Muzejní výstava roku

Mlýny v povodí řeky Úslavy
Výstava je výsledkem pět let trvajícího výzkumu vodních děl, hlavně mlýnů, v povodí řeky Úslavy. Byla vytvořena díky zápůjčkám exponátů z mlýnů a modelů z Národního technického muzea. Obrazový materiál pochází z dokumentace mlýnských usedlostí, mlýnic a strojního vybavení. Kopie technických plánů a map poskytl SOA v Blovicích. Návštěvník odejde poučen o historii mlynářského řemesla, o strojním vybavení mlýnic, ale také pobaven příběhy ze života mlynářů či regionálními pohádkami a pověstmi. Smyslem výstavy je připomenutí, jak obvyklými provozy mlýny bývaly a jaká byla jejich frekvence na vodních tocích. Výstava vznikla v době zvýšeného zájmu o technické památky a v mnoha případech slouží jako odrazový můstek pro toulání se za nimi malebnou přírodou kolem Úslavy a jejích přítoků.
48/2011
Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích
Zámek Hradiště 1, 336 01 Blovice
+420 371 522 208
muzeum@muzeum-blovice.cz
http://www.muzeum-blovice.cz
000 75 710
Plzeňský kraj

Povinné přílohy

Historie mlynářství, důmyslné strojní vybavení mlýnů, zajímavé osudy mlynářů, regionální pověsti, ukázky modelů mlýnů a jejich složení, plány, mapy a projekty – to vše připomíná dobu, kdy na vodních tocích téměř každé 2 km klapalo vodní kolo, či hučela turbína. Mlýny jako soukromé a družstevní provozy začaly ubývat již za 2. světové války. K jejich další radikální redukci došlo po roce 1948, a pak v průběhu 50. a 60. let 20. století. Do současné doby v celém povodí řeky Úslavy zbyl z původních cca 140 provozů jen jeden mlýn, který dodnes zpracovává obilí, byť jen pro krmné účely. Cílem výstavy je připomenout obrovský význam mlýnů, v nichž se zpracovávala surovina pro základ stravy – pro chléb. Dále upozornit na technické skvosty, které se dodnes v řadě vesnic objevují a bývají brány jako samozřejmost, byť jich každým rokem více a více ubývá. Mlýnské usedlosti dotvářely od středověku naši krajinu a obzvláště důmyslné umělé vodní plochy ji činily a mnohde dodnes činí malebnou. Minimální péče o náhony, haltýře, nádržky, ale i mlýny samé směřuje v posledním půlstoletí k postupnému zániku snad nejvýznamnějších lidových usedlostí na venkově. Fotografický materiál vedle sebe kontrastně ukazuje pokusy majitelů o zachování mlýnských usedlostí. Stejné rozdíly jako jsou ve stavu mlýnů a mlýnic jsou i v osudech mlynářských rodů, které mnohdy věrně kopírují současný stav mlýnských usedlostí. Násilné zastavení mlýnů v polovině 20. století se podepsalo jak na lidech, tak i na jejich živnostech. Téma výstavy rozvržené do dvou zámeckých místností veřejnost natolik oslovilo a zaujalo, že před jejím zakončením bylo rozhodnuto, že výstava bude prodloužena do konce roku 2011. Musela však být reinstalována do jediné místnosti. Protože zájem o mlýny ani na sklonku roku neopadl, byla výstava znovu prodloužena zatím do konce roku 2012.
Mgr. Vendula Hnojská
16.4.2011
31.12.2012
říjen–duben / květen–září
úterý–pátek / úterý–neděle
9–15 / 10–17
Mgr. Vendula Hnojská
hnojska@muzeum-blovice.cz

Nepovinné přílohy

Mgr. Vendula Hnojská
Mgr. Vendula Hnojská
Mgr. Vendula Hnojská
Dvoudílná publikace Toulky po vodě (1. díl – Mlýny na řece Úslavě, 2. díl – Mlýny na přítocích řeky Úslavy) DVD – Barochův mlýn ve Vrčeni (prezentován ve výstavních prostorách)
K výstavě byla vydána dvoudílná publikace Toulky po vodě (1. díl – Mlýny na řece Úslavě, 2. díl – Mlýny na přítocích řeky Úslavy). Publikace čítá celkem 324 stránek, na nichž se čtenáři seznámí s historií mlynářského řemesla, mlýnů a jejich strojního vybavení, dále jednotlivými rody a jejich osudy. To vše je doplněno rodinnými vyprávěními, regionálními pověstmi a pohádkami. Oba díly byly uvedeny na trh autogramiádou v době konání Velikonočního jarmarku (16. 4. 2011) a Adventního trhu (3. 12. 2011). K výstavě bylo natočeno DVD s J. Barochem, majitelem mlýna ve Vrčeni čp. 52. Pan Baroch prostřednictvím prohlídky svého mlýna představuje mlýnské stroje a jejich účel, ale také přibližuje život ve mlýně. Tato více než 40 minutová virtuální prohlídka mlýna promítaná na velké obrazovce nadchla především technicky zaměřené návštěvníky. Téma mlýnů je žádáno při externích přednáškách (Hnojská, V. Mlýny v povodí řeky Úslavy – Vlčice (30 lidí) a Nepomuk (150 lidí); Hnojská, V. Postavení mlynářů ve společnosti po roce 1948 – Vysoké Mýto (50 lidí)).
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1126666764-toulava-kamera/211411000320703/obsah/163142-vystava-hracek-blovice/ – v závěru upoutávka na výstavu mlýnů Hnojská, V. 2011. Toulky po vodě – Mlýny na řece Úslavě. In: Blovické noviny 10/2011. Meissnerová, Š. 2011. Vendule Hnojské vyšla další kniha pro čtenáře z regionu. In: Plzeňský deník/Plzeňsko 19. 4. 2011.

Fotogalerie

nahoru