ČR / Ústecký kraj / Louny / Žatec /

Je členem AMG: ano
Zřizovatel obecně: Město nebo Obec
Zřizovatel název: Město Žatec
Expozice: Největším lákadlem je od ledna 2023 otevřená expozice o žateckém pokladu. Prohlídku tohoto jedinečného nálezu by si rozhodně neměl nechat ujít žádný z návštěvníků, neboť je nejtěžším a co do škály předmětů nejbohatším stříbrným depotem, uloženým do země před rokem 1050 u nás. Kromě mincí obsahuje také kaptorgy, křížky, unikátní toaletní soupravu a zlaté prsteny. Pozornosti si zaslouží rovněž Kabinet chmelových známek, nejobsáhlejší vystavená sbírka v Evropě, zajímavá je kolekce žatecké ikonografie nebo funkční věžní orloj z r. 1768, jehož tvůrcem byl Ferdinand Lontensperger, pocházející z významné pražské hodinářské rodiny. V muzeu lze zažít i napínavou cestu za poznáním v interaktivní expozici Žatecký stroj času. Milovníci menhirů a tajemna se v zahradě muzea mohou setkat se Zakletou pannou.
Obory: Architektura, urbanismus, Církve – dějiny, liturgické předměty, Fotografie, fotografická technika, Historie, regionální historie, osobnosti, Malířství, kresba, grafika, Pravěk
Otevřeno: celoročně
Zavřeno: pondělí, státní svátky a 31. prosince
Měsíce Dny Hodiny
I.–XII.Út–Pá9–12, 12.30–17
I.–XII.So–Ne13–17
Vstupné základní: 80 Kč / Žatecký poklad: 160 Kč
Vstupné snížené: 50 Kč (děti, důchodci, studenti) / Žatecký poklad: 100 Kč
Vstupné speciální: 210 Kč (rodinné) / Žatecký poklad: 420 Kč
Vstupné volné: děti do 6 let, ZTP, členové AMG, novináři, učitelé v rámci výuky
Poplatky: filmování, fotografování v expozicích, rešerše, kopírování, půjčovné v knihovně, průvodcovská služba po městě, vybrané akce, odborný výklad
Pouze s průvodcem: ne
Možnost odborného výkladu: ano
Nutné výklad objednat: ano
Výklad v jiném jazyce: Němčina.
Popisky v jiném jazyce: ne
Jazyk popisků: Tištěný průvodce v němčině, angličtině.
Poslední návštěva: 30 min. před uzavřením
Doba prohlídky: 40-50 min.
Počet návštěvníků pro průvodce: 10
Počet návštěvníků pro vstup: 1
Suvenýry: ano
Občerstvení: ne
Bezbariérový přístup: ano
Šatna: ne
WC: ano
Služby: Bezbariérový přistup je pouze částečný. Služby pro badatele, pro stavebníky, průvodcování po památkách města na objednání.
Umístění: Muzeum sídlí mimo centrum města na okraji městského parku pod nemocnicí, v blízkosti evangelického kostela.
Budova: Památkově chráněný objekt bývalé první zděné městské nemocnice z r. 1857.
Památkově chráněná budova: Státní seznam nemovitých památek č. 5596.
Rok založení: 1925
Charakter muzea:
Specializace: Archeologie, chmelařství, dějiny města.
Specifická sbírka: Sbírka chmelových známek.
Je sbírka vystavena? ano
Evidenční číslo sbírky zapsané v CES:
Instalace stálé expozice z roku: 1972, 1975, 2002, 2012
Poslední změny z roku: 2012
Katalog k expozici? ne
Pořádá muzeum výstavy? ano
Tématika výstav: Materiálové výstavy ze sbírek muzea, spolupráce s jinými ústavy - etnografie, archeologie, mineralogie, fotografie, sběratelství apod.
Tip pro návštěvníky: Navštivte Žatecký stroj času - expozici, která jedinečným způsobem propojuje moderní technologie s muzejními informacemi.
Zajímavost: Dny evropského dědictví - září (prohlídka památek v Žatci, doprovodný program); funkční hodinový stroj kol. r. 1770 hodináře F. Londenspergena v expozici muzea (od 16.9.2006); muzejní encyklopedie na webu muzea http://www.muzeumzatec.cz.
Periodika: Studie Regionálního muzea v Žatci (SRMŽ) - nepravidelně.
Online katalog sbírky:
Název: Knihovna Regionálního muzea v Žatci
Zaměření: Regionální, archeologie, chmelařství, všeobecná.
Adresa: Husova 678
Město: Žatec
PSČ: 438 01
Mobil:
E-mail: dokum@muzeumzatec.cz
Web: http://www.muzeumzatec.cz
Online katalog: http://93.91.152.228/katalog
Sigla: LNE801
Evidenční číslo knihovny na MK ČR: 1540/2002
Počet svazků:
Speciální sbírky:

Otevírací doba knihovny

MěsíceDnyHodiny
I.–XII.St12.30–16.30

Kontakty knihovny

: Jitka Krouzová

Poslední změna: 29.8.2023 13:22

Na Adresář muzeí a galerií ČR – databázi a její elektronickou verzi – se vztahuje právo pořizovatele, tj. Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. (AMG). Údaje o jednotlivých institucích jsou chráněny autorským zákonem. Jakékoliv jejich kopírování či zneužití je nezákonné a ochrana práv vlastníka dat bude důsledně prosazována právní cestou.

Za aktuálnost údajů uvedených v Adresáři muzeí a galerií ČR odpovídají samotné instituce. Data jsou pravidelně aktualizována na základě jejich zaslaných podkladů.