Muzejní výstava roku

Boskovicko – krajinou sedmizubého hřebene
Expozice se nachází v budově hraběcí rezidence z první třetiny 18. století. V pěti výstavních a dvou prezentačních sálech se návštěvníci seznámí s přírodními poměry, dějinami města Boskovice a regionu Boskovicko od pravěku do současnosti. Z vystavených předmětů zaujmou více než čtyři metry dlouhý renesanční prapor, maketa Boskovické bible, středověký meč z doby Jana Lucemburského nebo vyřezávaný model rynku dle vyobrazení z roku 1728. V expozici se návštěvníci seznámí také s osobnostmi spojenými s židovskou tradicí regionu. Nová stálá expozice je součástí dvou investičních projektů: Brána k památkám – Poklady Boskovicka – návštěvnické centrum Muzea Boskovicka podpořeného z ROP a projektu vestavby výtahu s finanční účastí Ministerstva kultury.
40/2012
Muzeum Boskovicka
Hradní 1, 680 01 Boskovice
+420 516 452 077
muzeum@boskovice.cz
http://www.boskovice.cz/muzeum
00387142
Město Boskovice

Povinné přílohy

Výchozím cílem projektu stálé expozice „Boskovicko – krajinou sedmizubého hřebene“ byla spolupráce s místní veřejností. Obsah expozice, rozsah témat, stejně jako název expozice byly opakovaně diskutovány v muzejní radě, v učitelské skupině nebo ve skupině seniorů zaměřené na historii města a regionu. Z uvedených projednání vyplynul profil všeobecně vlastivědné expozice obsahující témata: přírody, archeologie, historie města a regionu od počátků osídlení do současnosti. Stěžejní se ukázala také návaznost vybraných témat na kulturní dědictví a architektonické památky, stejně jako respekt k požadavkům konkrétních cílových skupin. Jedním z cílů expozice bylo zdůraznění původní architektonické dispozice místností hraběcí rezidence z první třetiny 18. století. Výtvarné řešení expozice vznikalo ve spolupráci s Ing. arch. P. Šimečkem a výtvarnicí V. Skálovou, kteří v projektu uplatnili zkušenosti s výstavními projekty v prostředí památkových objektů. Nejen z důvodu omezených prostorových možností a finančních limitů, ale právě z důvodu podržení původní atmosféry historické budovy muzea, neobsahuje expozice efektní nové technologie nebo odvážné výtvarné efekty. Expozice je inspirována barevností původních místností konce 19. století nebo muzejními vitrínami z počátku 20. století. Součástí expozice jsou jak starší badatelské projekty a unikáty (paleontologická naleziště Boskovicka, výzkum keltského Hradiska u Protivanova z první třetiny 20. století), tak současné výzkumné akce (projekt konzervace archeologických nálezů z kostela sv. Jakuba st. – rozměrného hedvábného praporu a renesanční přilbice, či rozsáhlý bronzový depot objevený v roce 2012). Dalším v expozici prezentovaným předmětem je maketa Boskovické bible, výsledek náročného projektu občanského sdružení Pecten. Expozice staví na místních řemeslnicích (vyřezávaný model od J. Vraje, kopie dámských šatů zhotovená místní švadlenou L. Huzlíkovou, písařská dílna připravená knihařstvím Oujeský, ručně psané popisky a dioramata od výtvarnice J. Bayerové. Expozice svým technickým a výtvarným řešením působí vstřícným dojmem, k čemuž přispívá důraz na součinnost s místním prostředím a respekt k požadavkům více cílových skupin, od dětí přes zdravotně znevýhodněné návštěvníky až po místní patrioty či turisty.
Mgr. Dagmar Hamalová, Mgr. Petr Vitámvás, Mgr. Roman Malach, Mgr. Hynek Skořepa, Mgr. Jiří Řezníček, Ing. arch. Jaroslav Klenovský
12.9.2012
leden–prosinec
út–pá / so–ne
9–17 / 13–17
Mgr. Dagmar Hamalová
muzeum@boskovice.cz

Nepovinné přílohy

Ing. arch. Pavel Šimeček, Veronika Skálová
Propagační skládačky: Boskovicko – krajinou sedmizubého hřebene (průvodce expozicí). Muzeum Boskovicka – brána k památkám (budova muzea v kontextu architektonických památek města), Židovské příběhy v krajině Boskovicka (tematický průvodce židovskou čtvrtí představující židovské osobnosti Boskovicka); Muzejní noviny (vyšly jako příloha místního týdeníku Boskovicko, byly zdarma distribuovány i samostatně); omalovánka, pracovní list 7–10 let, pracovní list 11–14 let; tištěný průvodce pro nevidomé.
Slavnostní otevření expozice společně s dalšími zrekonstruovanými prostory, součástí otevření expozice byla výstava „Muzeum Boskovicka 1992 – 2012“, výstava prací – objektů žáků Základní umělecké školy Brno – Veveří v muzejní zahradě „Věže“. Komentovaná prohlídka pro místní učitele (po otevření); Komentovaná prohlídka pro skupinu tělesně postižených (po otevření, v den vernisáže); Beseda o expozici v místním klubu seniorů (před otevřením); Vánoce v Muzeu Boskovicka (prezentační a slevová akce); Otevření expozice bylo součástí oslav 790. let od první písemné zmínky o Boskovicích, jedním z vrcholů těchto oslav, součástí Dnů evropského dědictví. Otevření expozice Boskovicko – krajinou sedmizubého hřebene se stalo kulturní událostí roku 2012 v anketě vyhlášené místním týdeníkem Boskovicko.
Tisková zpráva prezentovaná na tiskové konferenci města; Reportáž v Jihomoravském večerníku, Událostech v regionu na ČT; Reklamní pozvánka na radiu Petrov; Muzejní noviny, příloha Boskovicka; Seriál v Blanenském deníku, regionální příloze Deníku; Reportáž místní BTV.

Fotogalerie

nahoru