29.9.2021

Odešla Aranka Součková-Daňková

Dne 18. února 2021 nás navždy opustila Aranka Součková Daňková, výjimečná restaurátorka, členka Rady Komise konzervátorů-restaurátorů AMG, od roku 2000 vedoucí její Středočeské sekce a rovněž koordinátorka její pracovní skupiny Sklo, výrazná osobnost českého muzejnictví a v neposlední řadě i vstřícná a milá kamarádka.
Dlouhá léta působila v Polabském muzeu v Poděbradech, kde pečovala o historické a archeologické předměty z kovů, skla a keramiky a také o etnografické sbírky. Její profesní aktivity ale přesahovaly domovskou instituci. Spolupracovala s řadou muzeí a galerií, odbornou skupinou pro dějiny skla při České archeologické společnosti AV ČR, v. v. i., podílela se na praktické výuce studentů při zadávání a oponentuře semestrálních a bakalářských prací Ústavu skla a keramiky VŠCHT v Praze. Byla aktivní členkou Komise KR AMG a účastnila se všech jejích akcí. V roce 2001 se stala zakládající členkou pracovní skupiny Kovy, v rámci které byla později realizována publikace Konzervování a restaurování kovů: Ochrana předmětů kulturního dědictví z kovů a jejich slitin. Přispěla při formulování profesního etického dokumentu, přednášela, vydala řadu svých prací. Iniciovala zpracování knihy Sklo z archeologických výzkumů: Manuál nejen pro archeology, jež je letos připravována do tisku v rámci širšího autorského kolektivu a stane se i jejím odkazem.
Ztratili jsme skvělou přítelkyni, která nám bude všem moc chybět!

Kolegové a kolegyně z Komise konzervátorů-restaurátorů AMG