ČR / Středočeský kraj / Benešov / Růžkovy Lhotice /

Muzeum Podblanicka, příspěvková organizace – Zámek Růžkovy Lhotice

Pobočka instituce: Muzeum Podblanicka, příspěvková organizace

Zámek 1, Čechtice - Růžkovy Lhotice,, Růžkovy Lhotice, 257 65
http://www.muzeumpodblanicka.cz
Telefon: +420 317 853 157, +420 317 842 927
Mobil: +420 317 842 927
E-mail: lhotice@muzeumpodblanicka.cz
Poslední aktualizace: 2021
Je členem AMG: ano
Zřizovatel obecně: Kraj
Zřizovatel název: Středočeský kraj
Expozice: Hudební tradice Podblanicka, věnováno památce B. Smetany (nutno objednat). Kraj tónů. Podblanický region v dějinách hudby aneb Zelenka, Smetana, Mahler, Suk a další. Barokně-klasicistní zámek ukazuje Podblanicko jako hudební fenomén. Kraj spojený v 16.–20. století s mimořádným počtem osobností české a evropské hudby. Některé se tu narodily – Jan Dismas Zelenka, Josef Suk či Zdeněk Fibich. Některé v kraji pobývaly – např. Richard Wagner, Gustav Mahler nebo Antonín Dvořák. Přímo ve Lhoticích zažil nejšťastnější období mladý Bedřich Smetana. Rodina vlastnila zámek v letech 1835–1844 a Bedřicha připomínají mimo jiné dva klavíry. Nasajte atmosféru svobodnického sídla konce 18. a poloviny 19. století.
Obory: Hudba – dějiny, hudební nástroje, osobnosti

Ředitel: Mgr. Radovan Cáder

Otevřeno: sezónně
Zavřeno: pondělí
Měsíce Dny Hodiny
IV.–IX.Út–Ne9–12, 13–16
X.Út–Pá9–12; 13–16
Mimo otevírací dobu po předchozí telefonické objednávce na tel.: +420 317 842 927.
Vstupné základní: 40 Kč
Vstupné snížené: 20 Kč děti a senioři
Vstupné speciální:
Vstupné volné:
Poplatky:
Pouze s průvodcem: ano
Možnost odborného výkladu: ano
Nutné výklad objednat: ano
Výklad v jiném jazyce:
Popisky v jiném jazyce: ne
Jazyk popisků:
Poslední návštěva: 15.30 hod.
Doba prohlídky: 60 min.
Počet návštěvníků pro průvodce: 1
Počet návštěvníků pro vstup: 1
Suvenýry: ano
Občerstvení: ne
Bezbariérový přístup: ne
Šatna: ne
WC: ano
Služby: Posezení na lavičkách v zahradě.
Umístění: Zámek v obci.
Budova: Zámek.
Památkově chráněná budova: Kulturní památka. Státní seznam nemovitých památek č. 21.
Rok založení: 1984
Charakter muzea:
Specializace: Zámecké interiéry s expozicí Kraj tónů. Podblanický region v dějinách hudby aneb Zelenka, Smetana, Mahler, Suk a další.
Specifická sbírka:
Je sbírka vystavena? ne
Evidenční číslo sbírky zapsané v CES:
Instalace stálé expozice z roku: 2014
Poslední změny z roku: 2014
Katalog k expozici? ano
Pořádá muzeum výstavy? ne
Tip pro návštěvníky: Volně přístupná je také zámecká zahrada. Pamatuje řadu her a zábav Bedřicha se sourozenci. Krátké chvilky tu zřejmě strávil i se svou první životní láskou Louisou. Přijela do Lhotic na dva dni v září 1840 z Nového Města nad Metují. Přijela společně s Bedřichem, který jí předtím věnoval slavnou Louisinu polku. Ve Lhoticích první vzplanutí také skončilo, Louisu po jejím odjezdu již nespatřil. V Smetanově době bývala zahrada převážně ovocnou. Současná parková úprava dává vyniknout jednotlivým dřevinám. Od léta 1841 využívala společnost ve Lhoticích k zábavě spíše zahradu před zámečkem vedle (zaniklého) pivovaru. Švagr Františka Smetany tam tehdy postavil kuželník se zvláštním altánkem.
Zajímavost: Klavírní křídlo, na kterém B. Smetana koncertoval v Čechticích (2,5 km od Růžkovy Lhotice). Na lhotické tvrzi seděl již roku 1363 Oneš Tluksa ze Lhotic. Roku 1542 koupili pustou tvrz se vsí a poplužním dvorem bohatí svobodníci, bratři Jan a Jiří Růžkové. Majetek prodal až Josef Růžek roku 1777. Svobodnický statek získal roku 1781 hospodářský rada hraběte Palma František Dorn. Právě za něj vznikl, nejspíš v místě původní tvrze, barokně-klasicistní „svobodnický zámeček“. Vstupní křídlo bylo dvoupatrové, stejně jako hmotnější křídlo severovýchodní. Okna lemovaly šambrány, jižní průčelí zakončil tympanon. Zámeček nabízel komfort pro nižšího šlechtice. Vedle dvora, pivovaru, lihovaru s flusárnou a mlýna patřilo ke statku i větší polesí. František Dorn ale prodal Lhotice již roku 1792. Od července 1835 je držel František Smetana, otec mladého Bedřicha. Rodina majitele obývala první patro, kde měl pokoj i Bedřich. Prožil ve Lhoticích nejšťastnější léta, která se motivy promítla do jeho díla. Roku 1844 však musel otec statek prodat. Koncem 19. století zámeček vyhořel a druhé patro vstupního křídla již nebylo obnoveno. Od roku 1924 nese jižní průčelí bustu skladatele od Otakara Španiela. Zchátralý zámeček získalo roku 1972 Muzeum okresu Benešov. Při rekonstrukci byly obnoveny přízemní arkády a rozšířena okna do nádvoří. V patře vznikla expozice „Hudební tradice Podblanicka“. Areál byl otevřen veřejnosti roku 1984.
Periodika: Sborník vlastivědných prací z Podblanicka - 2 x ročně. Časopis Pod Blaníkem 4 x ročně.
Online katalog sbírky:
Název: Knihovna Muzea Podblanicka
Zaměření: Historická, přírodovědná
Adresa: Zámek 1
Město: Vlašim
PSČ: 258 01
Telefon: +420 317 842 927
Mobil:
E-mail: muzeumvlasim@seznam.cz
Web: http://www.muzeumpodblanicka.cz
Sigla:
Evidenční číslo knihovny na MK ČR:
Počet svazků:
Speciální sbírky:

Otevírací doba knihovny

MěsíceDnyHodiny
Út–Pá9–12, 13–16

Kontakty knihovny

: PhDr. Jindřich Nusek

E-mail: jnusek@centrum.cz
Poslední změna: 17.2.2021 14:34

Na Adresář muzeí a galerií ČR – databázi a její elektronickou verzi – se vztahuje právo pořizovatele, tj. Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. (AMG). Údaje o jednotlivých institucích jsou chráněny autorským zákonem. Jakékoliv jejich kopírování či zneužití je nezákonné a ochrana práv vlastníka dat bude důsledně prosazována právní cestou.

Za aktuálnost údajů uvedených v Adresáři muzeí a galerií ČR odpovídají samotné instituce. Data jsou pravidelně aktualizována na základě jejich zaslaných podkladů.

nahoru