Muzejní publikace roku

Vinohrady – dobrá čtvrť pro dobré bydlení; Žižkov – svéráz pavlačí a strmých ulic
Obě knihy vyšly jako doprovodné publikace k výstavě „Vinohrady a Žižkov – nová města za východní pražskou hradbou“. Jedná se o další z publikací z ediční řady Muzea hlavního města Prahy, představující čtenáři pozoruhodné městské části; po Smíchovu, Libni a Karlínu jsou to Vinohrady a Žižkov. Kniha se snaží seznámit širokou veřejnost s historickým a kulturním dědictvím těchto svébytných čtvrtí, pomocí bohatého obrazového materiálu oživuje doby minulé a místa, která již často neexistují. Fotografie nám ale zprostředkovávají i každodenní život v ulicích Žižkova a Vinohrad v celé jeho pestrosti a mnohovrstevnatosti.
57/2012
Muzeum hlavního města Prahy
Kožná 1, 110 00 Praha 1
+420 224 223 696
+420 224 214 306
muzeum@muzeumprahy.cz
http://www.muzeumprahy.cz
00066432
hlavní město Praha

Povinné přílohy

Publikace Vinohrady – dobrá čtvrť pro dobré bydlení a Žižkov – svéráz pavlačí a strmých ulic vycházejí jako doprovodné publikace k výstavě „Vinohrady a Žižkov – nová města za východní pražskou hradbou“. Knihy jsou součástí dlouhodobého projektu, ve kterém se snažíme zachytit mizející kouzlo a charakter mizejících pražských čtvrtí; po Smíchovu, Libni a Karlínu jsou to právě Vinohrady a Žižkov. Často se bohužel stává, že fotografie ukazují budovy a zákoutí, které již na mapě nenajdeme. Proto je tento projekt mimořádným svědectvím a připomenutím zanikajících hodnot, a zároveň i apelem k tomu, abychom si uvědomili důležitost jejich zachování do budoucna. Vinohrady – dobrá čtvrť pro dobré bydlení: Při listování knihou putujeme do dob dávných ke vzniku samostatných Vinohrad; můžeme sledovat expanzivní rozvoj města ve druhé polovině 19. a v první polovině 20. století. Od středověku po polovinu 19. století se za východní pražskou hradbou na jih od vrchu Vítkov rozprostírala volná plocha se sporým osídlením, využívaná k vinařství a zemědělství. Ve druhé polovině 19. století nastala razantní změna a my můžeme sledovat vznik a rozvoj noblesní pražské čtvrti. Byla budována do velké míry regulovaně a v poměrně krátké době vznikla téměř pravidelná síť vzdušných ulic se všemi atributy nového města. K tematice rozvoje města se dochovalo poměrně velké množství fotografií, pohlednic a dalšího ikonografického materiálu. Žižkov – svéráz pavlačí a strmých ulic: Kniha nabízí komplexní pohled na tuto neobyčejnou pražskou čtvrť. Návštěvník pomyslně vstupuje do žižkovských ulic či na pavlač činžovního domu, aby se zde seznámil s proměnami Žižkova v prostoru i čase: od sídla s několika desítkami obyvatel v polovině 19. století až k hrdému samostatnému městu s více než šesti desítkami tisíc obyvatel na sklonku 19. století, jež se roku 1922 stalo součástí Velké Prahy. Nejdůležitější součástí knihy je opět fotografický materiál a množství pohlednic.
Mgr. Pavla Státníková (Vinohrady), Mgr. Tomáš Dvořák (Žižkov)
kolektiv autorů
Jaroslav Bárta, Matěj Bárta
410 Kč
2000 ks
běžné distribuční sítě, e-shop Muzea hlavního města Prahy

Nepovinné přílohy

978-80-85394-94-0 (Vinohrady); 978-80-85394-91-7 (Žižkov)
Fotografie z vernisáže a ze křtu knih; Knižní novinky 23/2012, Co je spojuje a co rozlišuje Metro, 16. 11. 2012, Knihy o Praze, kávě i Jokerovi.

Fotogalerie

nahoru