Muzejní publikace roku

Z Nového Světa do celého světa. 300 let harrachovského skla
Monografie byla vydána jako doprovodná publikace ke stejnojmennému výstavnímu projektu. Její příprava vycházela z více jak desetiletého systematického výzkumu českých i zahraničních muzejních sbírek a archívních pramenů, včetně významné kolekce skla v UPM a v Západočeském muzeu v Plzni. Je prvním uměleckohistorickým zhodnocením výroby sklárny v Novém Světě v tomto rozsahu a hloubce. V šesti obsažných kapitolách s více jak pěti sty ukázkami výrobků a početnými vyobrazeními dokumentace přináší celou řadu nových detailních poznatků o uměleckořemeslném a stylovém vývoji harrachovského skla od baroku po současnost.
59/2012
Západočeské muzeum v Plzni, p. o., a Uměleckoprůmyslové museum v Praze
Kopeckého sady 2, 301 00 Plzeň; 17. listopadu 2, 110 00 Praha 1
ZČM: +420 378 370 112; UPM: +420 251 093 111
+420 378 370 150; UPM: +420 251 093 111
reditelstvi@zcm.cz director@upm.cz
http://www.zcm.cz http://www.upm.cz
ZČM: 002287456; UPM: 000 23 442
ZČM: Plzeňský kraj; UPM: Ministerstvo kultury CR

Povinné přílohy

Monografie Z Nového Světa do celého světa – 300 let harrachovského skla, je vedle výstavy, pořádané v jubilejním roce 2012 v UPM v Praze a v ZČM v Plzni, vyústěním více jak desetiletého výzkumného projektu, jehož cílem bylo uměleckohistoricky analyzovat a zhodnotit výrobu nejvýznamnější české sklárny. S využitím nových poznatků, získaných detailním a kritickým průzkumem obsáhlých archívních pramenů a sbírek četných českých i zahraničních muzeí, podává publikace souhrnný, systematicky členěný uměleckohistorický pohled na mnohotvárnou podobu harrachovského skla. Kapitoly zabývající se odezvou sklárny na stylové proudy doprovází přes 500 často poprvé publikovaných příkladů dekorativního a nápojového skla; početná dokumentace názorně přibližuje podmínky a proces jeho vzniku. Zvláštní pozornost je soustředěna na světové výstavy, jichž se sklárna úspěšně účastnila. Znovu či zcela nově je připomenuta řada osobností, jejichž řemeslné zkušenosti a umělecké nadání pomáhaly udržovat sklárnu vždy v popředí české i světové sklářské tvorby. Součástí knihy je soupis literatury a rejstřík, byla vydána také v anglické verzi. Snahou editora, autorů i nakladatelů bylo předložit nadstandardně vybavenou monografii, která se obsahem textových částí, dokumentační hodnotou vyobrazení i zajímavým grafickým řešením stane nejen dlouhodobým zdrojem poznatků pro specialisty i další zájemce o sklářskou a umělecko-řemeslnou problematiku, ale rovněž esteticky hodnotnou publikací. Jak svědčí domácí i zahraniční ohlas a zájem muzeí i sběratelů o knihu, tento záměr se vydařil. Monografie byla vydána Uměleckoprůmyslovým museem v Praze a nakladatelstvím Arbor vitae, v odborné spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni.
Jan Mergl (ed.), Helena Brožková, Jarmila Brožová, Florian Knothe, Jan Luštinec, Lenka Merglová Pánková, Jan Schöttner
Gabriel Urbánek, Ondřej Kocourek
Martin Strnad, Filip Heyduk (Studio HMS Design – Heyduk, Musil & Strnad)
Arbor vitae
1250 Kč v ZČM a UPM
prodejem v Západočeském muzeu v Plzni, v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze, v nakladatelství Arbor vitae a v knihkupectvích

Nepovinné přílohy

978-80-7467-005-3 (Arbor vitae); 978-80-7101-112-5 (UPM Praha)

Fotogalerie

nahoru