24.2.2020

Moravské zemské muzeum vydalo novou knihu „Okouzlení Afrikou"

Publikace doplňuje stejnojmennou výstavu, na níž jsou zastoupeni čeští umělci, k nimž patří Josef Čapek, Emil Filla, Alén Diviš, Antonín Pelc, František Tichý, Milada Marešová a další.

Úvodní text knihy je sondou do historie vztahů českého prostředí k Africe. Pokrývá období od 16. do 20. století. Poukazuje na nejdůležitější fenomény a události, které se pojí se sledovanou problematikou. Následující text se detailněji věnuje problematice 20. století, tematizuje inspirace Afrikou v českém umění 20. století a zabývá se dějinami vztahů recepce africké kultury a afrického umění v českém prostředí.

Publikace otevírá důležité a nepříliš frekventované téma. Jejím cílem je zmapovat počátky, růst a kumulaci výtvarného zájmu o africký kontinent v kontextu českého výtvarného umění.