Muzejní výstava roku

Angličáci / Matchbox
Značka Matchbox zosobňuje jeden z proudů průmyslově vyráběných hraček v poválečné Evropě, která zasáhla celý svět a navzdory železné oponě i československé prostředí (o čemž svědčí i výraz „angličáky“). Výstava otevřela několik témat. Jedním z nich byl rozdíl mezi institucionálním a soukromým sběratelstvím – oba přístupy našly svou podobu v instalaci expozice. Dalším bylo sledování podoby předmětu v závislosti na měnící se situaci ve společnosti během druhé poloviny 20. století, vztah a podmíněnost designu a společenských potřeb a nakonec i otázky po příčinách úspěchu realistické zmenšeniny skutečného světa po období modernismu. Výstava takového rozsahu a úplnosti na téma Matchbox byla uspořádána vůbec poprvé, a to nejen v Čechách, ale i v Evropě.
42/2012
Uměleckoprůmyslové museum v Praze
17. listopadu 2,110 00 Praha 1
+ 420 251 093 111
info@upm.cz
http://www.upm.cz
000 23 442
Ministerstvo kultury CR

Povinné přílohy

Výstava Angličáci / Matchbox v pražském Uměleckoprůmyslovém museu představuje fenomén kulturně společenský i uměleckohistorický. Je přehlídkou produkce anglické firmy Lesney Products a dalších firem, které odkoupily značku Matchbox, a pokrývá období od konce let čtyřicátých po současnost. Značka Matchbox zosobňuje jeden z proudů průmyslově vyráběných hraček v poválečné Evropě, která zasáhla celý svět a navzdory železné oponě i československé prostředí (o čemž svědčí i výraz „angličáky“, který se pro tyto hračky v českém prostředí vžil). Zmenšené modely především aut a zemědělských a stavebních strojů, ve spojení s nezaměnitelným designem obalu – Matchbox – představují přesahující fenomén v oblasti výroby hraček. Výstava otevírá několik témat. Jedním z nich je rozdíl mezi institucionálním a soukromým sběratelstvím – oba přístupy našly svou podobu v instalaci expozice. Dalším je sledování podoby předmětu v závislosti na měnící se situaci ve společnosti během druhé poloviny 20. století, vztah a podmíněnost designu a společenských potřeb a nakonec i otázky po příčinách úspěchu realistické zmenšeniny skutečného světa po období modernismu. Výstava je určena široké veřejnosti i poučeným sběratelům, ke spolupráci byl přizván architekt i scénický výtvarník. Je to vůbec poprvé, co byla výstava takového rozsahu a úplnosti na téma Matchbox uspořádána, a to nejen v Čechách, ale i v Evropě.
Mgr. Marie Míčová
PhDr. Alexander Goldcheider
12.12.2012
14.4.2013
prosinec–duben
úterý–neděle
10–18, út 10–19
PhDr. Helena Koenigsmarková
director@upm.cz

Nepovinné přílohy

Jana Bačová-Kroftová
Monika Krausová
Štěpán Malovec, Tereza Hejmová
Portfolio výstavy, pracovní listy, mini katalog.
Herní zóna ve výstavě; edukační program ve výstavě a výtvarné dílny pro veřejnost; pracovní listy pro účastníky výtvarné dílny a pro návštěvníky výstavy; anketa pro návštěvníky výstavy; cyklus komentovaných prohlídek s kurátorkou výstavy; komentované prohlídky pro školní skupiny. Programy pro školy: edukační program a vánoční výtvarná dílna pro veřejnost; Angličáci frčí! aneb Vezmi svého angličáka na výstavu – dílna byla určena všem dětem i dospělým, kteří chtěli zjistit, jaké sběratelské poklady mají doma porovnáním s vystavenými exponáty, a vytvořit si v ateliéru UPM originální doplňky ke hře inspirované výstavou autodráhu, autobrož, garáž...). Na realizaci vánoční výtvarné dílny se formou pedagogického vedení výtvarných aktivit podílely také studentky navazujícího magisterského studia KVV Pedf UK v Praze Ludmila Richterová a Nina Kurucová, za UPM Bc.A. Dita Hálová. Dílny se zúčastnilo 155 účastníků, kteří také vytvořili společnou muzejní autodráhu. Komentované prohlídky s kurátorkou výstavy: 18. 12. 2012, 15. 1., 12. 2. a 12. 3. 2013 v 17 hodin. Komentovaná prohlídka se sběratelem Angličáků 5.2.2012.
Viz. Portfolio

Fotogalerie

nahoru