoj podhůří Jeseníků až po dobu socializace a kolektivizace.
Tip pro návštěvníky: Areál se buduje z vyhořelé a zdevastované zemědělské usedlosti - zapojení do záchrany a obnovy rázu venkova - Zemědělský skanzen, Veteran muzeum, kuriozity. Nedílnou součástí je výroba různých figurin v životní velikosti
Zajímavost: Expozice je doplněna ručně vyrobenými figurínami (obnova rukodělné práce). Vhodným doplněním a instalací expozice české identity expozice získala bezprostřednost, společnsě s předváděním jednotlivých exponátů. Nemalou měrou celý areál - komplex Zemědělský skanzen se zapojil do záchrany původního rázu venkova a fauny přírody - podhůří Jeseníků.
Periodika:
Online katalog sbírky:
Poslední změna: 8.12.2015 11:55

Na Adresář muzeí a galerií ČR – databázi a její elektronickou verzi – se vztahuje právo pořizovatele, tj. Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. (AMG). Údaje o jednotlivých institucích jsou chráněny autorským zákonem. Jakékoliv jejich kopírování či zneužití je nezákonné a ochrana práv vlastníka dat bude důsledně prosazována právní cestou.

Za aktuálnost údajů uvedených v Adresáři muzeí a galerií ČR odpovídají samotné instituce. Data jsou pravidelně aktualizována na základě jejich zaslaných podkladů.