Muzejní výstava roku

Ta jeho milá modré oči má. Sváteční kroje svobodných na Moravě a ve Slezsku před 80 lety
Výstava mimořádná rozsahem záběru, ale i zpracováním, na kterou bylo shromážděno téměř třicet krojových kompletů díky dobré spolupráci s desítkou muzeí na Moravě a dvěma slezskými. V rozměrných kójích s tématickým pozadím byly ve třech výstavních sálech prezentovány vybrané typy lidového oděvu ze Slovácka, Brněnska, Hané, Horácka a Podhorácka, Valašska a Slezska, rovněž z přechodných oblastí. Zvolené časové období v kombinaci s regiony vystihuje stav lidové kultury, promítnutý konkrétně na oděv, tj. ekonomickosociální změny s rozsáhlým vlivem na lidovou kulturu. Texty a popisy s názvy součástek v příslušném nářečí, s popisem barevnosti a materiálu byly doplněny mapami, knihami, fotografiemi a videoprogramem.
4/2012
Muzeum Brněnska, p. o.
Porta coeli 1001, 666 02 Předklášteří
+420 544 228 654
+420 544 245 066
reditel@muzeumbrnenska.cz
http://www.muzeumbrnenska.cz
00089257
Jihomoravský kraj

Povinné přílohy

Ojedinělý expoziční počin rozsahem a pojetím, v němž byly vybrány pro vystavení tři desítky krojových kompletů. Desítka muzeí na Moravě a dvě slezská zapůjčila své sbírkové předměty. Výstavní místnosti umožnily prezentovat v rozměrných tematických kójích na figurínách naaranžovaný lidový oděv ze Slovácka, Brněnska, Hané, Horácka a Podhorácka, Valašska, Těšínského Slezska a přechodných regionů. Slovácko se představuje v několika národopisných oblastech. Slezské zemské muzeum v Opavě poskytlo dobové fotografie. Zájem budí imitace půdního koutu s pozůstatky krojů z Horácka a Podhorácka, které mohly být takto uloženy už v daných 20. a 30. letech 20. století, neboť časové období vystihuje stav lidové kultury na příkladě lidového oděvu. Venkovské zemědělské obyvatelstvo kroj používalo v některých regionech komplexně, v jiných ke slavnostním příležitostem a jinde se již neužíval, snad v rekonstrukcích a záměnách. Úvodní text poukazuje stručně na tuto obecnou etno-historicko-geografickou situaci, vývoj, životnost a užívání kroje, odlišení funkcí od prosté ochrany těla po funkce speciální. Text je doplněn mapami, knihami, seznamem pramenů, literatury a fotografiemi. Popisy oděvů uvádějí názvy součástek v příslušném nářečí. Výstavu provázelo několik doprovodných akcí: zahájení v rámci muzejní noci, výstava fotografií současných krojů, přehlídka moravských krojů, přehlídka dětských folkloristických souborů a nocování v muzeu. Samozřejmostí jsou přednášky, programy pro děti a komentované prohlídky. V rámci použití interaktivních metod si velcí i malí návštěvníci mnohé krojové součástky mohou prohlédnout a vyzkoušet ve vyhrazené šatně. Další, do výstavy přirozeně začleněný, barevně a graficky sladěný prostor, je určen dětské dílně a ke sledování videa.
PhDr. Irena Ochrymčuková
19.5.2012
23.9.2012
květen–září
úterý–neděle
9.00–11.30 a 13.00–16.30
Mgr. Antonín Reček
reditel@muzeumbrnenska.cz

Nepovinné přílohy

PhDr. Irena Ochrymčuková
Irena Bartošová
Pozvánka na výstavu, plakát k výstavě, katalog k výstavě, plakát k Muzejní noci, plakát k přehlídce krojů, plakát k přehlídce dětských tanečních souborů, text k doprovodné akci Nocování v muzeu.
Výstavu „Ta jeho milá modré oči má… Sváteční kroje svobodných na Moravě a ve Slezsku před 80 lety“ provázela celá řada doprovodných akcí. Vlastní zahájení proběhlo 19. 5. 2012 v rámci komponovaného programu Brněnské muzejní noci, kdy v Podhoráckém muzeu opakovaně probíhaly komentované prohlídky výstavy, vystoupila dvě hudební uskupení, návštěvníci se mohli pokochat tradiční textilní tvorbou. Následovala neděle věnovaná otevření přidružené výstavy fotografií současných krojů z Brněnska a rozsáhlé přehlídce moravských krojů (obojí 27. 5. 2012). Nádvoří areálu starobylého kláštera Porta coeli se rozsvítilo pestrými barvami moravských krojů. Návštěvou početná byla radostná přehlídka šesti dětských folkloristických tanečních souborů (17. 6.). Noc z pátku 22. 6. 2012 na sobotu 23. 6. 2012 byla ve znamení nevšedního nocování v muzeu.

Fotogalerie

nahoru