Muzejní výstava roku

Dárek z pouti – poutní a pouťové umění
Výstavu, jež se zabývala fenoménem poutnictví, poutní kulturou našich předků a odrazem poutních kultů v lidovém prostředí, připravilo muzeum ve spolupráci s Národním muzeem a Etnologickým ústavem AV ČR, v. v. i. Tímto tématem se dlouhodobě zabýval spoluautor výstavy PhDr. Luboš Kafka v rámci výzkumného projektu, který výsledky své práce publikoval ve stejnojmenné bohatě obrazově vybavené knize, jež se stala předlohou při zpracování výstavy. Zájemci o danou problematiku tak měli jedinečnou příležitost seznámit se s poutní kulturou prostřednictvím autentických předmětů. Celkem bylo shromážděno na 700 exponátů z řady institucí i soukromých sbírek.
22/2011
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy, p. o.
Zámek 1, 252 63 Roztoky u Prahy
+420 233 029 011
+420 233 029 033
muzeum@muzeum-roztoky.cz
http://www.muzeum-roztoky.cz
000 69 850
Středočeský kraj

Povinné přílohy

Výstava zabývající se poutní kulturou v českých zemích od 18. po 20. Století je rozdělena do pěti tematických bloků. V úvodním se zabývá historií poutnictví a vznikem poutních míst, především seznamuje s hlavními ikonografickými typy prostřednictvím autentických dobových replik soch a obrazů (lidových i řemeslných) V druhém bloku věnuje pozornost podobě poutí, a to jak individuálním putování, tak skupinovému ve formě procesí, všímá si též atributů poutníků. Třetí blok výstavy je zaměřen na specifický okruh předmětů souvisejících s poutním provozem, jež představují klášterní práce, votivní dary, nejrůznější amulety a další předměty s apotropajní funkcí. Čtvrtý blok se dotýká zábavní složky poutí včetně náznaku prodejního stánku, Pátý blok seznamuje s produkcí poutních devocionálií z rozmanitých materiálů, jež nepochybně plnily roli zbožné upomínky či pověstného dárku z pouti. Představeny jsou kolekce dřevořezeb, devoční grafiky, kovových upomínek (tzv. svátostek), podmaleb na skle, voskařských výrobků a keramického zboží, tedy předměty od individuálních prací s nezpochybnitelnými výtvarnými kvalitami, až po sériovou poutní industrii. Celkem je na ploše 165 m² shromážděno na 700 exponátů z řady institucí i soukromých sbírek, z nichž více než polovina pochází z fondů Středočeského muzea. K zajímavostem se řadí olejomalby Norberta Grunda z 18. století (NG Praha), zachycující poutníky s identifikačními atributy (svatojakubskými mušlemi na oděvu a poutnickými holemi problematiku holemi), procesní nosítka s mariánskou sochou z 19. století (NM Praha) či vyřezávaný procesní kříž z 18. Století (SM Roztoky). Výstava představuje komplexní pohled na problematiku poutní kultury lidových vrstev obyvatelstva, který nebyl dosud v takové celistvosti prezentován.
PhDr. Luboš Kafka, PhDr. Ivana Kubečková
16.9.2011
15.1.2011
září 2011 – leden 2012
středa–neděle
10–18
PhDr. Ivana Kubečková
kubeckova@muzeum-roztoky.cz

Nepovinné přílohy

PhDr. Ivana Kubečková, MgA. Pavel Pecina
MgA. Pavel Pecina
Pozvánka na slavnostní otevření výstavy, 15. 9. 2011 Plakát k výstavě Pracovní list k výstavě Plakát k doprovodné akci – Staročeská střelnice, 15.–18. 9. 2011 Plakát k doprovodné akci – Poutníkům na cesty 28. 10.2011
Staročeská střelnice Artura Vocáska, 15.–18. 9. 2011 – doprovodný program k zahájení výstavy Poutníkům na cesty – vyrobíme si škapulíř, 28. 10. 2011 – tvůrčí dílna pro veřejnost jako doprovodný program k výstavě. Škapulíře byly jedním z oblíbených předmětů poutníků. Chránily je na cestách i v každodenním životě po návratu z poutního místa, kde jak poutníci věřili, nabyly své ochranné moci. Škapulíře, které si v muzeu návštěvníci mohli vyrobit, vycházeli z křesťanské tradice a byly naplněny obrázky starých patronů. Dílna proběhla ve stanu v zámeckém parku od 14 do 18 hodin v rámci Dne Středočeského kraje.
Kubečková, I.: Dárk z pouti. In Panenka 4/2011 Nyklová, M.: Srdce z pouti, pozvání na výstavu. In Knižní novinky č. 20, ročník X., 10. 10. 2011 http://www.rozhlas.cz/mozaika/vytvarne/_zprava/stredoceske–muzeum–zve–na–vystavu –o–poutni kultue–954146

Fotogalerie

nahoru