22.6.2018

Regionální muzeum v Litomyšli vydalo novou publikaci o Josefu Portmanovi

Autorkou knihy Josef Portman, knihtiskař litomyšlský je Hana Klimešová, grafickou úpravu provedl Tomáš Pakosta. Své zkušenosti s tiskem štočků z Portmanovy sbírky sepsal také Lukáš Tůma, který je digitalizoval. Jedná se o druhé opravené a doplněné vydání publikace z roku 2008, která byla vydaná v tak malém nákladu, že byla během pěti měsíců vyprodaná.

Autorka vzdává hold litomyšlskému tiskaři, sběrateli a bibliofilovi Josefu Portmanovi (1893–1968), který tvořil knihy doslova po písmenkách a dokázal získat pro spolupráci i významné umělce své doby – Josefa Čapka, Jana Zrzavého, Václava Špálu, Miladu Marešovou, Jana Konůpka, Františka Bílka a další. Neméně zajímaví byli autoři textů, které si vybíral. Publikace představuje kontakty Portmana s umělci, ale i jeho soukromý život.

Knihu vydalo Regionální muzeum v Litomyšli za finančního přispění Města Litomyšle a je k zakoupení v Portmoneu, hlavní budově muzea, informačním centru a v litomyšlských knihkupectvích.