Muzejní výstava roku

Barevná krása minerálů
Výstava ukazovala návštěvníkům, jak rozmanitý a mnohotvárný může být svět minerálů. Prostor byl věnován achátům, které jsou v současnosti řazeny mezi drahé kameny a jsou sběratelsky velmi oblíbené. Většina výstavy byla věnována dalším nerostům pocházejícím z celého světa, které byly raženy do jednotlivých tříd Strunzovy mineralogické klasifikace. Byly to nejzajímavější a zároveň nejkrásnější ukázky z mineralogických sbírek členů Geologického kroužku při Muzeu Beskyd. Nechyběla ani počítačová 3D animace modelů krystalů, stejně jako nejzajímavější minerály z regionu severní Moravy a Slezska.
29/2010
Muzeum Beskyd Frýdek-Místek, p. o.
Hluboká 66, 738 01 Frýdek-Místek
+420 558 630 051-3
+420 558 630 452
muzeumbeskyd@telecom.cz
http://web.telecom.cz/muzeumbeskyd
095 630
Moravskoslezský kraj

Povinné přílohy

Mineralogické výstavy patří v muzeích k poměrně opomíjeným výstavám. Přihlašovaná výstava si klade za cíl nejenom ukázat, jak mnohotvárný a pestrý může být svět minerálů, neboli nerostů, ale také přinést návštěvníkovi informace k prezentovanému tématu. V současnosti je pro klasifikaci minerálů používán systém podle Strunze, který používá 8 anorganických tříd a jednu organickou. Tento systém je využit i při prezentaci nejkrásnějších a nejzajímavějších kousků minerálů, které většinou poskytli členové Geologického kroužku při Muzeu Beskyd. Každý nerost je doplněn chemickým vzorcem svého složení. Této prezentaci je věnována největší část výstavy. Neméně krásná a zajímavá je část věnována achátům a jaspisům, které jsou dnes řazeny k drahým kamenům. Výbrusy achátů z celého světa představují výsledky celoživotní sběratelské práce člena kroužku Vladimíra Machka, jsou doplněné i ukázkou umělecké mozaiky. Výbrusy připomínající abstraktní krajiny či snové imaginace jsou ztvárněny i v uměleckých doprovodných fotografiích Jiřího Otípky. V rámci výstavy je věnována pozornost i zajímavým nerostům a jejich nalezištím v regionu severní Moravy a Slezska. Není opomenut ani význam minerálů, zejména drahých kamenů, využívaných k umělecké výzdobě reprezentačních prostor, nebo jejich využití při výrobě šperků. Jako zajímavost jsou doloženy zkamenělé kmeny stromů. Vše je doplněno vysvětlujícími texty, které návštěvníka nezahlcují, avšak poskytnou základní informace o vystavovaných minerálech. 3D animace modelů krystalů zapůjčených doc. RNDr. Jiřím Matyáškem, CSc. z MU Brno umožní návštěvníkům udělat si představu o stavbě krystalové mřížky minerálů a zaujímá zejména mladé návštěvníky. Výstava je mimořádně vhodná pro školy, neboť rozšiřuje jejich vědomosti získané v průběhu výuky geologie. Zároveň je výstava velmi zdařile zvládnuta i po výtvarné stránce, s použitím zbrusu nového fundusu navrženého původně právě k této výstavě. Spolu s krásou vystavovaných minerálů poskytuje návštěvníkům i řadu estetických vjemů.
Ing. Jana Kandarachevová
14.10.2010
20.3.2011
říjen 2010 - březen 2011
úterý až neděle
út, st, pá: 8.00-16.00; čt, so, ne: 8.00-17.00
Magdaléna Roháčová
rohacova.magda@centrum.cz

Nepovinné přílohy

Lenka Kovalová
Lenka Kovalová
Lenka Kovalová
Prezentace výstavy na webových stránkách muzea: web.telecom.cz/muzeumbeskyd
1. přednáška Ing. Jany Kandarachevové pro studenty Seniorgymnázia při Muzeu Beskyd. Přednáška byla věnována mineralogii obecně a byla doplněna videoprezentací. Další odborný výklad byl autorkou podán při prohlídce výstavy. Konáno dne 26. října 2010. 2. přednáška MUDr. Petra Jiříka „Povídání o drahých kamenech“ v rámci cyklu Zámecká neděle - dne 14. listopadu 2010. Přednášející přitažlivou formou přiblížil návštěvníkům problematiku sběratelství včetně potěšení či problémů, které tato ušlechtilá záliba člověku přináší. Doplněno ukázkou minerálů.
Sedmička MF (Frýdeckomístecko), 1.11.2010, P. Sasínová: Členové geologického kroužku Muzea Beskyd vystavují své nejkrásnější kameny. Minerál 6/2010, J. Pavelka, P. Jiřík: „Barevná krása minerálů“ ve Frýdku-Místku

Fotogalerie

nahoru