ČR / Plzeňský kraj / Klatovy / Chanovice /

Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše v Klatovech, příspěvková organizace – Expozice lidové architektury v Chanovicích

Pobočka instituce: Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše v Klatovech, příspěvková organizace

Chanovice 113, Chanovice, 341 01
Telefon: +420 376 323 525, +420 721 721 908
Mobil:
E-mail: info@muzeumklatovy.cz skanzen@muzeumklatovy.cz
Poslední aktualizace: 2021
Je členem AMG: ano
Zřizovatel obecně:
Zřizovatel název: Plzeňský kraj
Expozice: Exteriérová expozice přenesených nebo rekonstruovaných staveb lidové architektury: roubená kůlna se stodůlkou usedlosti z Měčína č. p. 9, špýchar usedlosti z Petrovic č. p. 6, roubená stodola z areálu mlýna v Nezdicích, sušárna ovoce (kopie) Měčín č. p. 151, rekonstrukce předzahrádky u první usedlosti – expozice, obytná chalupa Čachrov č. p. 39, roubený špýchar usedlosti Přetín č. p. 34, roubený špýchar ze Svrčovce č. p. 17, kopie dřevorubeckého sezónního srubu, roubený čeledník z Otěšína, roubený chlívek z usedlosti Kokšín č. p. 6, kovaný (1848) a litinový (1863) křížek na žulovém podstavci. V letech 2006–2007 byla postavena vstupní usedlost – expozice lidové architektury, v současné době přibyly další objekty: výklenková kaple sv. Josefa (kopie), roubená stodola Příkosice č. p. 29, roubená obytná chalupa Těšetiny č. p. 12 a roubená chalupa se stodolou z venkovské usedlosti Lužany č. p. 35.
Obory: Etnografie, Muzeum v přírodě, skanzen, lidová architektura, Šlechtické, měšťanské, lidové interiéry, nábytek
Otevřeno: sezónně
Zavřeno: dle období
Měsíce Dny Hodiny
VI., IX.So–Ne10–12, 13–17
VII.–VIII.Út–Ne10–12, 13–17
Vstupné základní: 40 Kč
Vstupné snížené: 20 Kč
Vstupné speciální: 15 Kč školní výpravy
Vstupné volné: Den muzeí, členové AMG, pedagogický doprovod (na 25 žáků), karta Čtyřlístek, členové muzejního spolku
Poplatky: 80/40 Kč mimořádné vstupné v době mimo otevření skanzenu
Pouze s průvodcem: ne
Možnost odborného výkladu: ano
Nutné výklad objednat: ano
Výklad v jiném jazyce: Sylabus v německém a anglickém jazyce.
Popisky v jiném jazyce: ano
Jazyk popisků: Němčina, angličtina.
Poslední návštěva: 16 hod.
Doba prohlídky: 30–60 min.
Počet návštěvníků pro průvodce: 5
Počet návštěvníků pro vstup: 1
Suvenýry: ano
Občerstvení: ne
Bezbariérový přístup: ne
Šatna: ano
WC: ano
Služby: Krátkodobé výstavy, prodej publikací a turistických suvenýrů. Možnost ubytování ve vstupním objektu, možnost pronájmu stodoly a vstupního objektu k pořádání různých kurzů a seminářů.
Umístění: Okraj obce Chanovice ve směru na Oselce.
Budova: Areál.
Památkově chráněná budova: Kulturní památky.Jednotlivé objekty skanzenu.
Rok založení: 1994
Charakter muzea: Muzeum v přírodě
Specializace: Záchranný projekt pro ohrožené objekty lidového stavitelství v terénu jihozápadních Čech.
Specifická sbírka: Objekty a detaily lidové architektury.
Je sbírka vystavena? ano
Evidenční číslo sbírky zapsané v CES:
Instalace stálé expozice z roku: 1994
Poslední změny z roku: 2012, 2015
Katalog k expozici? ano
Pořádá muzeum výstavy? ne
Tip pro návštěvníky: Pracovně naučné pobyty na podporu výstavby expozice a očisty a konzervace národopisných sbírkových předmětů. Každoročně IV.–XI., Den řemesel (každoročně 1. sobotu v červenci).
Zajímavost: Objekt z Měčína pochází z r. 1560.
Periodika:
Online katalog sbírky:
Poslední změna: 4.1.2021 9:41

Na Adresář muzeí a galerií ČR – databázi a její elektronickou verzi – se vztahuje právo pořizovatele, tj. Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. (AMG). Údaje o jednotlivých institucích jsou chráněny autorským zákonem. Jakékoliv jejich kopírování či zneužití je nezákonné a ochrana práv vlastníka dat bude důsledně prosazována právní cestou.

Za aktuálnost údajů uvedených v Adresáři muzeí a galerií ČR odpovídají samotné instituce. Data jsou pravidelně aktualizována na základě jejich zaslaných podkladů.