Muzejní výstava roku

Olomoucké baroko
Výstava byla první syntetickou prezentací fenoménu baroka v Olomouci, tedy umění a kultury 17. a 18. století. Expozice zahrnovaly prostory Muzea umění Olomouc a Vlastivědného muzea v Olomouci (partnera projektu). Výstava prostřednictvím několika set exponátů od více než 60 zapůjčitelů postihovala podstatu Olomouce v baroku jako osobité umělecké metropole v Evropě, pohybující se na hranici středoevropského lokálního centra a současně osobité „periferie“. Rozsáhlá výstava vedle obrazů, kreseb a soch poskytovala prostor také knižní kultuře a grafice, ale též uměleckému řemeslu. K výstavě byl připraven bohatý program více než osmdesáti přednášek, animací, workshopů, filmových projekcí a komentovaných prohlídek.
46/2010
Muzeum umění Olomouc, s. p. o.
Denisova 47, 771 11 Olomouc
+420 585 514 111
+420 585 514 240
info@olmuart.cz
http://www.olmuart.cz
75079950
Ministerstvo kultury ČR

Povinné přílohy

Rozsáhlá výstava je prvním souhrnným představením tématu baroka v Olomouci, pokrývajícího umělecké a kulturní projevy 17. a 18. století. Expozice zahrnují prostory Muzea umění Olomouc a Vlastivědného muzea v Olomouci, které po vzájemné dohodě byly zpřístupněny veřejnosti na společnou vstupenku a v jednotnou otvírací dobu. Cílem výstavy je ukázat bohatý obraz zdejší výtvarné kultury baroka, na němž se podílela řada domácích, ale zejména přespolních – italských, německých, rakouských, ale třeba i švédských a dalších tvůrců, kteří byli lákáni významnými patrony z řad zdejších biskupů, kanovníků, představiteli jezuitské univerzity a dalších klášterů v čele s premonstrátským, dosahující skutečně evropské úrovně Výstava prostřednictvím několika set exponátů od více než 60 zapůjčitelů postihuje podstatu Olomouce v baroku jako osobité umělecké metropole v Evropě, pohybující se na hranici středoevropského lokálního centra a současně osobité „periferie“. Prostory Muzea umění se zaměřují spíše na zdejší „duchovní“ prostředí, expozice ve Vlastivědném muzeu obraz barokní Olomouce doplňují představením měšťanské kultury a zdejší bastionové pevnosti. Rozsáhlá výstava vedle obrazů, kreseb a soch poskytuje prostor také knižní kultuře a grafice, ale též uměleckému řemeslu v širokém rozsahu od zlatnických prací, liturgického textilu až po práce zdejších puškařů či zvonařů. Své místo zde má i dobová ikonografie, pohledy na město a autentické plány. Výstava umožnila shromáždit četná díla vytvářená olomouckými tvůrci či zhotovená pro Olomouc a poskytla příležitost také pro prezentaci nových a významných objevů. K výstavě je připraven bohatý program více než osmdesáti přednášek, animací, workshopů, filmových projekcí a dalších aktivit, které se výstavu rozšiřují za hranice muzea a formou komentovaných prohlídek zapojují i prostředí města a prostor barokních interiérů.
Ondřej Jakubec, Gabriela Elbelová
2.12.2010
27.3.2011
prosinec 2010 - březen 2011
úterý - neděle
10.00 - 18.00
Ondřej Jakubec
jakubec@olmuart.cz

Nepovinné přílohy

Petr Kutra, Michal Soukup
Petr Kutra, Michal Soukup
Petr Šmalec
Pozvánka, Olomoucké baroko – Průvodce (česká a anglická verze), pracovní listy pro animační programy, skládačky, plakát výstavy, plakáty pro doprovodné akce, Bulletin Muzea umění Olomouc.
K výstavě je připraven bohatý program více než osmdesáti doprovodných akcí - přednášek, workshopů, filmových projekcí a dalších aktivit, které výstavu rozšiřují za hranice muzea a formou komentovaných prohlídek zapojují i prostředí města a prostory barokních interiérů. Jejich kompletní přehled a popis naleznete v programové publikaci Olomoucké baroko – Průvodce, která je součástí doprovodných materiálů k výstavě. Kromě toho jsou připraveny lektory také samotné animační programy (cca 120).
Štěpánek, Jakub, Olomoucké baroko. In: Art & antiques 2/2011, s. 42-44. Wörgötter, Zora, Olomoucké baroko, In: Ateliér 3/2011, s. 16 a 5.

Fotogalerie

nahoru