Muzejní publikace roku

Forum Brunense 2010 - Monotematické číslo k výstavě Dámská volenka
Publikace dokumentuje slovem i obrazem veškeré náměty ve výstavě zaměřené na prezentaci textilních sbírek v návaznosti na činnost plesů a společenských zábav, společenské módy a tanečních kostýmů. Příspěvky katalogu rozdělené do několika odborných témat mapují hlavní motivy a časově zahrnují období od počátku 19. století po současnost. Sborník doplňuje textem i obrazem o teoretickou dimenzi faktografii, prezentovanou ve výstavě.
15/2010
Muzeum města Brna
Špilberk 1, 662 24 Brno-Střed
+420 542 123 611
+542 542 123 613
muzeum.brno@spilberk.cz
http://www.spilberk.cz
00101427
Statutární město Brno

Povinné přílohy

Příspěvky katalogu rozdělené do několika odborných témat, mapují hlavní motivy, které výstava prezentuje a časově zahrnují období od 2. poloviny 19. století po současnost. V části "Studie" dominují témata charakterizující taneční zábavy a plesy jako kulturně společenský fenomen obecně. (M.Degen, Taneční zábavy, plesy), s připomenutím historie nezbytných doplňků těchto společenských událostí jako jsou taneční obuv (Miroslava Štýbrová, Taneční obuv), plesové oděvy, šperky (Alena Křížová, Manželka a dcera jako výkladní skříň muže.Úloha šperku ve společnosti 19. století) a také prostředí, ve kterém se společenské události konaly. Kapitola Materiály prezentuje rekonstrukci historických oděvů, (M.Hřibová/M.Hřib, Španělský dámský dvorský oděv ze 70.-80 let 16. století podle obrazu Anny Habsburské, R.Dufek, Oděv minulých životů)téma čtenářských a tanečních spolků s působností v Brně od 2. poloviny 19. století po současnost(Leonard Hobst, Historie Akademického čtenářského spolku ve vzpomínkách našich předků, L. Růženecká,Růže pro taneční soutěž Brno Open). Velmi přínosnou součást katalogu tvoří kapitola "Nad sbírkami" věnovaná restaurování sbírkových předmětů Muzea města Brna se vztahem ke společenskému životu jak z obecně historického aspektu, tak v kontextu brněnského specifika. (V.Gřešák, Rekonstrukce „brněnského“ měštce, P.Košťál, Sbírka kuřáckých potřeb, D. Olivová příspěvek o hřebenech, Z.Němcová, Restaurované módní doplňky, šperky a bižuterie) Netradiční část katalogu tvoří Rozhovory. PhDr. Ludmila Růženecká v nich oslovila zajímavé osobnosti, jenž se celoživotně věnují oblastem úzce spojeným se společenskou zábavou. (brněnské taneční orchestry ve 30. a 40. letech 20.století, taneční škola Starlet,taneční studio Dynamic, návrhy kostýmů pro StarDance,specifika studia návrhářství oděvů). Text, stejně jako obrazová dokumentace, prezentuje svým zajímavým, pestrým a aktuálním obsahem přínos nejen pro výstavu samotnou, ale tvoří také jedinečný informační zdroj kulturně-historické oblasti úzce spojené s fenoménem společenského života jak v nedávné minulosti, tak současnosti. Obecně lze říci, že katalog doplňuje a rozšiřuje o teoretickou dimenzi faktografii prezentovanou na výstavě Dámská volenka. Z toho důvodu ho Muzeum města Brna zařazuje do soutěže.
Dagmar Baumannová, Pavel Košťál, Dana Olivová a kolektiv autorů pod vedením Ludmily Růženecké
Fotoarchiv Muzea města Brna, fotoarchiv Archivu města Brna, Karel Šabata, Miroslav Strnad, fotoarchivy autorů
Andrej Bielak, Zdeňka Těsnarová fy And Rey
Společnost přátel Muzea města Brna o. s.
99,-Kč
500 ks
Propagace v rámci vernisáže výstavy a jejího trvání, propagace prostřednictvím pořadů v Českém rozhlase a regionálním tisku, webové stránky Muzea města Brna Prodej na pokladně MuMB a v rámci působnosti Společnosti přátel Muzea města Brna

Nepovinné přílohy

978-80-86549-05-7

Fotogalerie

nahoru