Muzejní publikace roku

Antonín Roubal, botanik a salesián
Monografická publikace představuje život a dílo kladenského botanika Antonína Roubala (1925–1993). Jeho herbář z šedesátých až osmdesátých let minulého století patří k nejvýznamnějším botanickým dokladům z regionu a co do svého rozsahu a odborné úrovně nebyl dosud překonán. Národní muzeum, současný vlastník této mimořádné kolekce, ji v letech 2005 až 2012 zapůjčilo Sládečkovu vlastivědnému muzeu v Kladně za účelem řešení programového projektu „Roubalův herbář a kartotéka flóry Kladenska jako podklad historických změn květeny regionu“. Jedním z výstupů projektu byla i výstava o životě a díle Antonína Roubala. Množství materiálu, které se podařilo shromáždit, i zájem veřejnosti o výstavu posléze muzeum přivedly k vydání publikace. Jejím cílem je zvýšení obecného povědomí o významu Antonína Roubala a jeho pohnutém osudu.
47/2012
Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně
Huťská 1375, 272 01 Kladno
+420 312 248 045
muzeum@omk.cz
http://www.omk.cz
00410021
Středočeský kraj

Povinné přílohy

Publikace přináší ve čtyřech kapitolách přehled o životě a díle kladenského botanika Antonína Roubala. Za životopisnými údaji následuje shrnutí jeho botanických aktivit a literárního odkazu, včetně kompletní bibliografie; podstatnou část tvoří vzpomínky jeho přátel. Publikaci doplňuje přehled použité literatury a obrazová příloha s ukázkami archivních dokumentů. Její vydání navázalo na výstavu „S Antonínem Roubalem za květenou Kačáku“ uspořádanou Sládečkovým vlastivědným muzeem v Kladně na počátku roku 2012. Kromě archivních fotografií byly publikovány především nově objevené materiály z Roubalovy pozůstalosti, které poodhalují jeho životní osudy. Už zamlada se Roubal stal salesiánem a chtěl být knězem. Roku 1950 byl spolu s dalšími řeholníky uvězněn v internačním táboře a nasazen na nucené práce, kde těžce onemocněl a následky nesl po zbytek života. Po propuštění směl pracovat jen jako vrátný ve velkoskladu. Ve volných chvílích se věnoval svému koníčku, kterým byla botanika. V tomto oboru velice brzy získal značné vědomosti i respekt profesionálních botaniků. Po uvolnění politických poměrů v šedesátých letech se mu za pomoci přátel podařilo nastoupit coby technický asistent do herbářů Univerzity Karlovy v Praze. Od té doby intenzivně sbíral rostliny v okolí Kladna a vytvářel svůj neobyčejně hodnotný herbář. V Čechách existuje jen asi desítka rozsáhlejších herbářových kolekcí (kolem 10 000 položek a více), které se systematicky věnují určitému území. Roubalova sbírka Kladenska je jednou z nich. To, že Roubalovo jméno a dílo nejsou veřejnosti dosud známy, považujeme za známku stále nesplaceného dluhu tomuto člověku, na němž se neblaze podepsal komunistický režim. I proto jsme přistoupili k vydání této publikace. Z důvodu popularizace Roubalova díla je část nákladu určena k bezplatnému šíření do všech kladenských škol a vzdělávacích institucí. Přípravě publikace byla věnována nadstandardní péče. Důraz byl kladen také na grafickou úpravu. Reprezentativní vzhled podtrhuje čistá a minimalistická typografie, duplexní tisk a použitý papír G-print 115 g/m2.
Lukáš Krinke (ed.)
Národní muzeum Praha, Salesiáni Dona Boska Praha, Pavel Kovář, Jiří Hadinec, soukromé archivy Jiřího Hadince, Zdeny Tůmové, Vladimíra Nováka, rodiny Barabášových a Vermachových
Radek Pokorný
95 Kč
500 ks
Pokladna a e-obchod Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně; Nabídka České botanické společnosti; Regionální knihkupectví a distributoři; Povinné výtisky knihovnám; Po jednom bezplatném výtisku obdrží všechny školy a kulturní instituce v regionu.

Nepovinné přílohy

978-80-904728-5-3
Fotografie ze slavnostního představení knihy dne 12. 2. 2013.

Fotogalerie

nahoru