Muzejní výstava roku

Počátky lyžování v Království českém
Výstava se konala u příležitosti třech významných výročí v historii českého lyžování – 100 let od tragické smrti Bohumila Hanče a Václava Vrbaty, 110 let od založení svazu lyžařů v Království českém panem Josefem Rösslerem Ořovským a 80 let od jeho smrti. Prostřednictvím jedinečných exponátů či řady originálních písemných dokumentů zavedla návštěvníky ke kořenům lyžování a seznámila je s jeho průkopníky, kteří se svojí lyžařskou výzbrojí dobývali od konce 19. století české hory a určovali směr a vývoj lyžování. Na výstavě Byly prezentovány unikátní předměty jak ze soukromých sbírek, tak z depozitářů Národního muzea v Praze, Krkonošského muzea v Jilemnici a dalších institucí. Expozici doplnily cenné předměty z pozůstalosti po J. R. Ořovském a Bohumilu Hančovi.
32/2012
Severočeské muzeum v Liberci, p. o.
Masarykova 437/11, 460 01 Liberec
+420 485 246 111
+420 485 108 371
muzeumlb@muzeumlb.cz
http://www.muzeumlb.cz
00083232
Liberecký kraj

Povinné přílohy

Výstava zachycuje prostřednictvím jedinečných exponátů (soubor historických lyží od 80. let 19. století do počátku 2. světové války, dobové lyžařské oděvy, medaile apod.) či písemných dokumentů (staniční knihy s dobovými zápisy a kresbami, staré plakáty, zápisy z lyžařských závodů aj.) kořeny českého lyžování a připomíná jeho průkopníky, zejména Josefa Rösslera Ořovského a Bohumila Hanče. Josef Rössler Ořovský (1867–1933) byl nejvýraznější osobností českého sportu v jeho počátcích. Byl průkopníkem a organizátorem řady sportovních odvětví. Sám aktivně vesloval, bruslil, lyžoval a hrál tenis; kromě lyží dovezl do Čech i první kanoe. Roku 1899 spoluzakládal Český olympijský výbor a vedl řadu výprav na letní a zimní olympijské hry. Bohumil Hanč (1886–1913) se od roku 1907 postupně stával nejúspěšnějším a nejpopulárnějším českým lyžařem. V letech 1907–09 se stal mistrem Království českého v běhu na 10 a 50 km, v roce 1907 dobyl Štít dr. Dieskaua v běhu na 2 km. Proslul rovněž jako výborný lyžařský instruktor, nejznámější byly jeho kurzy v Novém Městě na Moravě. Výstava představuje jedinečný soubor předmětů, které byly shromážděny a zapůjčeny od soukromých sběratelů či státních institucí, aby mohly být poprvé vystaveny společně na jednom místě a připomenout tak nejvýznamnější události a osobnosti v historii českého lyžování.
Ing. arch. Zuzana Koňasová, Karel Novotný
Jan Luštinec, Karel Novotný, Miroslav Pivnička, Aleš Suk, Lucie Swierczeková, Jana Šírová
11.1.2013
3.3.2013
leden–březen
úterý–neděle
úterý a čtvrtek–neděle 9–17, středa 9–18
Mgr. Jiří Křížek
jiri.krizek@muzeumlb.cz

Nepovinné přílohy

Ing. arch. Zuzana Koňasová
Jako doprovodný program k výstavě slouží aktivita „Týmové lyžování“, která je určena pro dvou- až tříčlenné týmy. Úkolem dvojice či trojice závodníků je projet závodní dráhu na speciálních dřevěných lyžích v co nejrychlejším čase. Nenáročná disciplína je určená pro širokou veřejnost a dráha je volně přístupná po celou dobu trvání výstavy.
Reportáž v pořadu České televize v Událostech z regionů http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/211106-lyznici-v-kralovstvi-ceskem/; Reportáž o výstavě v pořadu České televize Toulavá kamera(http://toulavakamera.ceskatelevize.cz/default.asp?place_id=4)

Fotogalerie

nahoru