Muzejní výstava roku

Příroda pro budoucnost
Nově otevřená expozice seznamuje se zvláště chráněnými přírodními územími regionu Rokycanska, a to jak menšími, tak velkoplošnými – s deseti přírodními památkami, přírodními rezervacemi a národními přírodními rezervacemi, se čtyřmi přírodními parky a CHKO Křivoklátsko. Návštěvníci mohou prostřednictví fotografií, dermoplastických preparátů, dioramat a interaktivních prvků s hlasy ptáků a krátkých audiovizuálních pořadů poznávat jednotlivá území, projít se těmi, která jsou veřejnosti nepřístupná, a seznámit se faunou a flórou, která se na těchto územích vyskytuje. Zmíněny jsou geologické i fytogeografické poměry jednotlivých území a také historické zajímavosti, spojené s činností člověka a ovlivňující charakter přírodních poměrů regionu.
46/2012
Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech, p. o.
Nám. J. Urbana 141, 337 01 Rokycany-Střed
+420 371 722 160
+420 371 722 160
info@muzeumrokycany.cz
http://www.muzeumrokycany.cz
00368 598
Plzeňský kraj

Povinné přílohy

Cílem realizace stálé expozice „Příroda pro budoucnost“ je seznámení s faunou a flórou regionu, s využitím jak klasických, tak inovativních metod – interaktivních prvků (hlasy ptáků, prezentace památných stromů pomocí tabletů s doplňujícími informacemi, audiovizuální snímky), které jsou určeny zejména mladé generaci. Expozice doplňuje stávající soubor muzejních expozic. Ukazuje jednotlivé biotopy zastoupené v regionu, které byly pro svou významnou přírodovědnou hodnotu prohlášeny zvláště chráněnými územími. Jedná se jak o maloplošná území – přírodní památky nebo přírodní rezervace – zachycující rostlinná společenstva vlhkých rašelinných luk s jejich charakteristickou květenou (zahrnující četné rostlinné druhy, které patří ke kriticky ohroženým) nebo lesní společenstva různých typů, ať již se jedná o pralesovité bučiny (ty patří k významných genofondovým plochám, které se nepřetržitě vyvíjely více než 200 let v původním prostředí), zbytky teplých dubohabrových hájů s mnoha chráněnými a ohroženými druhy rostlin i obojživelníků či extrémní skalní stanoviště v údolí řeky Berounky, uchovávající xerotermní společenstva, bohatá na zajímavé druhy hmyzu nebo umožňující studium vlivu řeky na vývoj společenstev rostlinných. Zastoupena jsou i společenstva rybniční. Na příkladu velkoplošných území – přírodních parků – ukazuje expozice vliv člověka na modelaci krajiny, vývoj rostlinného pokryvu a stav zachování přírody při exploataci území lidskou činností. V projektu byly maximálně využity muzejní přírodovědné sbírky, které dosud ve více než stoleté historii muzea nebyly nikdy takto komplexně prezentovány. Expozice je určena zejména školám, pro výuku přírodopisu a ekologie, a široké veřejnosti, k prohloubení vztahu k přírodě. Projekt budování expozice byl finančně podpořen z dotačního titulu ROP NUTS II Jihozápad. Celá expozice je bezbariérová a je přístupná i vozíčkářům.
RNDr. Mgr. Miroslava Šandová
Bent, s. r. o.
Ing. arch. Vladimír Bouček, Marek Srba, Dagmar Srbová ( AV PRO, s. r. o.), Jiří Zahrádka
9.2.2013
únor–prosinec
út–ne
8–12 a 12.30–16
RNDr. Mgr. Miroslava Šandová
info@muzeumrokycany.cz

Nepovinné přílohy

Ing. arch. Vladimír Bouček
Ing. arch. Vladimír Bouček, Jiří Zahrádka
Propagační leták „ Příroda pro budoucnost“; pozvánka na slavnostní otevření; plakát ke slavnostnímu otevření; rešerše tisku o tvorbě expozice (17 ks). Webové stránky muzea http://www.muzeumrokycany.cz (projekt Příroda pro budoucnost).
Slavnostní otevření nové stálé expozice se uskutečnilo v sobotu 9. února 2013 v 10 hodin. V kulturním programu vystoupil smíšený pěvecký sbor CANTATE Rokycany pod vedením sbormistra dr. Jiřího Frolíka. První část vernisáže byla věnována vzpomínce na zakladatele muzea, botanika a přírodovědce Dr. Bohuslava Horáka, který dal první impuls k tvorbě přírodovědných sbírek muzea a také je sám svými sběry obohatil. Druhá část slavnostního otevření zahrnovala popis realizace projektu a poděkování všem, kteří s ní pomohli. Odpoledne 9. 2. 2013 se uskutečnila druhá vernisáž pro nejširší veřejnost s odborným výkladem botanika muzea (celkem se otevření expozice zúčastnilo na 150 zájemců). Následující den se pak uskutečnila specializovaná prohlídka expozice s přednáškou dr. Šandové pro Klub seniorů z Rokycan (55 účastníků). K expozici byl vydán barevný leták seznamující s přírodou Rokycanska. Pro školy budou v expozici realizovány doprovodné programy s tématikou ochrany přírody. Okruh expozice je zařazen i do muzejního programu „Poznáváme muzeum se skřítkem Muzejníčkem“, který je určen pro mateřské školy.
Anonymus, (naš): Novoroční dárek muzea dr. B. Horáka – Rokycanský deník, Rokycany, 4. 1. 2013; Anonymus, (naš): Muzeum Dr. Horáka představí nejen hmyz – Rokycanský Deník, Rokycany, 5. 2. 2013; Anonymus (hav): Dobrá zpráva pro Rokycansko – Rokycanský deník, Rokycany, 6. 2. 2013; Šopejstalová, B.: Příroda zaujala – Rokycanský deník, Rokycany, 12. 2. 2013; Šandová, M.: Rokycanské muzeum otevřelo novou expozici – Rokycanský deník, Rokycany, 12. 2. 2013; Šopejstalová, B.: Muzeum zacílilo stálou expozici na přírodu – Rokycanský Deník, Rokycany, 11. 2. 2013; Blažek, I.: Do Rokycanského muzea vtrhla lesní zvěř – Právo, Region Čechy, 9.–10. 2. 2013; Anonymus (hav): Šéf kontrolního výboru míří do muzea – Rokycanský Deník, Rokycany, 9. 2. 2013; Anonymus, (naš): Zítra se rokycanské muzeum pochlubí – Rokycanský deník, Rokycany, 8. 2. 2013;. Anonymus: Rokycansko. Muzeum v Rokycanech představí novou expozici – Rokycanský Deník, Rokycany, 8. 2. 2013; Anonymus (naš): Muzeum Dr. Horáka dnes slaví – Rokycanský Deník, Rokycany, 9. 2. 2013; Šopejstalová, B.: Expozice Muzea Dr. Horáka budou od soboty kompletní – Rokycanský Deník, Rokycany, 6. 2. 2013:2. Šopejstalová, B.: Muzeum Dr. Bohuslava Horáka chystá pro své příznivce jedno překvapení za druhým – Rokycanský deník, Rokycany, Deník Extra, únor 2013; Anonymus: Rokycanské muzeum otevře novou přírodovědnou expozici. Podbrdské noviny, Hořovice, č. 2, 31. 1. – 14. 2. 2013:7. Anonymus, Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech, Pražský Kamelot, Praha, únor 2013.

Fotogalerie

nahoru