ČR / Ústecký kraj / Louny / Žatec / Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci – hlavní budova muzea /

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci – Křížova vila

Pobočka instituce: Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci – hlavní budova muzea

Kalendář akcí nahoru

Datum konáníAkceDruh
11. 1. 2024 – 28. 4. 2024Řepa, cukr, homoleVýstavy
25. 4. 2024Na skok do cukrovaruPřednášky
Zeyerova 344, Žatec, 438 01
E-mail: vilakriz@muzeumzatec.cz
Poslední aktualizace: 2023
Je členem AMG: ano
Zřizovatel obecně:
Zřizovatel název:
Expozice: „Obrazy ze sbírek muzea" - průřez sbírkou.
Obory: Barokní a rokokové umění, Malířství, kresba, grafika, Umění 19. století, Umění 20. století

Ředitelka: Radmila Holodňáková

E-mail: reditel@muzeumzatec.cz
Otevřeno: celoročně
Zavřeno: pondělí, státní svátky a 31. prosince
Měsíce Dny Hodiny
I.–XII.Út–Pá9–12, 12.30–17
I.–XII.So–Ne13–17
Vstupné základní: 80 Kč
Vstupné snížené: 50 Kč (důchodci, děti, ŽŠ a SŠ)
Vstupné speciální: 210 Kč (rodinné)
Vstupné volné: děti do 6 let, ZTP, AMG, novináři, pedagogický doprovod
Poplatky:
Pouze s průvodcem: ano
Možnost odborného výkladu: ano
Nutné výklad objednat: ano
Výklad v jiném jazyce: textový průvodce v angličtině a němčině
Popisky v jiném jazyce: ne
Jazyk popisků:
Poslední návštěva: 30 min. před uzavřením
Doba prohlídky: 30 min.
Počet návštěvníků pro průvodce: 10
Počet návštěvníků pro vstup: 1
Suvenýry: ano
Občerstvení: ne
Bezbariérový přístup: ano
Šatna: ano
WC: ano
Služby: Výtah pro vozíčkáře. Pořádání svatebních obřadů (na objednání).
Umístění: Pobočka se nachází cca 600 m SZ od hlavní budovy muzea v bývalé vile dr. Kříže.
Budova: Památkově chráněný objekt, doklad ojediněle dochované neorenesanční architektury v Žatci, s unikátními interiéry.
Památkově chráněná budova: Ano, státní seznam nemovitých památek č. 5543.
Rok založení: 2003
Charakter muzea:
Specializace:
Specifická sbírka:
Je sbírka vystavena? ne
Evidenční číslo sbírky zapsané v CES:
Instalace stálé expozice z roku: 2003
Poslední změny z roku: 2012
Katalog k expozici? ne
Pořádá muzeum výstavy? ano
Tématika výstav: Etnografie, historie, užité umění, výtvarné umění, fotografie, sběratelství.
Tip pro návštěvníky: Památkově chráněný dům je unikátním dokladem novorenesanční architektury a zároveň názornou ukázkou prosperity města Žatce na sklonku 19. století. Výzdobu fasády z čelní strany tvoří kuželková balustráda s atikou, doplněná keramickým obkladem a štuky. Interiéry vily v prvním patře jsou bohatě zdobeny štukovými a papírmašovými prvky. Ve třech sálech se dochovaly působivé nástropní malby od ústeckého malíře Josefa Reinera z roku 1898 s mytologickými a přírodními náměty. K původnímu vybavení patří také tři funkční kachlová kamna, plynový krb a lustr. Interiéry jsou doplněny nábytkem a obrazy z umělecko-historické sbírky muzea.
Zajímavost: Svatební obřady ve vile (dle objednávky) v ojediněle dochovaných neorenesančních interiérech.
Periodika:
Online katalog sbírky:
Poslední změna: 29.8.2023 6:59

Na Adresář muzeí a galerií ČR – databázi a její elektronickou verzi – se vztahuje právo pořizovatele, tj. Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. (AMG). Údaje o jednotlivých institucích jsou chráněny autorským zákonem. Jakékoliv jejich kopírování či zneužití je nezákonné a ochrana práv vlastníka dat bude důsledně prosazována právní cestou.

Za aktuálnost údajů uvedených v Adresáři muzeí a galerií ČR odpovídají samotné instituce. Data jsou pravidelně aktualizována na základě jejich zaslaných podkladů.