ČR / Středočeský kraj / Příbram / Příbram /

Svatohorské poutní muzeum

Uvedené ceny vstupného jsou platné od 1. 1. 2022!

Kalendář akcí nahoru

Datum konáníAkceDruh
27. 7. 2021 – 31. 12. 2025Svaté relikvie a jejich kultVýstavy
1. 10. 2021 – 31. 12. 2025Požár Svaté HoryVýstavy
9. 2. 2024 – 19. 12. 2024Varhany nejen svatohorskéVýstavy
Svatá Hora 591, Příbram, 261 01
Telefon: +420 318 429 943, +420 731 619 800
Mobil:
E-mail: jechortova@svata-hora.cz
Poslední aktualizace: 2020
Je členem AMG: ano
Zřizovatel obecně:
Zřizovatel název: Římskokatolická farnost u kostela Nanebevzetí Panny Marie
Expozice: Po rekonstrukci v roce 2015 poutní areál Svaté Hory nabízí novou expozici v dosud nepřístupných prostorách areálu. Byla zde objevena barokní pec, u které expozice začíná a také končí. Pro děti jsou připraveny pracovní listy dle dvou věkových kategorií. Expozicí návštěvníky provází časová osa s významnými událostmi z naší historie, a do ní jsou zařazeny důležité události v dějinách Svaté Hory. Jsou zde promítány animované filmy o vzniku a historii Svaté Hory, dokumentární film o rekonstrukci, můžete si na slepé mapě Čech najít poutní místa a mnoho dalšího. Ve vitrinách jsou umístěny exponáty ze sbírek Svaté Hory, které se vztahují k těm časovým obdobím, kde jsou umístěné, také jsou zde nálezy z rekonstrukce. U jedné z objevených studen je vysvětlen systém vody na Svaté Hoře.
Obory: Církve – dějiny, liturgické předměty, Historie, regionální historie, osobnosti, Hudba – dějiny, hudební nástroje, osobnosti, Odívání, textil, doplňky, krajky, obuv, Vlastivěda regionu

Vedoucí: Martina Jechortová

E-mail: prohlidka@svata-hora.cz
Otevřeno: celoročně
Zavřeno:
Měsíce Dny Hodiny
I.–IV., X.–XII.Po–So9–16
I.–IV., X.–XII.Ne9–17
V.–IX.Po–Ne9–17
Vstupné základní: 100 Kč
Vstupné snížené: 70 kč studenti, důchodci
Vstupné speciální: rodinné 250 Kč (2 dospělí + 1 až 5 dětí); školní výpravy žáků a studentů do 26 let 40Kč/osobu
Vstupné volné: děti do 6 let
Poplatky:
Pouze s průvodcem: ne
Možnost odborného výkladu: ne
Nutné výklad objednat: ne
Výklad v jiném jazyce: Angličtina, němčina, ruština, polština, italština.
Popisky v jiném jazyce: ano
Jazyk popisků: Anglicky.
Poslední návštěva: 30 min. před zavřením
Doba prohlídky: 30 min.
Počet návštěvníků pro průvodce:
Počet návštěvníků pro vstup: 1
Suvenýry: ano
Občerstvení: ano
Bezbariérový přístup: ano
Šatna: ne
WC: ano
Služby: Mimo expozici nového svatohorského muzea nabízíme ve vánočním čase již tradiční výstavu betlémů v Mníšecké kapli. Prodejna a infocentrum nabízí suvenýry, devocionálie, keramiku, růžence, oplatky, vína, medoviny, DVD o Svaté Hoře, knihy Karmelitánského nakladatelství, Portálu, Paulínek atd. a malé občerstvení.
Umístění: Muzeum je umístěno v prodejně v areálu Svaté Hory, v ambitech, přímo pod hodinovou věží. Svatá Hora je na kopci nad městem Příbram.
Budova: Raně barokní areál církevních staveb s klášterem.
Památkově chráněná budova: Ano. Národní kulturní památka.
Rok založení: 2002
Charakter muzea:
Specializace: Devocionálie, liturgické předměty, archeologické nálezy z období rekonstrukce v roce 2015.
Specifická sbírka:
Je sbírka vystavena? ano
Evidenční číslo sbírky zapsané v CES:
Instalace stálé expozice z roku: 2016
Poslední změny z roku: 2014, 2016
Katalog k expozici? ne
Pořádá muzeum výstavy? ano
Tématika výstav: Církevní, betlémy nebo výroční vztahující se k dění na Svaté Hoře.
Tip pro návštěvníky: Šatičky na Pannu Marii svatohorskou od Marie Terezie.
Zajímavost:
Periodika:
Online katalog sbírky:
Poslední změna: 21.12.2021 12:10

Na Adresář muzeí a galerií ČR – databázi a její elektronickou verzi – se vztahuje právo pořizovatele, tj. Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. (AMG). Údaje o jednotlivých institucích jsou chráněny autorským zákonem. Jakékoliv jejich kopírování či zneužití je nezákonné a ochrana práv vlastníka dat bude důsledně prosazována právní cestou.

Za aktuálnost údajů uvedených v Adresáři muzeí a galerií ČR odpovídají samotné instituce. Data jsou pravidelně aktualizována na základě jejich zaslaných podkladů.